Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga kierowcy, noga z gazu! Ostrzeżenie IMGW: Możliwe oblodzenie 1 stopnia na lubuskich drogach

Michał Korn
Michał Korn
Mróz, śnieg czy gołoledź nie tylko sprawiają, że jazda staje się trudniejsza i znaczniej bardziej niebezpieczna.
Mróz, śnieg czy gołoledź nie tylko sprawiają, że jazda staje się trudniejsza i znaczniej bardziej niebezpieczna. Przemyslaw Swiderski / Polska Press
Temperatura spada. Uważajcie kierowcy, bo może być bardzo ślisko. IMGW wydał ostrzeżenie przed oblodzeniami na drogach.

Okres zimowy jest najbardziej wymagający zarówno dla samochodów, jak i ich kierowców. Mróz, śnieg czy gołoledź nie tylko sprawiają, że jazda staje się trudniejsza i znaczniej bardziej niebezpieczna. IMGW ostrzega przed silnym oblodzeniem w województwie lubuskim. Na drogach może być niebezpiecznie.

Oblodzenie 1 stopnia: od godz. 07.30 (12 stycznia) do godz. 07.30 (13 stycznia) 2021:

  • Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0°C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna może osiągnąć do -1°C, przy gruncie do -3°C.

Pogoda na żywo w Lubuskiem:

Oblodzenie 1 stopnia: od godz. 7.30 (13 stycznia) do godz. 07.30 (14 stycznia) 2021:

  • Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0°C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna może osiągnąć od -6°C do -4°C, przy gruncie do -7°C.

Przypominamy, że powyższa prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych jest jedynie informacją orientacyjną.

Często mówi się, że zima zaskakuje drogowców i kierowców. Nikt nie jest przyzwyczajony do takich warunków, dlatego trzeba być uważnym na drodze. Można również udać się do szkoły doszkalania jazdy i przećwiczyć zachowania w poślizgu w obecności instruktora.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mrozy coraz bardziej dają się we znaki kierowcom. Po niskich temperaturach i coraz większych opadach śniegu oraz deszczu ze śniegiem można wnioskować, że okres zimowy rozpoczął się na dobre. Niestety wraz z nim przybył powtarzający się problem związany z zamarzającymi szybami. Osoby nie dysponujący garażami muszą zatem szukać sposobów na osadzający się na szybach szron. Jak sobie z nim radzić? Jest na to kilka metod.źródło: TVN24

Sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie. Mamy dla Was kil...

To powinieneś wozić w aucie zimą

Kilka dodatkowych przedmiotów w samochodzie może okazać się bardzo istotne zimą. Kiedy za oknem śnieg i minusowa temperatura mogą przydać Ci się w aucie, takie przedmioty jak:

  • skrobaczka do szyb,
  • zmiotka,
  • preparat do odmrażania szyb,
  • zimowy płyn do spryskiwaczy,
  • kable rozruchowe,
  • linka holownicza i saperka,
  • łańcuchy śniegowe,
  • zapalniczka,
  • papierowa mapa.

CZYTAJ TAKŻE:

Nie ważne czy używany, czy nowy. O samochód trzeba dbać, jak o dziecko. Niestety wielu kierowców nieświadomie popełnia te błędy. Jak przychodzi co do czego, nagle okazuje się, że nasze auto nie odpala, że coś stuka, piszczy, urwało się. Niestety są też tacy kierowcy, którzy przyczyniają się do tego, że ich cztery koła wyglądają jak złom. Jest to związane z naszymi złymi nawykami, które niszczą samochód i przyczyniają się do jego szybkiego zużycia, a nawet uszkodzenia! Dziś jeszcze jeździ, ale jutro może wylądować u mechanika i okaże się, że za naprawę będzie trzeba słono zapłacić. To nie jest mit! Tak robiąc, naprawdę możecie wykończyć swój samochód.   CZYTAJ WIĘCEJ >>>CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Nie przepłacaj! Te samochody kupicie za 10 tys. zł i będziecie jeździć latami!Zobacz również: Jak prawidłowo eksploatować auto i jeździć ekonomicznie:

Słono zapłacicie u mechanika! Tak robiąc możecie wykończyć s...

Coś do usuwania szronu i lodu z szyb

Skrobaczka do szyb i zmiotka to raczej przedmioty, które zimą znajdziemy w prawie każdym aucie. Warto wyposażyć samochód w przedmiot, który jest połączeniem skrobaczki do szyb i zmiotki. Pomoże to nam usunąć zarówno nadmiar śniegu z auta, jak i zamarzniętego lodu na szybach. Preparat do odmrażania szyb pozwoli Ci zaoszczędzić czas, kiedy bardzo się śpieszysz. Wystarczy, że spryskasz nim szyby, a po chwili zamarznięty lód roztopi się. Zimowy płyn do spryskiwaczy ma niższą temperaturę zamarzania. Oprócz uzupełnienia nim zbiornika, warto pomyśleć o wożeniu jego zapasu w bagażniku.

Zobacz także: Idzie prawdziwa zima:

Niskie temperatury źle wpływają na akumulator

Jak wiadomo niskie temperatury skracają żywotność akumulatora. Dlatego na wszelki wypadek warto wozić ze sobą kable rozruchowe, by móc odpalić auto, jeśli akumulator odmówi posłuszeństwa. Na oblodzonej i nieodśnieżonej drodze nie trudno stracić panowanie nad kierownicą. W takich sytuacjach przydatne mogą być linka holownicza i saperka. Dzięki saperce usuniemy nadmiar śniegu z kół, by móc wyjechać z zaspy. Łańcuchy śniegowe, w niektórych rejonach są wręcz wymagane. Wybierając się w góry, koniecznie zaopatrz się w łańcuchy śniegowe.

Zapalniczka i papierowa mapa zawsze w cenie

Zapalniczka może okazać się pomocna, jeśli mamy problem z zamarzniętym zamkiem w samochodzie. Niektórzy specjaliści polecają ten patent, w zamian za stosowanie preparatów do odmrażania zamków, które mogą uszkodzić ich mechanizmy. Dlaczego na liście pojawiła się papierowa mapa? Nawigacja i telefon mogą się rozładować lub stracić zasięg. W takich sytuacjach posiadanie papierowej mapy w samochodzie może okazać się bardzo istotne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska