MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie powstaje Centrum Usług Diagnostycznych. Najnowocześniejsze w regionie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Szpital w Gorzowie buduje Centrum Usług Diagnostycznych.
Szpital w Gorzowie buduje Centrum Usług Diagnostycznych. Fot. WSzW w Gorzowie/wizualizacja
W kompleksie szpitalnym przy ulicy Dekerta w Gorzowie powstaje Centrum Usług Diagnostycznych. Nowoczesny ośrodek ma umożliwić szybsze i bardziej efektywne wykonywanie badań, a tym samym wspierać leczenie schorzeń onkologicznych.

Nowotwory wciąż zbierają pokaźne żniwo i są jedną z głównych przyczyn zgonów. Trudną sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia koronawirusa, która zepchnęła leczenie pacjentów onkologicznych na dalszy plan. Utrudniony dostęp do lekarzy i zabiegów ma poważne konsekwencje w postaci wielu nierozpoznanych chorób. Taka sytuacja jest również w województwie lubuskim.

Poprawa profilaktyki onkologicznej

Szansą dla chorych jest poprawienie wczesnej diagnostyki oraz dostęp do nowoczesnych i skutecznych metod leczenia. Szybsze oraz bardziej efektywne wykonywanie badań i rozpoznawanie przypadków onkologicznych zapewnić ma nowoczesne Centrum Usług Diagnostycznych. Będzie ono uzupełnieniem działającego w gorzowskim szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, którego głównym zadaniem jest zapewnienie pacjentom z chorobami nowotworowymi kompleksowej pomocy.

- Dzięki modernizacji lepiej dostosujemy szpital do standardów biologicznych i spełnimy wymagania związane z krajową siecią szpitali onkologicznych, czyli poprawimy jakość profilaktyki onkologicznej - mówi prezes szpitala Jerzy Ostrouch.

Centrum powstaje w miejscu dwóch pawilonów z lat osiemdziesiątych znajdujących się na terenie kompleksu szpitalnego przy ulicy Dekerta. Prace przy przebudowie budynków trwają od maja ubiegłego roku. Obiekty przejdą gruntowną modernizację i zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt diagnostyczny. Wszystkie budynki będą połączone z istniejącą częścią szpitala podziemnym tunelem.

Będą tu nowoczesne pracownie

W ramach centrum będzie funkcjonowało kilka zakładów diagnostycznych - między innymi patomorfologii oraz genetyki, która będzie pierwszą tego typu pracownią w województwie lubuskim. Filarem ośrodka będzie natomiast zakład mikrobiologii, który obecnie mieści się w kompleksie budynków przy ulicy Walczaka. Rocznie wykonuje blisko czterdzieści tysięcy badań i jest kluczowym ogniwem diagnostycznym nie tylko dla szpitala, ale także dla placówek leczniczych z północnej części województwa lubuskiego oraz województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Obiekt będzie miał też zaplecze dydaktyczne na potrzeby kształcących się w szpitalu studentów wydziału lekarskiego czy pielęgniarstwa. Całkowity koszt utworzenia Centrum Usług Diagnostycznych to prawie 40 milionów złotych.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska