Wybory prezydenckie 2020. Kiedy się odbędą? Kto w nich wystartuje? Znamy już konkretny termin [DATA, KANDYDACI, NAJNOWSZE SONDAŻE]

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Urząd głowy państwa może sprawować maksymalnie przez dwie kadencje. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W 2020 roku czekają nas wybory prezydenckie. Kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Wybory muszą odbyć się wcześniej. Kiedy więc wybierzemy nowego prezydenta Polski?

Kto może zostać prezydentem RP?

Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Urząd głowy państwa może sprawować maksymalnie przez dwie kadencje. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich w 2020 r.?

Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2020 r.

Przypomnijmy, że poprzednie wybory prezydenckie w Polsce odbyły się w maju 2015 r. Wygrał je Andrzej Duda. Natomiast wcześniej prezydenta RP Polacy wybierali w lipcu 2010 r. Wówczas zwyciężył Bronisław Komorowski.

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy, który przypada w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

W środę, 5 lutego 2020 r., w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja 2020 r.. Formalnie rusza więc kampania wyborcza.

Jeśli dojdzie do drugiej tury, musi się ona odbyć 14 dni po pierwszej, czyli 24 maja 2020 r.

Do drugiej tury dojdzie wtedy, gdy żaden z kandydatów nie zdobędzie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Przechodzi do niej dwoje kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów.

ZOBACZ TEŻ

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy rusza kampania wyborcza? I kiedy można prowadzić agitację?

Kampania wyborcza rusza po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw".

Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą. Na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest czas do 16 marca.

Tak więc dopiero po zarejestrowaniu komitetu można zacząć zbieranie podpisów poparcia, aby zgłosić kandydata na prezydenta - potrzeba ich co najmniej 100 tys.

Komitety wyborcze, które zarejestrują kandydatów na prezydenta, otrzymają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w publicznych: radiu i telewizji. Emisja spotów wyborczych w bezpłatnym czasie antenowym rozpocznie się 25 kwietnia.

Kampania wyborcza zakończy się o północy w piątek, 8 maja 2020 r. Do zakończenia głosowania w niedzielę 10 maja będzie obowiązywała cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21.

W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja.

Wybory na prezydenta Polski 2020 - kandydaci

Kandydatką na prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej, jest wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Obecny prezydent Andrzej Duda ogłosił w środę (5 lutego), że będzie kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich. Poinformował o tym podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa (woj. lubelskie). Andrzej Duda może liczyć na poparcie Prawa i Sprawiedliwości.

PSL nie potwierdziło jeszcze oficjalnie, którego kandydata wystawi w wyborach prezydenckich w 2020 r. Wiele jednak wskazuje na to, że wystartuje w nich lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lewica (Wiosna, SLD i Lewica Razem) - Robert Biedroń został kandydatem Lewicy na prezydenta

Robert Biedroń zainaugurował w Słupsku (19 stycznia) swoją prezydencką kampanię wyborczą. - Polska pod rządami lewicowego prezydenta uczyni kolejny krok w kierunku nowoczesnego państwa dobrobytu, gdzie docenione zostaną nie tylko metropolie, ale i mniejsze miasteczka i wsie; państwa z silną pozycją w Unii Europejskiej, opartego na sile praworządności i na prawdziwej wspólnocie narodu - to główne przesłania wyborczej konwencji Roberta Biedronia.

Konfederacja Wolność i Niepodległość jako kandydata na prezydenta RP wystawia Krzysztofa Bosaka

Zamiar ubiegania się o urząd prezydenta RP ogłosił jeszcze w 2019 r. Szymon Hołownia - dziennikarz, publicysta, autor książek i działacz społeczny, który ma startować jako kandydat bezpartyjny. Po tym jak oficjalnie ogłoszono datę wyborów prezydenckich, Hołownia mógł już oficjalnie to obwieścić.

Na konferencji prasowej Szymon Hołownia podkreślił, że "Elżbieta Witek zrobiła wszystko, by kampania zaczęła się jak najpóźniej". Kandydat na prezydenta zaznaczył jednak, że "dodało mu to tylko zapału i chęci do walki".

Zapowiedział też, że będzie otwierał regionalne biura i spotykał się z wolontariuszami. - Ucieleśni się nadzieja, że będziemy mieć Polskę, którą będziemy chcieli zostawić naszym dzieciom - oświadczył.

Szymon Hołownia przedstawił też swój program pt. "Wizja i konkrety prezydentury". Zapowiada, że chce skupić się na czterech obszarach:

 • bezpieczeństwie narodowym,
 • wyzwaniach klimatycznych,
 • solidarności społecznej,
 • samorządności i działalności obywatelskiej.

Hołownia zamiast kuratoriów proponuje też stworzenie nowej centralnej instytucji - Komisji Edukacji Narodowej oraz doprowadzenie do ogólnokrajowego referendum nad zwiększeniem składki zdrowotnej.

Czytaj również:

Czytaj także

Start w tegorocznych wyborach prezydenckich zapowiedział też były poseł Piotr Liroy-Marzec.

Z kolei były korespondent TVN i TVP z USA Mariusz Max-Kolonko powołał sztab, który sprawdza możliwość jego startu w wyborach.

W niedzielę, 8 lutego, poznaliśmy nazwisko jeszcze jednego kandydata na stanowisko prezydenta RP. Jest nim prof. Mirosław Piotrowski, były poseł PiS, który, jak podkreśla, chce reprezentować środowisko katolicko-narodowe rozczarowane rządami Andrzeja Dudy i liczy na wsparcie ojca Tadeusza Rydzyka.

Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Zgodnie z art. 130 Konstytucji, Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta odbywa się w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta, a jeśli został on wybrany w wyborach przedterminowych – w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw uchwały Sądu Najwyższego o stwierdzeniu ważności wyborów (art. 291 ust. 1 i 3 Kodeksu wyborczego). Odmowa złożenia przysięgi powoduje tymczasowe przejęcie obowiązków prezydenta przez Marszałka Sejmu do czasu wyboru nowego prezydenta.

Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Ustępujący Prezydent Rzeczypospolitej kończy urzędowanie z chwilą złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta (art. 291 ust. 2 Kodeksu wyborczego).

Wybory prezydenckie 2020. Co mówią sondaże?

Według ostatniego badania IBRiS dla "Polityki", które miało na celu oszacowanie potencjału kandydatów, czyli dolnego i górnego pułapu ich wyborczych możliwości, wynika, że Andrzej Duda niezmiennie może liczyć na najwyższe poparcie wśród Polaków, ale pracownia IBRiS sprawdziła też potencjalne przepływy i odpływy elektoratów kandydatów na prezydenta. Głównym kandydatem na czarnego konia wyborów jest Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na prezydenta Andrzeja Dudę chce głosować 42 proc. badanych. Na drugim miejscu jest Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem 26 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazł się Robert Biedroń (8 proc.). Kolejne miejsca zajęli: Szymon Hołownia (6 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (5 proc.) i Krzysztof Bosak (5 proc.). Swojego kandydata nie ma jeszcze 8 proc. respondentów. Spodziewana frekwencja wyniesie 58 proc.

Sondaż prezydencki wykonany w dniach 20-22 grudnia 2019 r. na próbie 1060 dorosłych Polaków przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu", wskazuje, że dojdzie do drugiej tury, w której Andrzej Duda zmierzy się z Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Obecny prezydent mógłby w nim liczyć na 54,14 proc., a Małgorzata Kidawa-Błońska na 45,86 proc. głosów.

Według sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl, który zrealizowano metodą CAWI w dniach 20-24 grudnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1044 Polaków, obecny prezydent Andrzej Duda może liczyć na 43 proc. poparcia, kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska - 24 proc., bezpartyjny Szymon Hołownia - 13 proc., lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz - 9 proc., Adrian Zandberg z Lewicy Razem - 7 proc., a Krzysztof Bosak z Konfederacji - 4 proc.

Z sondażu prezydenckiego dla "Rzeczpospolitej", który wykonał IRBIS w dniach 19-20 grudnia na 1100 osobowej grupie respondentów badanej metodą CATI, wynika, że ankietowani wierzą w zwycięstwo Andrzeja Dudy. Aż 59,4 proc. badanych wskazało, że ich zdaniem obecny prezydent wygra wybory. 10,8 proc. opowiedziało się za Małgorzatą Kidawą-Błońską, 6,3 proc. za Szymonem Hołownią, a 5 proc. za Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Na kandydata Lewicy wskazało 1,9 ankietowanych, a że będzie to kandydat Konfederacji uznało 0,7 proc. badanych. 15,9 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

Opróżnienie urzędu Prezydenta RP

Urzędowanie Prezydenta RP kończy się wskutek upływu kadencji; tym niemniej opróżnienie urzędu może nastąpić w wyniku rezygnacji, śmierci bądź złożenia z urzędu.

Z urzędu zrezygnowali

 • drugi Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski ustąpił z urzędu w roku 1926 na skutek zamachu majowego przeprowadzonego przez marszałka Józefa Piłsudskiego
 • trzeci Prezydent RP, Ignacy Mościcki ustąpił z urzędu (1939; internowany w Rumunii, wyznaczył następcę zgodnie z przepisami Konstytucji kwietniowej)
 • ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski w 1990 ustąpił z urzędu w związku z dokonanym pierwszy raz po II wojnie światowej wyborem prezydenta Polski w sposób demokratyczny (po raz pierwszy Prezydenta RP wybrano wtedy w wyborach powszechnych)

Zmarli przed upływem kadencji

 • pierwszy Prezydent RP, Gabriel Narutowicz został zamordowany 16 grudnia 1922 roku w tydzień po objęciu urzędu
 • prezydenci RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Kazimierz Sabbat zmarli pełniąc obowiązki
 • prezydent RP Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku

Skrócono kadencję

 • kadencja Prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego została skrócona mocą ustawy o zmianie konstytucji RP z dnia 22 lipca 1952 (pierwotnie Konstytucja PRL)

FLESZ: Klimat nie zwariował, eksperci uspokajają

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 lutego, 8:47, Gość:

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.

8 lutego, 18:59, Gość:

Szkoda słów na ten komentarz

O matko ktoś chyba odlecial

G
Gość
6 lutego, 8:47, Gość:

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.Szkoda słów na ten komentarz

G
Gość
1 lutego, 16:14, Gość:

Kto chce żebyśmy wyszli z Uni niech głosuje na PiS a kto chce zostać w Uni niech nie marnuje głosów na pogoczne małe partie które mają małe szanse wybicia się tylko niech głosuje na przeciwnika PiS. To juz każdy sam musi zadecydowałc czy stać nas jak Anglię na Betrix.

Co Ty piszesz!!

G
Gość

Bez ręki i bez nogi na wózku można jeszcze jechać na wybory czy pracować dlatego taki ważny neurochirurg

G
Gość

Na wybory mam iść jak do neurochirurga się nie idzie dostać w moim mieście Świdnica a składki podnieśli a firma Luxmed zwraca100%tylko w Świdnicy AW innych miastach mniej a miał być lepszy dostęp do lekarza

G
Gość

Duda i PiS raczej odrzucą projekt ustawy obywatelskiej, która może uchronić Polskę przed zagrabieniem wielkiego majątku Polaków przez wpływowe organizacje żydowskie. Już raz to zrobili w poprzedniej kadencji. Ani Duda ani PiS, ani oczywiście Kidawa czy Biedroń, nie mają wobec Polski czystych intencji w tej sprawie. Tylko środowiska prawicowe (Konfederacja, Roty Niepodległości) podejmują ten temat, a ich kandydatem jest Krzysztof Bosak.

G
Gość
6 lutego, 08:47, Gość:

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.

Proszę przeczytać sobie list z 2018 roku dr Ewy Kurek do Andrzeja Dudy, w którym wzywa go aby nie oddawał Polski we władanie Żydom na zasadzie prawa zasiedzenie i nie nazywał naszej ojczyzny żydowskim Polin. Po co Pan Prezydent pali w polskim parlamencie świece chanuka i brata się z Żydami ? Dlaczego mówi ze wszyscy Polacy mają w sobie krew żydowską ? Czy słyszał ktoś aby prezydent Niemiec czy Rosji mówił ze jego wszyscy obywatele mają chociaż krople krwi polskiej ? Jest to obłudne kłamstwo . Proszę samemu pomyśleć...

R
Ręką w nocniku

My Polacy z lenistwa i głupoty oddajemy władzę i rząd OBCYM. Powinniśmy jako cały naród powiedzieć DOŚĆ podczas wyborów i głosować na Polaków i patriotów.

Powinniśmy oddolnie informować bliskich, rodzinę, znajomych o takiej konieczności i zagrożeniu. A my dużo gadamy i niewiele robimy, czekamy aż ktoś zrobi to za nas. A oni to wykorzystują.

A to nasz OBOWIĄZEK chronić OJCZYZNĘ !!! Czas Polacy wziąść odpowiedzialność za los ojczyzny, czas przestać się kłócić i zacząć WSPÓŁPRACOWAĆ dla wspólnej przyszłości.

Czas wycofać poparcie dla PiS i PO bo jedni reprezentują Żydów a drudzy Niemców. Wyprzedawali i nadal wyprzedają Polskę za grube miliony a nam dają ochłapy. Kaczyński powiedział "Polacy to głupi naród pijaczków". Czyżby miał rację ?

G
Gość
26 stycznia, 21:56, Molo:

Głos oddam na Krzysztofa Bosaka ! Żeby później, nie było przekłamania, ze na Konfederacje nikt nie głosuje , co jest oszustwem. Konfederacja ma dużo większe poparcie niż wskazujące wszystkie spreparowane sondaże.

Amen

G
Gość

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.

G
Gość
19 stycznia, 06:09, Gość:

jeszcze żaden Prezydent ,tak nie mówił z pondniesionym głosem i gestami rąk do Polaków jak ten ,,obecny'', gdy to słuchałem miałem wrażenie że jest tak pewny racji tego co,,, bredzi''' ,chyba pomylił epoki , my żyjemy 21 wieku i na takie zachowanie Prezydenta nie godzi / oni nie będą całe lata kiedyś to się skonczy /

Prawdziwy prezydent' wielki patriota i mąż stanu. Wreszcie Polacy nie muszą sie wstydzić

G
Gość
27 stycznia, 10:17, Gość:

Z pewnością NIE na Dudę !

Z pewnością Pan Duda wygra

R
Rada
19 stycznia, 18:29, SZCZECIN:

Energopol Szczecin nie płaci wynagrodzenia od sierpnia jak żyć PANIE PREZYDĘCIE DUDA!

Zmien pracę i weź kredyt

G
Gość

Kto chce żebyśmy wyszli z Uni niech głosuje na PiS a kto chce zostać w Uni niech nie marnuje głosów na pogoczne małe partie które mają małe szanse wybicia się tylko niech głosuje na przeciwnika PiS. To juz każdy sam musi zadecydowałc czy stać nas jak Anglię na Betrix.

G
Gość

Z pewnością NIE na Dudę !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3