Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sulęcińskim ogólniaku uczą się od najlepszych

Beata Bielecka
- Ten nowy projekt świetnie wpisuje się w działalność naszego szkolnego Klubu Miłośników Fizyki - mówi dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego Danuta Baranowska
- Ten nowy projekt świetnie wpisuje się w działalność naszego szkolnego Klubu Miłośników Fizyki - mówi dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego Danuta Baranowska fot. Beata Bielecka
W szkole ruszył właśnie kolejny projekt, dzięki któremu uczniowie będą mieli zajęcia na uniwersytecie w Poznaniu. Wszystko po to, żeby zainteresować młodzież naukami ścisłymi, bo rośnie zapotrzebowanie na absolwentów takich kierunków.

Do projektu "Newton też był uczniem", którego pomysłodawcą jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczelnia zaprosiła 24 szkoły z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wśród nich sulęciński ogólniak.

Profesorowie na wykładach

Nie było to przypadek, bo to właśnie w tej szkole powstał wcześniej pomysł, żeby uczniowie dokształcali się na uniwersytecie poznańskim. Jego autorami byli Danuta i Jerzy i Baranowscy. On uczy fizyki, ona matematyki (jest też dyrektorem szkoły).

W ślad za tym w szkole powstała klasa akademicka, której uczniowie, trzeci rok z rzędu, korzystają z dodatkowych zajęć z nauk przyrodniczych. Raz w miesiącu jeżdżą na UAM, gdzie mają do dyspozycji laboratoria i obserwatorium astronomiczne.

W akademickiej klasie jest m.in. Aleksandra Pietruszka. Mówi, że największą atrakcją ubiegłego roku szkolnego była pięciodniowa wycieczka, sfinansowana w całości przez Unię Europejską, której celem było zbadanie wpływu różnych elektrowni na środowisko. - Bardzo podobały mi się też spotkania z wykładowcami w Poznaniu, obserwacje astronomiczne i zajęcia w laboratoriach - dodaje.

Naukowcy z UAM przyjeżdżają też kilka razy w roku na wykłady do Sulęcina. W ostatnią sobotę gościł dr Krzysztof Kamiński, z którym młodzież m.in. obserwowała niebo. - W ramach tego projektu kupiliśmy teleskop, teraz marzy nam się jeszcze kopuła, gdzie moglibyśmy ten teleskop umieścić - mówi D. Baranowska. Projekt rozpoczął się w listopadzie ub. roku i potrwa jeszcze rok.

Wykraczają poza szkolną codzienność

Podobny pomysł przyświecał pomysłodawcom trzyletniego projektu "Newton też był uczniem", który ruszył kilka dni temu. W programie też są zajęcia w szkołach, jednodniowe warsztaty na UAM, letnie warsztaty "Jestem naukowcem" i konferencje dla nauczycieli. Szkoła dostanie ponadto interaktywną tablicę, mikroskop i zestaw do nauczania optyki.

Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje wydział fizyki UAM, a pieniądze na jego realizację pochodzą m.in. z Unii Europejskiej. - Nasz projekt kierujemy ku uczniom o otwartych głowach i nauczycielom chcącym wykraczać poza szkolną codzienność - podkreśla jego koordynator prof. Antoni Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska