Nasza Loteria

W Zielonej Górze uczczono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

OPRAC.:
Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W Zielonej Górze odbyły się uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych.
W Zielonej Górze odbyły się uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych. Jarosław Zasacki
Przy Areszcie Śledczym w Zielonej Górze oraz na placu majora Adama Lazarowicza odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Przy Areszcie Śledczym w Zielonej Górze, konkatedrze oraz na placu majora Adama Lazarowicza odbyły się oficjalne uroczystości związane z obchodzonym 1. marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

NIEZŁOMNI I NIEUGIĘCI - ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Uroczystości zorganizowano w asyście wojskowej. Uczestniczyli w nich między innymi prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, bp. Tadeusz Lityński, poseł Jerzy Materna, wicewojewoda Wojciech Perczak, przewodniczący rady miasta Piotr Barczak, radni Marek Budaniak i Kazimierz Łatwiński, przedstawiciele służb mundurowych, związkowcy, kombatanci i młodzież. W trakcie uroczystości złożono kwiaty i odegrano hymn Polski. Odbyła się również uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

– Dziś przypominają mi się czasy w których żyłam – mówiła na antenie Radia Zachód Teresa Gładysz, uczestniczka wydarzeń wojennych. - Żyłam w tych czasach i pamiętam, jak musieli uciekać do lasów, tam się skrywać i walczyć o Polskę. A później zrobili z nich bandytów - mówi T. Gładysz.

W czasie uroczystości głos zabrał Stanisław Iwan, wnuk majora Adama Lazarowicza. Były senator przypomniał tragedię żołnierzy zwalczanych przez opresyjny system komunistycznej władzy:

- 1 marca 1951 r. po trzech latach okrutnego śledztwa, haniebnym procesie pokazowym i 137 dniach spędzonych w celi śmierci, od godziny 20.00 w siedmiominutowych odstępach, siedmiu oficerów Armii Krajowej, członków Zarządu Głównego zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jak wielu patriotów przed nimi i po nich wyruszyło w swą ostatnią drogę, przez dziedziniec więzienia na Rakowieckiej, aby pod murem, metodą katyńską - strzałem w tył głowy, oddanym przez ubeckiego kata, oddać swe życie za wolną, niezawisłą i demokratyczną Polskę - mówił były senator.

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbywają się 1. marca. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska