Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie zamieszkuje ponad 6,5 tys. seniorów

Alicja Kucharska
Osoby w wieku 60+ potrzebują Rady Seniorów, ale powątpiewają w jej powołanie
Osoby w wieku 60+ potrzebują Rady Seniorów, ale powątpiewają w jej powołanie Alicja Kucharska
Temat powołania Rady Seniorów powraca. Seniorzy liczą, że tym razem projekt dobrnie do szczęśliwego finału.

W ubiegłym roku kwestię powołania Rady Seniorów omawiano nawet na komisjach, a tuż przed sesją projekt wycofano. Teraz wszystko wskazuje na to, że w gminie pojawią się jednak rajcy w wieku senioralnym.

Seniorzy swoją rolę widzą jako konsultacyjno-doradczą, ale… nie wierzą też, że do powołania rady dojdzie. Jak wyjaśniają, już rok temu wytypowano przedstawicieli, a z niezrozumiałych dla nich przyczyn pomysł nie wypalił. - Mamy nadzieję, że tym razem zostanie zrealizowany i nikt się z tego nie wycofa - mówią seniorzy z UTW.

- W większości miast w kraju takie rady funkcjonują. Warto skorzystać z doświadczenia osób starszych i wysłuchać ich głosu. Dziwne są rozmowy o nas - bez nas. Myślę, że głos seniorów powinien być zaakcentowany - komentuje Maria Marciszonek. Podobnego zdania jest Andrzej Zygmaniak. - W gminie jest tak wiele organizacji senioralnych, że każda powinna wytypować swoich przedstawicieli. Wspólnie moglibyśmy wypracować pewien model współpracy, dzięki któremu moglibyśmy mówić o problemach i potrzebach osób starszych - mówi pan Andrzej. - Myślę, że taka rada jest konieczna. Niektóre rzeczy, choć na pozór przyziemne, sprawiają problemy seniorom i tylko osoby starsze je zauważają - podkreśla Ewa Wojciechowska.

Rolą rady seniorów miałyby być m. in. integracja osób starszych, wzmacnianie ich udziału w życiu lokalnej społeczności, zapobieganie marginalizacji, przełamywanie stereotypowego postrzegania ich społecznej roli. Rajcy - seniorzy mieliby współpracować z radnymi i władzami przy opiniowaniu wniosków dotyczących potrzeb i oczekiwań osób w wieku senioralnym. Sami również mogliby zgłaszać uwagi, wnioski i propozycje. Mieliby również doradzać w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia.

Rada Seniorów działałaby na zasadzie kadencyjności, gdzie kadencja trwałaby 4 lata, jednak pierwsza potrwa do końca obecnej kadencji rady miejskiej. Skład RS prawdopodobnie będzie zasilać od 6 do 10 osób. Posiedzenia odbywałyby się co najmniej raz na trzy miesiące.

- Proponujemy podać do publicznej wiadomości, że taka rada ma być tworzona. Myślę, że organizacje zrzeszające osoby starsze powinny być tym zainteresowane. Mamy wiele organizacji senioralnych: Klub Seniora, UTW, Związek Kresowian, Sybiraków, Emerytów i Rencistów. Na pewno nie będzie problemu z wyborem członków - Ryszard Graczyk, kierownik wydziału oświaty, kultury i sportu.

Liczba najstarszych mieszkańców Świebodzina wzrasta, obecnie w gminie zamieszkuje ponad 6,5 tys. osób powyżej 60 roku życia, dlatego niezbędne jest zapewnienie sprawnej komunikacji na linii samorządowcy - seniorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska