Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolsztyńscy licealiści dowiedzieli się, że internet uzależnia

(kurz)
Zasłuchana aula ogólniaka
Zasłuchana aula ogólniaka fot. Archiwum LO
W ogólniaku w Wolsztynie odbyły się wykłady na temat "Prawnych i psychologicznych aspektów uzależnienia od Internetu".
Młodzieży nie trzeba było zachęcać do słuchania...
Młodzieży nie trzeba było zachęcać do słuchania... fot. Archiwum LO

Młodzieży nie trzeba było zachęcać do słuchania...
(fot. fot. Archiwum LO)

Zajęcia przeprowadzili psycholog Marek Michalski i biegły sądowy Adam Rybicki zaproszeni przez Ewelinę Furmanowicz - inicjatorkę przedsięwzięcia, nauczycielkę technologii informacyjnej w liceum.

Głównym celem spotkania było przedstawienie przez gości przyczyn uzależnień od Internetu i niebezpieczeństw, jakie czekają młodzież nieumiejętnie korzystającą z zasobów współczesnej techniki. Specjaliści starali się przybliżyć uczniom problemy wynikające z nadmiernego korzystania z komputera i Internetu, w tym sprawę zniewolenia internetowego od strony kwestii prawnej.

Psycholog szkolny Marek Michalski profesjonalnie przedstawił konsekwencje zbyt długiego przesiadywania przed monitorem. Okazało się, że uzależnienie internetowe ma swoje skutki niemal w każdej dziedzinie życia, ponieważ prowadzi do bezsenności, osłabienia sprawności umysłowej, problemów w szkole zarówno w nauce, jak i z innymi uczniami oraz zaniku więzi międzyludzkiej.

Pomagali uczniowie

W czasie zajęć...
W czasie zajęć... fot. Archiwum LO

W czasie zajęć...
(fot. fot. Archiwum LO)

Spotkanie zakończył wykład Adama Rybickiego, który poruszył temat zniewolenia od komputera przede wszystkim w kwestii prawnej.

Dokładnie przedstawił młodzieży konsekwencje, jakie trzeba ponieść wykorzystując Internet do własnych, niezgodnych z prawem celów. Uczniowie dowiedzieli się także, jak skutecznie obronić się przed oszustwami internetowymi i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z tym związanych.

Głównymi tematami poruszonymi podczas tego wykładu było piractwo, wirusy, na które narażony jest każdy komputer, niebezpieczeństwa korzystania z różnych stron aukcyjnych, np. allegro i gry online.

Biegły sądowy ze szczegółami odpowiedział na wszystkie pytania uczniów, przez co mogli oni lepiej poznać swoją sytuację prawną ze względu na korzystanie z sieci.

Internet powoli staje się nałogiem XXI wieku, więc organizowanie tego typu spotkań jest bardzo ważne. Młodzież musi być świadoma niebezpieczeństw, na jakie jest narażona . Wykłady profesjonalistów z pewnością pomogły im zdać sobie sprawę z tego, że różnego typu strony internetowe, komunikatory i portale społecznościowe mogą stać się uzależnieniem, nie mniej groźnym niż zniewolenie od alkoholu i narkotyków.

W przygotowaniu spotkania pomagały jej uczennice klasy Ie: Karina Cicha, Wiktoria Czarnecka, Magdalena Krawczyk, Weronika Kowalczyk, a w projekcie wzięli udział uczniowie wybranych klas pierwszych i drugich.

Zasłuchana aula ogólniaka
Zasłuchana aula ogólniaka fot. Archiwum LO

Zasłuchana aula ogólniaka
(fot. fot. Archiwum LO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska