W jakich zawodach ograniczono przywileje emerytalne

Irena Boguszewska
Zmiana wieku emerytalnego dotyczy również nauczycieli
Zmiana wieku emerytalnego dotyczy również nauczycieli sxc.hu/MikLav
Nauczyciele, służby mundurowe, sędziowie, prokuratorzy, rolnicy. To właśnie ograniczenie ich przywilejów emerytalnych było jednym z powodów wprowadzenia reformy. Przeczytaj i dowiedź się, co się dla nich zmieniło.

Zacznijmy od tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo.

SŁUŻBY MUNDUROWE

1. Zgodnie z nowelizacją ich emerytur, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku, żołnierze i przedstawiciele tzw. mundurówki chcąc przejść na emeryturę, muszą jednocześnie:

* ukończyć 55 lat;

* mieć 25 lat służby.

UWAGA
W praktyce oznacza to, że mundurowi będą pracowali o 10 lat dłużej. Dotychczas wystarczył im minimalny staż służby, który wynosił 15 lat. Nie było określonego minimalnego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.

2. Nowe zasady obejmą tych funkcjonariuszy, którzy wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów.

3. Pozostali mają prawo wyboru:

* mogą przejść na emeryturę według dotychczasowych zasad; albo

* według nowych przepisów.

4. Możliwość przejścia na emeryturę według starych zasad mają również żołnierze:

a) pełniący służbę kandydacką 1 stycznia 2013 roku - w przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej bezpośrednio po ukończeniu służby kandydackiej;

b) powołani do zawodowej służby wojskowej po 31 grudnia 2012 roku - jeżeli przedtem pełnili służbę w: * policji * Urzędzie Ochrony Państwa * Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego * Agencji Wywiadu * Służbie Kontrwywiadu Wojskowego * Służbie Wywiadu Wojskowego * Centralnym Biurze Antykorupcyjnym * straży granicznej * Biurze Ochrony Rządu * Państwowej Straży Pożarnej * Służbie Więziennej - do której zostali powołany przed 1 stycznia 2013 roku;

c) przyjęci do służby po 31 grudnia 2012 roku - jeżeli przed tym przyjęciem pełnili służbę w wymienionych wyżej instytucjach, do których zostali przyjęci przed 1 stycznia tego roku;

d) pełnili zawodową służbę wojskową lub kandydacką, do której zostali powołani przed 1 stycznia 2013 roku.

WAŻNE
Zgodnie z reformą wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z dziesięciu kolejnych lat, które sami wybiorą - z uwzględnieniem nagrody rocznej oraz dodatków o charakterze stałym. Dotychczas wysokość świadczenia była uzależniona jedynie od wysokości ostatniej pensji.

5. Od 2013 roku emerytura dla żołnierza:

* wynosi 60 procent podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej;

* wzrasta o 3 procent za każdy dalszy rok tej służby;

* będzie podwyższana o 0,5 procent podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych.

ZAPAMIĘTAJ
Takie same zasady obowiązują przy obliczaniu wysokości emerytury dla innych funkcjonariuszy, między innymi policjantów.

NAUCZYCIELE

Ich również dotyczy zmiana wieku emerytalnego.

1. Zachowali prawo do wcześniejszych emerytur - ale tylko ci, którzy do końca 2008 roku spełnili wszystkie wcześniej ustalone warunki.

2. W 2009 roku, w zamian za prawo do wcześniejszych emerytur, nauczyciele uzyskali prawo do tak zwanego świadczenia kompensacyjnego. Miało obowiązywać do końca 2032 roku, ale w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego będzie przysługiwało jeszcze dłużej.

3. Tych uprawnień nie nabędą nowe roczniki nauczycieli, a jedynie te, które były wymienione w ustawie z 2009 roku. Żeby dostać świadczenie kompensacyjne, belfer musi się zwolnić z pracy.

4. Wąska grupa wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych, która spełniają określone warunki może dostać tzw. pomostówkę.

ROLNICY

1. Mogli odchodzić na emeryturę o pięć lat wcześniej, niż wynosił ustawowy wiek emerytalny (kobieta po ukończeniu 55 lat, mężczyzna - 60) jeśli:

* podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat;

* nie są już właścicielami gospodarstwa rolnego.

UWAGA
Nowa ustawa emerytalna zagwarantowała rolnikom utrzymanie takich przywilejów do końca 2017 roku. Dopiero potem ich wiek emerytalny będzie podnoszony jak u reszty Polaków.

2. Pobieranie emerytury częściowej (bo stanowiącej część normalnej) będzie korzystniejsze dla rolników niż dla innych grup zawodowych. Im emerytura będzie wypłacana do osiągnięcia 67. roku życia, a później otrzymają normalną - liczoną na nowo, z kapitału pomniejszonego o to, co już wcześniej wypłacił ZUS.

WAŻNE
Takie potrącenia nie będą dotyczyły rolników.

SĘDZIOWIE I PROKURATORZY

1. Oni nie przechodzą na emeryturę, tylko w tak zwany stan spoczynku. Dostając 75 procent ostatniego wynagrodzenia oraz takie podwyżki, jakie otrzymują pracujący jeszcze sędziowie.

2. Dotąd w stan spoczynku mogli odejść w wieku 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna), jeśli przepracowali na swoim stanowisku - odpowiednio - przynajmniej 25/30 lat.

3. Po wejściu w życie reformy mają wydłużony wiek emerytalny do 67. roku życia, ale zachowają czteroletni okres ochronny.

WAŻNE
Do końca 2017 roku będą mogli odchodzić w stan spoczynku na obecnych zasadach.

4. Okres przejściowy obejmie, jeśli spełnią odpowiednie warunki stażowe:

* kobiety urodzone do 31 grudnia 1962 roku;

* mężczyzn urodzonych do 31 grudnia 1957 roku.

5. Będą mogli dalej pełnić służbę aż do ukończenia 70 lat - po złożeniu ministrowi sprawiedliwości oświadczenia o woli dalszego zajmowania stanowiska i przedstawieniu zaświadczenia stwierdzającego zdolność ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków sędziego.

WAŻNE
Sędziowie i prokuratorzy nie będą mogli odchodzić na emerytury częściowe.

GÓRNICY

Pracujący pod ziemią mogą odchodzić na emeryturę po 25 latach pracy (bez względu na wiek), a każdy rok pracy liczy się im tak, jakby pracowali 1,5-1,8 roku. W ich przypadku nic się nie zmieni.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie