Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W straży pożarnej czeka praca za 1,6 tys. zł miesięcznie

(pij)
Zielonogórska straż ogłosiła nabór kandydatów do służby. Chętni przejdą przez komisje kwalifikacyjną, lekarską, muszą też zaliczyć test sprawnościowy z wejściem na wysoką drabinę włącznie.

- Na chętnych czeka sześć etatów w jednostkach w Zielonej Górze - informuje bryg. Waldemar Michałowski, szef zielonogórskich strażaków. Kandydaci muszą być zdrowi i sprawni. - Ważne jest posiadanie prawa jazdy na auta ciężarowe, bo strażak dziś musi być również kierowcą - tłumaczy bryg. Michałowski. Dodatkowym autem będzie na przykład umiejętność nurkowania potwierdzona odpowiednimi zaświadczeniami.

Straż zapewnia ciężką, ale stabilną pracę. - Zajęcie nie jest łatwe, pensja na początek wyniesie ok. 1,6 tys. zł na rękę - mówi bryg. Michałowski. Walka o etat będzie jednak trudna. Chętnych zawsze jest znacznie więcej niż miejsc do pracy w mundurze strażaka.

Kandydat na strażaka musi:
- posiadać obywatelstwo polskie,
- nie może być karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. (zostanie to sprawdzone w Centralnym Rejestrze Skazanych),
- musi korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać, co najmniej średnie wykształcenie,
- mieć kategoria zdrowia A w książeczce wojskowej i spełniać warunki psychofizyczne do służby w straży
- mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej (odbyta zasadnicza służba wojskowa lub wpis o przeniesieniu do rezerwy w książeczce wojskowej).

Wymagane dokumenty i oświadczenia:
- kwestionariusz osobowy kandydata,
- kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i uprawnienia,
- własnoręcznie napisane oświadczenia kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności za przestępstwa popełnione umyślnie,
- własnoręcznie napisane oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
- życiorys i list motywacyjny,
- kopia dowodu osobistego,
- kopia stron książeczki wojskowej: z uwidocznionymi danymi osobowymi kandydata, kategorii zdrowia i uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej,
- udokumentowane członkostwo w OSP powyżej 3 lat, udział w zawodach sportowo pożarniczych OSP, szkolenia dla członków.

Kandydaci przejdą kilka etapów kwalifikacyjnych. Na pierwszym komisja powołana przez komendanta miejskiego zielonogórskiej straży rozpatrzy dokumenty. Przyjrzą się kwalifikacjom przydatnym w straży. Na tym etapie przyznane zostaną pierwsze punkty.

Punktacja pod względem posiadanych uprawnień i umiejętności:
- prawo jazdy kategorii C - 1 pkt.
- prawo jazdy kategorii CE - 2 pkt.
- miejsce zamieszkania na terenie działania komendy miejskiej w Zielonej Górze - 2 pkt.
- odbycie zastępczej służby wojskowej w jednostkach PSP z dobrą opinią przełożonego - 4 pkt.
- posiadane uprawnienia ratownika medycznego - 3 pkt.
- posiadanie innych uprawnień, które mogą być przydatne np. obsługa ciężkiego sprzętu - 1 pkt
- uprawnienia płetwonurka - 1 pkt.
- udokumentowane członkostwo w OSP powyżej 3 lat - 1 pkt.
- udokumentowany udział w zawodach sportowo pożarniczych OSP - 1 pkt.
- udokumentowane szkolenia dla członków OSP - 2 pkt.
- wykształcenie: zdany na maturze egzamin z chemii - 1 pkt, wyższe pożarnicze - ukończony kierunek inżynieria bezpieczeństwa pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie - 4 pkt.

Kandydaci, którzy dostaną najwyższą liczbę punktów przejdą do testu sprawnościowego. Na tym etapie kandydat musi jest pokazać dokument tożsamości (z fotografią) i zaświadczenie od lekarza o dopuszczeniu do testu.

Test polega na wejściu na drabinę mechaniczną na wysokość 20 m (przy pełnej asekuracji), nachyloną pod kątem 75 stopni. Po zaliczenia wejścia na drabinę kandydat musi zdać egzamin z biegu na 1000 m, 50 m i podciąganie się na drążku.

Ci, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów z testów sprawności fizycznej, dotrą na komisję lekarską. To trzeci etap. Kandydaci, których przepuści komisja lekarska, z największą liczbą punktów trafią do służby przygotowawczej w komendzie miejskiej w Zielonej Górze.

Dokumenty należy składać do 6 marca 2009 r. w sekretariacie zielonogórskiej komendy przy ul. Kasprowicza 3/5. Podania, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane. Zostaną komisyjnie zniszczone. Osoby, których oferty będą odrzucone nie będę o tym indywidualnie powiadamiane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska