Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób podzielić mieszkanie po rozwodzie? Relacja z dyżuru eksperta

Grażyna Mazurek 68 324 88 18 [email protected]
Beata Grzybek, adwokat
Beata Grzybek, adwokat
Czy orzeczenie winy przy rozwodzie ma wpływ na podział majątku wspólnego ? Czy można ustalić nierówne udziały? Ile wynosi opłata w sprawie sądowej? Na pytania Czytelników "Gazety Lubuskiej" odpowiada Beata Grzybek, adwokat.

Mąż po naszym ślubie odziedziczył dom po rodzicach. Sprzedał ten dom i kupił z uzyskanych pieniędzy mieszkanie, w którym razem zamieszkaliśmy. Mamy małżeńską wspólność majątkową. Czy po rozwodzie mieszkanie to będzie dzielone w ramach majątku wspólnego, czy jest to majątek osobisty męża?

- Mieszkanie to stanowi majątek osobisty męża, ponieważ całość pieniędzy na kupno mieszkania pochodziła ze sprzedaży odziedziczonego domu.
Gdyby nawet mieszkanie zostało kupione z odziedziczonych pieniędzy i w akcie notarialnym figurowalibyście oboje jako współwłaściciele, to mąż ma także prawo rozliczenia nakładów z majątku osobistego na wspólny i praktycznie pani nic się nie należy.

Rozwód został orzeczony z winy żony. Czy orzeczenie winy ma wpływ na podział majątku, którego głównym składnikiem jest mieszkanie? Czy można ustalić nierówne udziały?
Rozwód został orzeczony z winy żony. Czy orzeczenie winy ma wpływ na podział majątku, którego głównym składnikiem jest mieszkanie? Czy można ustalić nierówne udziały?

- Zasadą jest, że udziały w majątku wspólnym są równe tj. po połowie. Dlatego też wina żony w zasadzie nie ma znaczenia przy podziale majątku wspólnego.
Tylko w wyjątkowej sytuacji można ustalić nierówne udziały, jeżeli małżonek przykładowo trwonił majątek, nie chciał pracować zawodowo pomimo, że był zdrowy i nie pomagał w gospodarstwie domowym. Okoliczności te ocenia sąd na podstawie przedstawionych dowodów.
Czy w sprawie o rozwód można zawrzeć ugodę dotyczącą podziału mieszkania?

- Tak. W sprawie rozwodowej można na zgodny wniosek małżonków dokonać podziału mieszkania w ten sposób, że mieszkanie to zostanie przyznane jednemu ze spłatą na rzecz drugiego. Można także dokonać podziału mieszkania w formie aktu notarialnego w kancelarii notarialnej, ale zawsze trzeba najpierw uzyskać rozdzielność majątkową.
W każdej chwili małżonkowie mogą zawrzeć porozumienie, że sprzedają mieszkanie i dzielą się pieniędzmi po połowie i w takiej sytuacji nie jest konieczne przeprowadzenie rozwodu czy separacji. Nie muszą wtedy ponosić kosztów związanych z podziałem majątku.
Ile wynosi opłata w sądzie w sprawie podziału majątku wspólnego, którego głównym składnikiem jest mieszkanie?

- Opłata w sądzie wynosi 1000 złotych. Jest to opłata stała niezależna od wartości mieszkania ani całego majątku - wtedy, gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć.
Opłata na zgodny wniosek - o podział mieszkania, domu, działki czy całego majątku - wynosi jedynie 300 złotych.
Czy można dokonać podziału majątku wspólnego między małżonkami u notariusza?

- W każdej chwili, jeżeli jest zgoda obojga małżonków na podział majątku, mogą zgłosić się u notariusza, ale jednocześnie przy umowie podziału będzie ustanowiona rozdzielność majątkowa.

Dwa lata temu uzyskałem rozwód. Żona wyjechała do Niemiec. Jesteśmy w trakcie sprawy o podział mieszkania. Od dwóch lat samodzielnie opłacam czynsz za nasze mieszkanie. Czy mogę domagać się od byłej żony połowy zapłaconego czynszu?

- Tak. Może pan w sprawie o podział majątku żądać połowy zapłaconego przez pana czynszu.
Dwa lata temu uzyskałem rozwód. Żona wyjechała do Niemiec. Jesteśmy w trakcie sprawy o podział mieszkania. Od dwóch lat samodzielnie opłacam czynsz za nasze mieszkanie. Czy mogę domagać się od byłej żony połowy zapłaconego czynszu?
- Tak. Może pan w sprawie o podział majątku żądać połowy zapłaconego przez pana czynszu.
Jesteśmy po rozwodzie. Mamy dwoje małych dzieci. Sąd mnie powierzył władzę rodzicielską nad nimi. Po ślubie otrzymaliśmy mieszkanie komunalne, w którym nadal wszyscy przebywamy. Mąż nie chce się wyprowadzić. Co mogę zrobić, aby mieszkanie było tylko moje?
- Mieszkanie komunalne nie stanowi majątku wspólnego, dlatego też nie można go podzielić, jak mieszkania własnościowego. Można jednak zwrócić się do sądu o przyznanie pani prawa najmu tego mieszkania. Z tym, że to prawo ma także określoną wartość i trzeba będzie z mężem rozliczyć się w tym zakresie. Pani, jako matka opiekująca się małymi dziećmi korzysta z pierwszeństwa przyznania tego mieszkania, a mąż będzie musiał się wyprowadzić.
Uzgodniliśmy z mężem wszystkie warunki przeprowadzenia procesu o rozwód i podziału majątku wspólnego, ponieważ mamy tylko rzeczy znajdujące się w mieszkaniu. Mamy także mieszkanie komunalne i mąż chce mi je zostawić. Nie chce ode mnie żadnych pieniędzy. Jak mamy to zrobić, aby było jak najszybciej i jak najtaniej?
- Trzeba złożyć pozew o rozwód i można w tym procesie zgłosić żądanie, aby sąd przyznał pani prawo najmu lokalu (mieszkania) bez spłaty na rzecz męża. Ruchomościami tj. rzeczami w mieszkaniu, podzielicie się między sobą i wystarczy, że po prawomocnym rozwodzie podpiszecie porozumienie pisemne między sobą.
Możecie także przeprowadzić rozwód i już po prawomocnym wyroku, mąż może złożyć pisemne oświadczenie w PGKiM, że rezygnuje z prawa najmu i nie domaga się jego rozliczenia.
Jestem w trakcie rozwodu. Nie chcę dzielić majątku, w tym mieszkania, bo nie mam pieniędzy na rozliczenie się z mężem i mąż też ich nie ma. Czy sąd może jedynie ustalić sposób korzystania przez nas z mieszkania?
- Sąd w sprawie o rozwód, jeżeli małżonkowie nadal razem zamieszkują, ma obowiązek ustalenia sposobu korzystania z mieszkania. Proszę przedstawić w sądzie swoje propozycje, które pomieszczenia mają być wspólne, a które wyłącznie do waszych dyspozycji.
Jeżeli żadne z was nie złoży wniosku o podział majątku, to tak możecie mieszkać przez kolejne lata. Roszczenie o podział majątku wspólnego nie przedawnia się.
Mamy spółdzielcze, lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Czy można takie mieszkanie dzielić przy podziale majątku?
- Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego także może być przedmiotem podziału pomiędzy małżonkami. Ale trzeba także dokonać formalności w spółdzielni mieszkaniowej i zawiadomić spółdzielnię o dokonanym podziale.
Mamy dom i wysoki kredyt hipoteczny. Żadne z nas nie jest w stanie przejąć tego domu na własność i spłacać kredytu. Mąż na nic się nie zgadza. Co mogę zrobić?
- Trzeba wystąpić do sądu - po uzyskaniu rozdzielności majątkowej - z wnioskiem o podział majątku i zobowiązaniem męża do sprzedaży domu. Jeżeli mąż nie wyrazi zgody, to sąd może skierować dom do sprzedaży przez komornika. Ale wtedy koszty takiej sprzedaży będą bardzo wysokie i wy jako właściciele będziecie stratni. Może to zmobilizuje męża do współpracy z panią.
Czy w sprawie o podział majątku sąd może rozłożyć spłatę na raty?
- Sąd może rozłożyć spłatę na raty nawet do 10 lat, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej w praktyce spłata ta w zależności od jej wysokości jest rozkładana na krótki okres, tak aby umożliwić komuś uzyskanie kredytu. Nie może być spłata rozłożona na wiele lat, bo osoba oczekująca na pieniądze byłaby pokrzywdzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska