Wybory prezydenckie 2020. Kiedy się odbędą? Kto w nich wystartuje? Możliwe trzy terminy [DATA, KANDYDACI, SONDAŻE]

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Urząd głowy państwa może sprawować maksymalnie przez dwie kadencje. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W 2020 roku czekają nas wybory prezydenckie. Kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Wybory muszą odbyć się wcześniej. Kiedy więc wybierzemy nowego prezydenta Polski?

Kto może zostać prezydentem RP?

Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Urząd głowy państwa może sprawować maksymalnie przez dwie kadencje. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich w 2020 r.?

Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2020 r.

Przypomnijmy, że poprzednie wybory prezydenckie w Polsce odbyły się w maju 2015 r. Wygrał je Andrzej Duda. Natomiast wcześniej prezydenta RP Polacy wybierali w lipcu 2010 r. Wówczas zwyciężył Bronisław Komorowski.

Na razie nie znamy jeszcze dokładnej daty wyborów prezydenckich w 2020 r. Ogłosi ją marszałek Sejmu. Wiadomo jednak, że będzie to któraś z niedziel w maju.

Jak donosi portal niezalezna.pl, wg nieoficjalnych informacji pierwsza tura wyborów prezydenckich ma się odbyć 10 maja 2020 r.

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy, który przypada w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

100 dni przed upływem obecnej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy wypada we wtorek, 28 kwietnia 2020 r., a 75 dni przed upływem kadencji to sobota, 23 maja 2020 r. A więc zgodnie z konstytucją, wybory prezydenckie powinny się odbyć w którąś z trzech niedziel: 3, 10 lub 17 maja.

Jeśli dojdzie do drugiej tury, musi się ona odbyć 14 dni po pierwszej.

Do drugiej tury dojdzie wtedy, gdy żaden z kandydatów nie zdobędzie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Przechodzi do niej dwoje kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów.

Kiedy zostanie ogłoszona data wyborów prezydenta RP?

Zgodnie z kodeksem wyborczym marszałek Sejmu ma obowiązek ogłosić datę wyborów prezydenckich nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. W tym przypadku datę wyborów prezydenta RP powinniśmy poznać między drugim tygodniem stycznia 2020 r., a pierwszym tygodniem lutego 2020 r.

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy rusza kampania wyborcza?

Kampania wyborcza powinna ruszyć po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw".

Wybory na prezydenta Polski 2020 - kandydaci

Na razie oficjalnie znamy tylko jednego kandydata na prezydenta RP. To przedstawicielka Platformy Obywatelskiej, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Obecny prezydent Andrzej Duda nie potwierdził jeszcze oficjalnie swojego startu w wyborach prezydenckich w 2020 r. Zapowiedział, że swoją decyzję ogłosi, kiedy przyjdzie czas kampanii. Wydaje się jednak, że Andrzej Duda będzie ubiegał się o drugą kadencję. Jeśli to potwierdzi, może liczyć na poparcie Prawa i Sprawiedliwości.

Podobnie jak PiS, również PSL nie potwierdziło jeszcze oficjalnie, którego kandydata wystawi w wyborach prezydenckich w 2020 r. Wiele jednak wskazuje na to, że wystartuje w nich lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. W styczniu odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej i uroczysta konwencja, podczas której poznamy szczegóły.

Lewica (Wiosna, SLD i Lewica Razem) - Robert Biedroń został kandydatem Lewicy na prezydenta

Robert Biedroń zainaugurował w Słupsku (19 stycznia) swoją prezydencką kampanię wyborczą. - Polska pod rządami lewicowego prezydenta uczyni kolejny krok w kierunku nowoczesnego państwa dobrobytu, gdzie docenione zostaną nie tylko metropolie, ale i mniejsze miasteczka i wsie; państwa z silną pozycją w Unii Europejskiej, opartego na sile praworządności i na prawdziwej wspólnocie narodu - to główne przesłania wyborczej konwencji Roberta Biedronia.

Konfederacja Wolność i Niepodległość ogłosiła prawybory prezydenckie, które odbywają się w poszczególnych regionach. Bierze w nich udział 9 kandydatów:

 • Konrad Berkowicz,
 • Artur Dziambor,
 • Krzysztof Bosak,
 • Grzegorz Braun,
 • Janusz Korwin-Mikke,
 • Paweł Skutecki,
 • Jacek Wilk,
 • Krzysztof Tołwiński,
 • Magdalena Ziętek-Wielomska.

Zamiar ubiegania się o urząd prezydenta RP ogłosił Szymon Hołownia - dziennikarz, publicysta, autor książek i działacz społeczny, który ma startować jako kandydat bezpartyjny.

Czytaj również:

Czytaj także

Start w tegorocznych wyborach prezydenckich zapowiedział też były poseł Piotr Liroy-Marzec.

Z kolei były korespondent TVN i TVP z USA Mariusz Max-Kolonko powołał sztab, który sprawdza możliwość jego startu w wyborach.

Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Zgodnie z art. 130 Konstytucji, Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta odbywa się w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta, a jeśli został on wybrany w wyborach przedterminowych – w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw uchwały Sądu Najwyższego o stwierdzeniu ważności wyborów (art. 291 ust. 1 i 3 Kodeksu wyborczego). Odmowa złożenia przysięgi powoduje tymczasowe przejęcie obowiązków prezydenta przez Marszałka Sejmu do czasu wyboru nowego prezydenta.

Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Ustępujący Prezydent Rzeczypospolitej kończy urzędowanie z chwilą złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta (art. 291 ust. 2 Kodeksu wyborczego).

Wybory prezydenckie 2020. Co mówią sondaże?

Sondaż prezydencki wykonany w dniach 20-22 grudnia 2019 r. na próbie 1060 dorosłych Polaków przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu", wskazuje, że dojdzie do drugiej tury, w której Andrzej Duda zmierzy się z Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Obecny prezydent mógłby w nim liczyć na 54,14 proc., a Małgorzata Kidawa-Błońska na 45,86 proc. głosów.

Według sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl, który zrealizowano metodą CAWI w dniach 20-24 grudnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1044 Polaków, obecny prezydent Andrzej Duda może liczyć na 43 proc. poparcia, kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska - 24 proc., bezpartyjny Szymon Hołownia - 13 proc., lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz - 9 proc., Adrian Zandberg z Lewicy Razem - 7 proc., a Krzysztof Bosak z Konfederacji - 4 proc.

Z sondażu prezydenckiego dla "Rzeczpospolitej", który wykonał IRBIS w dniach 19-20 grudnia na 1100 osobowej grupie respondentów badanej metodą CATI, wynika, że ankietowani wierzą w zwycięstwo Andrzeja Dudy. Aż 59,4 proc. badanych wskazało, że ich zdaniem obecny prezydent wygra wybory. 10,8 proc. opowiedziało się za Małgorzatą Kidawą-Błońską, 6,3 proc. za Szymonem Hołownią, a 5 proc. za Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Na kandydata Lewicy wskazało 1,9 ankietowanych, a że będzie to kandydat Konfederacji uznało 0,7 proc. badanych. 15,9 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

Opróżnienie urzędu Prezydenta RP

Urzędowanie Prezydenta RP kończy się wskutek upływu kadencji; tym niemniej opróżnienie urzędu może nastąpić w wyniku rezygnacji, śmierci bądź złożenia z urzędu.

Z urzędu zrezygnowali

 • drugi Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski ustąpił z urzędu w roku 1926 na skutek zamachu majowego przeprowadzonego przez marszałka Józefa Piłsudskiego
 • trzeci Prezydent RP, Ignacy Mościcki ustąpił z urzędu (1939; internowany w Rumunii, wyznaczył następcę zgodnie z przepisami Konstytucji kwietniowej)
 • ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski w 1990 ustąpił z urzędu w związku z dokonanym pierwszy raz po II wojnie światowej wyborem prezydenta Polski w sposób demokratyczny (po raz pierwszy Prezydenta RP wybrano wtedy w wyborach powszechnych)

Zmarli przed upływem kadencji

 • pierwszy Prezydent RP, Gabriel Narutowicz został zamordowany 16 grudnia 1922 roku w tydzień po objęciu urzędu
 • prezydenci RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Kazimierz Sabbat zmarli pełniąc obowiązki
 • prezydent RP Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku

Skrócono kadencję

 • kadencja Prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego została skrócona mocą ustawy o zmianie konstytucji RP z dnia 22 lipca 1952 (pierwotnie Konstytucja PRL)

To oni łączą pokolenia. Pamiętajmy by złożyć im życzenia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
SZCZECIN

Energopol Szczecin nie płaci wynagrodzenia od sierpnia jak żyć PANIE PREZYDĘCIE DUDA!

G
Gość

jeszcze żaden Prezydent ,tak nie mówił z pondniesionym głosem i gestami rąk do Polaków jak ten ,,obecny'', gdy to słuchałem miałem wrażenie że jest tak pewny racji tego co,,, bredzi''' ,chyba pomylił epoki , my żyjemy 21 wieku i na takie zachowanie Prezydenta nie godzi / oni nie będą całe lata kiedyś to się skonczy /

i
iyyu
17 stycznia, 15:05, Gość:

nigdy na DÓPE

Co jest sztangsais czy co ?

G
Gość

nigdy na DÓPE

N
Niewiedza kosztuje

List dr Ewy Kurek do Andrzeja Duda

http://www.bibula.com/?p=105238

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3