Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydano przewodnik po Żarach dla niepełnosprawnych

Aleksandra Łuczyńska
W dziale rehabilitacji społecznej i zawodowej mapę dostępności można oglądać w korytarzu. W wersji książkowej można ją dostać za darmo. Na zdjęciu Tomasz Żental, jeden z twórców przewodnika.
W dziale rehabilitacji społecznej i zawodowej mapę dostępności można oglądać w korytarzu. W wersji książkowej można ją dostać za darmo. Na zdjęciu Tomasz Żental, jeden z twórców przewodnika. fot. Aleksandra Łuczyńska
Z przewodnika dla osób niepełnosprawnych, który ukazał się niedawno, może także skorzystać osoba w podeszłym wieku, a nawet młoda mama z dzieckiem w wózku. To pierwsza taka publikacja dotycząca miasta.

Prace nad "Mapą dostępności", czyli przewodnikiem trwały wiele miesięcy. Samo zbieranie materiałów zajęło sporo czasu, bo autorzy wydawnictwa chcieli zawrzeć w nim wszystkie informacje, które niepełnosprawnym, ale nie tylko, bardzo się przydadzą.

Chodzi przede wszystkim o obiekty, które odwiedzane są najczęściej. Od urzędu miasta, po ZUS, urząd skarbowy czy instytucje kulturalne. W przewodniku znalazło się kilkadziesiąt takich budynków wraz ze zdjęciami.

Jak są usytuowane, czy osoba poruszająca na wózku inwalidzkim dostanie się do środka, jak będzie się poruszać wewnątrz, czy osoby niesłyszące powinny brać ze sobą tłumacza? Odpowiedzi na te, i wiele podobnych pytań, zawarto w publikacji, wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Bez gwiazdek

- Sporo czasu zajęło nam zebranie wszystkich materiałów - opowiada Tomasz Żental z MOPS.

- Swoje opinie na temat poszczególnych obiektów mogli zgłaszać niepełnosprawni, w każdej z instytucji przeprowadziliśmy ankiety. Co ciekawe, w trakcie przygotowań wiele instytucji reagowało na nasze uwagi. Na przykład ZUS postarał się o szersze koperty do parkowania. Informacje zawarte w przewodniku odzwierciedlają stan z 1 października ubiegłego roku.

Każda z instytucji otrzymała ogólną symboliczną ocenę dostępności, którą nadała specjalnie wyznaczona do tego kapituła. Najwyższej oceny - gwiazdki, nie przyznano żadnemu z budynków.

Będą kolejne tomy

- To jednak nie koniec naszej pracy, tego typu publikacji będzie jeszcze więcej - zapowiada Agnieszka Fetzka, kierownik działu rehabilitacji społecznej i zawodowej MOPS. - Niedługo rozpoczniemy przygotowania do wydania kolejnego tomu, w którym opiszemy dostępność do wszelkich obiektów służby zdrowia. Potem zajmiemy się placówkami edukacyjnymi.

"Mapa dostępności" a także pierwszy numer kwartalnika "Gniazdo" wydawanego również przy współpracy z fundacją Radość życia, jest już we wszystkich bibliotekach. Można go otrzymać za darmo również w dziale rehabilitacji społecznej i zawodowej w Żarach przy ul. Bohaterów Getta 19. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod nr 0 68 375 56 03 lub pisząc na adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska