Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyciek danych PESEL. Jak uniknąć kłopotów?

Marzena Sutryk
BIK z Komendą Główną Policji prowadzi akcję edukacyjną - Nieskradzione.pl. Tam znajdziemy informacje o zabezpieczeniach.
BIK z Komendą Główną Policji prowadzi akcję edukacyjną - Nieskradzione.pl. Tam znajdziemy informacje o zabezpieczeniach. Jerzy Szych
Głośno jest od kilku dni o wycieku danych z bazy PESEL. Aby uniknąć kłopotów, warto skorzystać z Biura Informacji Kredytowej.

Pięć kancelarii komorniczych pobrało bardzo dużą liczbę danych osobowych z bazy PESEL. Szacuje się, że sprawa może dotyczyć nawet połowy Polaków, a ci dodatkowo nie są tego nawet świadomi. Trwa śledztwo, które prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Tymczasem specjaliści podpowiadają, by zabezpieczyć się na wypadek, gdyby ktoś w nieuprawniony sposób chciał nasze dane wykorzystać. Np. do zaciągnięcia kredytu.

Wśród rozwiązań pojawia się pomysł, by zarejestrować się w Biurze Informacji Kredytowej i skorzystać z usługi Alerty BIK. O co chodzi? Czemu służy BIK?

Alerty BIK, to narzędzie, które zabezpiecza przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane oraz tych pożyczek, które udzielane są przez firmy pożyczkowe, korzystające z zasobów BIK w celu ochrony swoich klientów przed nadmiernym zapożyczaniem się, czy właśnie przed wyłudzeniem pożyczki.

Alerty BIK otrzymamy SMS-em lub mailem (do końca września trwa promocja - rejestracja konta na stronie internetowej BIK na rok jest aktualnie za darmo; sama rejestracja trwa kwadrans (pod warunkiem, że system nie wiesza się). Działają one jak sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane. Alert przesłany za pomocą maila i SMS-a powiadamia nas za każdym razem, gdy w BIK pojawi się pytanie o naszą historię kredytową.

Jeśli sami nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty, ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko.

Dzięki informacji z BIK i podjęciu właściwych działań mamy szansę szybko i skutecznie zareagować na niepokojące sygnały.
Do tego dzięki bezpłatnej usłudze zastrzegania dowodu osobistego można bardzo szybko, jednym kliknięciem, wyłączyć z obiegu utracony dokument (szczegóły na stronie BIK). Wystarczy wcześniej założyć bezpłatne konto w portalu bik.pl.

Informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Zostaje ona przekazana do ogólnokrajowego Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W trybie on-line wszystkie polskie banki oraz pozostałe podmioty np. operatorzy telefonii komórkowej, Poczta Polska, zostają powiadomieni o wyłączeniu dokumentu z obiegu. Dzięki temu osoba niepowołana nie będzie mogła posłużyć się naszym dowodem w celu wyłudzenia kredytu, czy zaciągnięcia innych zobowiązań.

Informacje o tym, czy bank lub inna instytucja szukały o nas informacji, można również sprawdzić w Krajowym Rejestrze Długów albo w Biurze Informacji Gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyciek danych PESEL. Jak uniknąć kłopotów? - Głos Pomorza

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska