MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób można udzielić pełnomocnictwa?

(gm)
Jowita Pilarska, radca prawny z kancelarii Macieja Bobrowicza, odpowiada na pytanie Czytelniczki.

Zamierzam udzielić pełnomocnictwa mojej siostrze do reprezentowania mnie. Czy pełnomocnictwo musi mieć jakąś szczególną formę? Gdzie należy zapłacić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?
- Samą instytucję pełnomocnictwa reguluje Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 96 k.c. udzielenie pełnomocnictwa następuje przez jednostronne oświadczenie woli, które mocodawca (czyli pan) powinien złożyć na piśmie. W pełnomocnictwie należy wskazać, do jakich konkretnie czynności chce pan upoważnić siostrę.

Należy także pamiętać, że zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej za pełnomocnictwo należy uiścić opłatę w wysokości 17 złotych. Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) - czyli opłatę należy wnieść w urzędzie miasta lub gminy.

Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

W wypadku kiedy udzieli pan siostrze pełnomocnictwa musi pan pamiętać także o obowiązku zapłaty opłaty skarbowej - w innym bowiem wypadku może się okazać, że właściwy urząd przeciwko panu i siostrze rozpocznie postępowanie podatkowe z powodu nie uiszczenia opłaty skarbowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska