Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wśród studentów PWSZ jest ponad 30 osób niepełnosprawnych. Studia są dla nich ważne, pomagają im asystenci

Anna Białęcka [email protected]
Marysia Gumienna (z lewej) i Partycja Adamczak są niepełnosprawne, studiują w PWSZ. Wspiera je na uczelni pełnomocnik rektora Mirosława Krasicka.
Marysia Gumienna (z lewej) i Partycja Adamczak są niepełnosprawne, studiują w PWSZ. Wspiera je na uczelni pełnomocnik rektora Mirosława Krasicka. Fot. Anna Białęcka
Partycja Adamska jeździ na wózku, Marysia Gumienna ma kłopoty ze wzrokiem. - Otrzymałam taką pomoc, by poruszanie się po budynku nie było dla mnie problemem - zapewnia Patrycja.

- Zachęcamy takich młodych ludzi do studiowania u nas - mówi pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych Mirosława Krasicka. - Staramy się udzielać im wszelkiej pomocy, między innymi studentom z poważnymi problemami ruchowymi przydzielamy asystentów.

Asystentkę ma między innymi Natalia, która studiuje ekonomię. - Nie może sama notować wykładów, w tym pomaga jej asystentka - wyjaśnia Krasicka. - Asystentka pomaga także podczas kolokwiów czy egzaminów.

Natalia dobrze zaliczyła ostatnie kolokwium z matematyki, otrzymała 9 pkt. na 10 możliwych. - Studentka mówiła asystentce co ma napisać - informuje pełnomocnik rektora. - Podobnie będzie na najbliższym egzaminie z ekonomii. Jednak egzamin z języka będzie mogła zaliczać ustnie.

Jedną z osób na wózku jest Partycja Adamska, studiuje na II roku kulturoznawstwa. - Ja także mam asystentkę - mówi dziewczyna. - Zawiadamia osobę obsługującą schodołaz, kiedy potrzebuję dostać się na piętro budynku, odprowadza mnie na zajęcia do MOK, pomaga mi dostać się na zajęcia rehabilitacyjne w Domu Uzdrowienia Chorych. To dla mnie bardzo ważne.

Patrycja sama także pomaga innym. Jest wolontariuszem w MOK-u. - Wpuszczam ludzi do sali kinowej, pomagam w szatni, czasami rozwieszam plakaty.
Ale najważniejszy jest dla niej taniec. Chodzi na zajęcia do ośrodka, trenuje taniec na wózku. Ma partnera do tańca, to Bogdan Matysiak. Poznali się na pierwszych zajęciach, zatańczyli razem i tak już zostało.- Zajęcia mam trzy razy w tygodniu - mówi Patrycja.

Dzisiaj dziewczyna będzie dopingowała sowich kolegów z uczelni a także wolontariuszy z MOK-u na olimpiadzie wolontariatu. Olimpiadę w tym roku przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych.

W gronie studentów niepełnosprawnych na PWSZ jest Marysia Gumienna, ma problem z oczami, jednak asystentki nie potrzebuje. - Jakoś sobie radzę, jednak wiele pomaga mi pani Krasicka - zapewnia. Marysia studiowała pedagogikę, teraz jest na I roku edukacji artystycznej. - Moją pasją jest fotografowanie - wyznaje. - Robię zdjęcia tego, co mnie zaciekawi, widoki, a także jakieś abstrakcyjne obiekty. Bardzo to lubię.
Jak powiedziała nam M. Krasicka, właśnie przygotowuje wystawę fotograficzną Marysi.

Dzisiaj uczelnia otrzyma sprzęt dla osób niepełnosprawnych, to między innymi kserokopiarka. Posłuży ona niepełnosprawnym studentom, którzy sami nie mogą robić notatek. Będzie także system FM dla osoby niedosłyszącej.

Marysia Gumienna (z lewej) i Partycja Adamczak są niepełnosprawne, studiują w PWSZ. Wspiera je na uczelni pełnomocnik rektora Mirosława Krasicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska