Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Volkswagenie szukają wyjścia z trudnej sytuacji

(jawa)
Planowana produkcja w 2009 r. w polkowickim zakładzie VW będzie mniejsza o 150 tys. silników niż ubiegłym
Planowana produkcja w 2009 r. w polkowickim zakładzie VW będzie mniejsza o 150 tys. silników niż ubiegłym fot. Jan Walczak
Załoga fabryki Volkswagen Motor Polska do końca lutego nie przychodzi do pracy. Przestoje są zaplanowane również w innych terminach. Produkcja po 1 marca ma trwać cztery dni w tygodniu.

Jaka jest przyczyna przerwy? - Podstawowa to mniejsza ilość zamówień na silniki produkowane w Polkowicach - mówi przewodniczący związku zawodowego Solidarność Dariusz Dąbrowski.

Pięciodniowa pauza w produkcji, która potrwa do końca lutego, jak wyjaśnia związkowiec, obejmuje trzy dniu urlopu dla załogi i dwa dni postojowego. - Zostało to przewidziane w planach na ten rok. W imieniu załogi związki zawodowe podpisały porozumienie w tej sprawie. Spotkało się ono ze względu na okoliczności na rynku z powszechnym zrozumieniem - wyjaśnia D. Dąbrowski.
Plan przerw w pracy obejmuje poza obecnym przestojem jeszcze 10 dni w lipcu i sześć dni w grudniu.

- Jeśli chodzi o bezpośrednią załogę Volkswagena nikt nie został zwolniony. A mowa jest o ponad 1.100 osobach. Praca w zakładzie odbywa się jednak tylko cztery dni w tygodniu - stwierdza przewodniczący Solidarności. - Zatrudnienie straciło jednak kilkadziesiąt osób z firm, które świadczyły usługi dla Volkswagena - dodaje. Jak mówi, planowana produkcja w 2009 r. będzie mniejsza o ok. 150 tys. silników do możliwości produkcyjnych zakładu. Liczy, że produkowany przez od stycznia silnik 1,6 CR okaże się hitem.

Chwilowy przestój jest także w fabryce Sitech, produkującej siedzenia do volkswagenów. Przerwa w pracy, zarówno tam, jak i w Volkswagenie wykorzystywane są na prowadzenie remontów. Wykonują je firmy zewnętrzne.
To w sumie 1100 osób.

- Nowy prezes fabryki wykazuje duże zrozumienie, co do naszych postulatów - mówi przewodniczący zakładowej Solidarności. - Mimo trudności ekonomicznych stara się, by wszystkie miejsca pracy zostały zachowane - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska