Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! 101 najgorętszych kobiet na świecie

(pij)
fot. Sophos
Użytkownicy Facebooka znowu zaatakowani przez "101 najgorętszych kobiet". To atak typu clickjacking - robak, który wykorzystuje ukryty przycisk "Like" (Lubię to).

Za sprawą ataku clickjacking, nazwanego przez Sophos "likejacking", wiele profili użytkowników Facebook'a zostało zaktualizowanych o wiadomość mówiącą, że użytkownik lubi stronę zatytułowaną:

101 Hottest Women in the World (101 najgorętszych kobiet na świecie)

Jeśli jesteś ciekaw, co twój przyjaciel online "lubi" i klikniesz w odnośnik, nastąpi przekierowanie do strony zawierającej zdjęcie gwiazdy Hollywood Jessici Alby.

Kliknięcie w dowolnym miejscu na zainfekowanej witrynie - jeśli jesteś zalogowany na Facebook - automatycznie, bez twojej zgody, aktualizuje profil o informację, że także lubisz witrynę. Prawdopodobnie nawet tego nie dostrzeżesz, szczególnie, gdy po chwili przeglądarka przekieruje cię do zdjęć znanych atrakcyjnych kobiet na stronie internetowej magazynu dla mężczyzn Maxim.

To dość zaskakujące, że ataki "likejacking" rozprzestrzeniają się tak dobrze za pośrednictwem sieci społecznościowych, takich jak Facebook.

Ukrywając niewidzialny przycisk pod kursorem myszy, hakerzy są w stanie uchwycić twoje kliknięcie w dowolnym miejscu na stronie internetowej. Wymuszone w ten sposób wciśnięcie klawisza myszy potajemnie "klika" na przycisk, który przekazuje Facebookowi informację, że lubisz wskazaną stronę.

Dlaczego ludzie tworzą robaki clickjacking takie jak ten? Odpowiedź jest prosta - dla pieniędzy. Strona jest częścią sieci reklamowej CPALead. W trakcie przeglądania witryny pojawiały się ankiety z prośbą o podanie informacji osobistych oraz pomoc w generowaniu dochodów dla tych, którzy stoją za oszustwem.

Facebook naprawdę musi zająć się tym problemem na poważnie, jako że jest w coraz większym stopniu atakowany robakami clickjacking. Sieć społecznościowa przede wszystkim powinna zaostrzyć sposób, w jaki na chwilę obecną traktuje "lubienie" zewnętrznych stron internetowych zanim z furtki szerzej skorzystają hakerzy i spamerzy.

Przecież nie jest to nowy problem. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami ataków clickjacking na Facebooku wykorzystujących dowcipy, a nawet ciekawe sposoby na zjedzenie banana.

Jeśli uważasz, że mogłeś paść ofiarą tego ataku, sprawdź swoją ostatnią aktywność i usuń wszelkie wpisy nawiązujące do strony. Możesz także ostrzec znajomych, którzy przeglądając twój profil również kliknęli w link do zainfekowanej strony. Jeśli jesteś użytkownikiem Facebooka, powinieneś dołączyć do fanów strony Sophos, aby na bieżąco dostawać informacje o najnowszych zagrożeniach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska