Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie będzie wielkie badanie kręgosłupów dzieci

Anna Rimke
W grudniu w szkole w Bogdańcu lekarze przebadali kilkaset dzieci w ramach tego samego programu fundacji Polsat, który w tę sobotę będzie przeprowadzony w Gorzowie
W grudniu w szkole w Bogdańcu lekarze przebadali kilkaset dzieci w ramach tego samego programu fundacji Polsat, który w tę sobotę będzie przeprowadzony w Gorzowie fot. Krzysztof Tomicz
6 tys. uczniów może być za darmo przebadanych w sobotę. Wystarczy, że pojawią się w wyznaczonych placówkach z rodzicami lub wcześniej dostarczą zgodę na badania. Lekarze będą sprawdzali wady postawy i płaskostopie.

- Tak naprawdę nawet nie wiemy, jak dużo dzieci ma krzywy kręgosłup czy płaskostopie. Dlatego warto skorzystać z takiej akcji i przyprowadzić swoje dziecko na badania - zachęca Piotr Dębicki, lekarz i zastępca dyrektora gorzowskiego szpitala. Nie wiemy, bo dziś nie działają już typowe poradnie dziecięce jak przed laty. Wtedy to dziecko ze zdiagnozowaną wadą było pod stałym nadzorem lekarzy.

P. Dębicki podkreśla, że większość z rodziców jest tak zaganianych, że nie zauważa, gdy ich dziecko ma drobną wadę. - A ta się pogłębia z wiekiem i prowadzi do chorób zwyrodnieniowych - ostrzega lekarz.

Od 7 do 14 lat

W sobotę w siedmiu gorzowskich szkołach od 9.30 będzie na dzieci czekało 25 lekarzy. Pięciu z nich to specjaliści z Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno Ortopedycznego w Świebodzinie. 20 pozostałych to lekarze z gorzowskiego szpitala. - Mamy nadzieję, że uda nam się zbadać 6 tys. dzieci - mówi Dorota Modrzejewska - Karwowska, naczelniczka wydziału spraw społecznych w Urzędzie Miasta, która koordynuje akcję.

Na badania mogą się zgłaszać dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Żeby dziecko zostało przebadane, potrzebna jest pisemna zgoda rodzica. Takie oświadczenie każdy uczeń mógł wziąć w swojej szkole. - Ale jeśli ktoś nie chodzi do szkoły, w której akurat są prowadzone badania, to również może się zgłosić w sobotę do jednej z wytypowanych placówek - zachęca D. Modrzejewska - Karwowska. Oznacza to, że każdy, a nie tylko uczniowie wyznaczonych szkół mogą się przebadać.

Oświadczenie potrzebne do badania rodzice będą mogli wypełnić w sobotę na miejscu.
Rodzice od razu po badaniu dostaną wyniki. Jeśli z ich pociechą będzie coś nie tak, to dostaną zalecenia co dalszego leczenia.

Będą kolejne akcje

- Najfajniejsze jest to, że fundacja, która prowadzi tę akcję w całym kraju, bierze na siebie koszty ewentualnego leczenia bądź rehabilitacji takiego dziecka - mówi D. Modrzejewska Karwowska.

Program badania wad postawy prowadzą fundacje Polsat i Domin. One pokrywają koszt całego przedsięwzięcia. Do miasta należy zorganizowanie miejsc badań.
W lutym miasto zorganizował bezpłatne lakowanie i lakierowanie zębów dla 18 tys. młodych gorzowian w wieku od 8 do 18 lat. Gorzów wywalczył na ten cel 1 mln zł z tzw. mechanizmu finansowego EOG (zrzuciła się Norwegia, Finlandia i Lichtenstein).

W tym roku w ramach akcji zdrowotnych miasto ma też pieniądze na szczepionki przeciwko grypie dla osób starszych przebywających w domach pomocy społecznej. Urzędnicy myślą o przeprowadzeniu szczepień dla dziewcząt przeciw rakowi szyjki macicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska