Wulkan Erebus zdobyty! W ekipie był Piotr Kuźniar, były...

  Wulkan Erebus zdobyty! W ekipie był Piotr Kuźniar, były mieszkaniec Nowej Soli

  oprac. (pik)

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Wulkan Erebus położony jest na wyspie Rossa. Ma 3794 metrów wysokości. Pierwszy raz zdobyto jego szczyt zimą w 1995 r.

  Wulkan Erebus położony jest na wyspie Rossa. Ma 3794 metrów wysokości. Pierwszy raz zdobyto jego szczyt zimą w 1995 r. ©wikipedia

  "Szczyt wulkanu Erebus osiągnięty. Weszliśmy 3,794 m npm. Wszystko O.K. Wszyscy cali i zdrowi. Po krótkim odpoczynku schodzimy do ostatniej III Bazy. Spodziewana podróż powrotna - 24 h" - czytamy w komunikacie wysłanym przez członków wyprawy.
  Wulkan Erebus położony jest na wyspie Rossa. Ma 3794 metrów wysokości. Pierwszy raz zdobyto jego szczyt zimą w 1995 r.

  Wulkan Erebus położony jest na wyspie Rossa. Ma 3794 metrów wysokości. Pierwszy raz zdobyto jego szczyt zimą w 1995 r. ©wikipedia

  Szczyt wulkanu Erebus został zdobyty 21 lutego o godzinie 13.00. W składzie polskiej ekipy byli: kpt. Piotr Kużniar, oraz Piotr Lubaczewski, Krzysztof Jasica, Michał Gawron, Krzysztof Pełka i Artur Skrzyszowski.

  Polscy wspinacze należą do 11-osobowej załogi jachtu S/Y Selma Expeditions, który 12 lutego dotarł na żaglach do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów antarktycznego Morza Rossa osiągając pozycję 78º43'926 S i ustanawiając rekord świata żeglugi na Południe.

  Dotarcie na Wyspę Rossa i na szczyt wulkanu Erebus - jest kolejną częścią ich wyprawy "SELMA ANTARKTYDA WYTRWAŁOŚĆ" - podjętej dla upamiętnienia 100-lecia śmierci wybitnego podróżnika i odkrywcy polarnego Sir Ernsta Shackletona, który na tej wyspie założył w latach 1908-1909 swoją bazę służącą wyprawom w kierunku bieguna.

  W dniu dzisiejszym - w czasie gdy zespół kpt. Kużniara zdobywał szczyt Erebusa - pozostała na jachcie druga część załogi Selma Expeditions - pod dowództwem zastępcy kapitana - Tomka Łopaty - walczy z lodem napierającym do Zatoki Back Door Bay. Jacht podniósł kotwicę i na silniku omija wpływające wielkie kry. Jest coraz zimniej. "Bardzo się cieszymy, że koledzy już wracają. Jesteśmy z nich dumni i czekamy... Chyba już czas opuścić Morze Rossa - antarktyczna zima nadchodzi..." - przekazano z pokładu.

  Kapitan Kuźniar był niegdyś bardzo mocno związany z naszym regionem. To u nas po raz pierwszy poznawał tajniki żeglugi! - Chodził do podstawówki w Nowej Soli, a pierwsze żeglarskie szlify zdobywał na Jeziorze Sławskim - opowiadała nam siostra pana Piotra - Agnieszka Kuźniar

  Wcześniej ekipa, w której jest Piotr Kuźniar, ustanowiła rekord świata. Przeczytasz o tym tutaj: Piotr Kuźniar, żeglarski rekordzista świata z Antarktydy, pierwsze szlify zdobywał w Sławie (wideo)

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo