Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza emerytura dla kobiety

GM, ZUS
Kobieta 55 - letnia, która spełnia warunki do wcześniejszej emerytury według dotychczasowych zasad, nie musi składać wniosku do końca tego roku, aby to prawo zachować.

Ale powinna ten wniosek złożyć przed ukończeniem 60 roku życia - tłumaczy ZUS.

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jakie warunki

Emerytura wcześniejsza przysługuje kobiecie, która ukończyła 55 lat, a nie ukończyła 60 lat oraz mężczyźnie, który ukończył 60 lat, a nie ukończył 65 lat.

  • Kobieta, by otrzymać wcześniejszą emeryturę musi osiągnąć 55 lat i
    mieć 30 - letni okres składkowy i nieskładkowy, a jeśli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy - 20 lat.
  • Mężczyzna uzyska prawo do wcześniejszej emerytury po ukończeniu 60 lat, jeśli udokumentował 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych albo ma 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

    Oczywiście wiek 55 lat musi ukończyć kobieta do 31 grudnia 2008 r. Dotyczy to więc kobiet urodzonych najpóźniej w 1953 r.

    Całkowita niezdolność do pracy

    Data powstania tej niezdolności musi przypaść najpóźniej 31 grudnia 2008 r. Lekarz orzecznik może orzeczenie wydać w przyszłym roku. Nawet prawo do emerytury może powstać w przyszłym roku po wyczerpaniu zasiłku chorobowego.
    Przykład: Pani Maria jest na zwolnieniu lekarskim do 28 lutego 2009 r.

    Lekarz orzecznik wyda orzeczenie np. w lutym 2009 r. i ustali, że całkowita niezdolność do pracy powstała od 12 grudnia 2008 r. ZUS może wówczas przyznać emeryturę od 1 marca 2009 r.

    Ubezpieczenie pracownicze

    By nabyć prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej trzeba spełnić jeszcze pozostałe warunki:
  • ostatnim zatrudnieniem przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę - musi być zatrudnienie na podstawie umowy o pracę
  • a okres tego zatrudnienia musi wynosić co najmniej 6 miesięcy w ostatnich 24 miesiącach podlegania ubezpieczeniom społecznym.

    Co to znaczy ostatnie ubezpieczenie pracownicze? Nie musi wystąpić bezpośrednio przed złożeniem wniosku o emeryturę, ale musi być ostatnim ubezpieczeniem. Przykład: Pani Teresa nie pracuje, pobiera świadczenie przedemerytalne. Przed świadczenieme pracowała na umowę o pracę co najmniej 6 miesięcy - spełnia warunek ostatniego ubezpieczenia pracowniczego.

    Trzeba ustalić ostatni okres ubezpieczenia. Może to być nawet kilka lat przed złożeniem wniosku o emeryturę.Przykład:8 lat temu, pani Zosia prowadziła działalność gospodarczą i zamknęła ją. 2 lata później zatrudniła się na umowę o pracę na 8 miesięcy na pół etatu. Na ostatnie 24 miesiące podlegania ubezpieczeniu przez panią Zosię składa się: 8 miesięcy ubezpieczenia pracowniczego i 16 miesięcy ubezpieczenia z działalności gospodarczej.

    Pani Zosia spełnia warunek posiadania 6 - miesięcznego zatrudnienia pracowniczego na przestrzeni 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu.
    Tu uwaga! 1) Gdy w dniu zgłoszenia wniosku osoba ubiegająca się o emeryturę jest rencistą - to wystarczy jej jakikolwiek okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (nie musi być 6 miesięcy). 2) Jeśli osoba, która zgłasza wniosek o emeryturę ma pełny okres wymagany do przyznania emerytury na umowie o pracę (np. 30 lat lub 20 - w przypadku całkowitej niezdolności do pracy), w takim przypadku, nie jest wymagane, aby ostanie ubezpieczenie było z tytułu umowy o pracę. Np. Kobieta przepracowała na umowie o pracę 32 lata. A następnie przez trzy lata prowadziła działalność gospodarczą i prowadzi ją nadal. To również nabędzie uprawnienia do wcześniejszej emerytury.

    W nowym systemie

    Złożenie wniosku o emeryturę przez kobiety po ukończeniu 60 lat, wiąże się z przyznaniem nowej emerytury, ustalonej w nowy sposób (w oparciu o składki zewidencjonowane na indywidualnym koncie kapitałowym w ZUS i w OFE).

    W latach 2009 -2013 będzie tzw. emerytura mieszana. Liczona w części po staremu a w części po nowemu w zależności od roku złożenia wniosku. Do końca 2013 roku emeryturę według nowych zasad będą mogły otrzymać tylko kobiety - wynika to z wcześniejszego wieku emerytalnego kobiet. Mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., do 31 grudnia 2008 r. nie osiągną wymaganego wieku (60 lat).

    W świetle reformy emerytalnej z 1999 roku, nowa emerytura ma pochodzić z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar), ze środków zarządzanych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (II filar) oraz z dobrowolnych form oszczędzania. Nowy system emerytalny ma zacząć w pełni funkcjonować w roku 2014, wówczas na emeryturę - wypłacaną według nowych zasad - przejdzie większa grupa osób - dołączą mężczyźni.

    Pytania do ZUS

  • Czy kobiecie, która ukończyła 55 lat w 2008 r. i ma 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, ZUS przyzna emeryturę także na wniosek złożony w 2009 czy 2010 r.?
    - TAK. W przypadku tej emerytury istotne jest, aby do 31 grudnia 2008 r. kobieta osiągnęła wiek (55 lat) i staż (30 lat, a w przypadku całkowitej niezdolności do pracy - 20 lat). Natomiast wniosek o emeryturę może być zgłoszony także w późniejszych latach. Aby wysokość emerytury została obliczona na "starych" zasadach konieczne jest zgłoszenie wniosku przed ukończeniem 60.roku życia.

  • Czy dla uzyskania wcześniejszej emerytury kobieta urodzona po 1948 r. musi zgłosić wniosek o emeryturę i rozwiązać stosunek pracy przed 31 grudnia 2008 r.?
    - NIE. Rozwiązanie stosunku pracy nie jest w tym przypadku warunkiem wymaganym do przyznania emerytury. Nie ma również potrzeby składania wniosku w 2008 r. Uprawnienia do tej emerytury nie "przepadają", a pamiętać należy o tym, że złożenie wniosku przed ukończeniem 60.roku życia oznacza obliczenie jej wysokości według "starych" zasad.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska