Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrali aż trzy nagrody z banku, by bliżej poznać niepodległość [ZDJĘCIA]

kali, AK
Projekty uczniów ZE nr 9 w Zielonej Górze w ramach wygranej w konkursie NBP „My Polacy-niepodlegli, przedsiębiorczy"
Projekty uczniów ZE nr 9 w Zielonej Górze w ramach wygranej w konkursie NBP „My Polacy-niepodlegli, przedsiębiorczy" Archiwum Zespołu Edukacyjnego nr 9 w Zielonej Górze
W konkursie NBP „My Polacy-niepodlegli, przedsiębiorczy" województwo lubuskie wywalczyło pięć grantów, z tego aż trzy trafiły do Zespołu Edukacyjnego nr 9 w Zielonej Górze (na osiedlu Zastalowskim).

Zespół Edukacyjny nr 9 w Zielonej Górze to placówka oświatowa, w której uczniowie mają możliwość rozwoju swoich pasji i uczenia się w nieszablonowy sposób, biorąc udział w projektach. W województwie lubuskim dofinansowanie w konkursie grantowym NBP „My Polacy-niepodlegli, przedsiębiorczy" dostało pięć projektów, a trzy z nich są realizowane w Zespole Edukacyjnym nr 9. To sukces dyrekcji, nauczycieli, pomysłodawców projektów i duża szansa dla uczniów.

Co proponuje więc dodatkowo szkoła? Jakie zajęcia rozwiną ich pasje, „zakręcą do działania”?
Autorzy projektów przewidzieli zajęcia dla każdej grupy wiekowej.
W świetlicy szkolnej dzieci brały udział w Projekcie „My Polacy, niepodlegli, przedsiębiorczy - Rozwój techniki– znani uczeni ostatniego 100-lecia Polski”. Dzieci w klasach I-III poznawały polskich uczonych i ich osiągnięcia, np. : Henryka Magnuskiego, Kazimierza Prószyńskiego, Jana Szczepanika, polskich kryptologów, Józefa Hofmana.
Miały możliwość poznania i wyjaśniania niektórych zjawisk fizycznych i chemicznych, samodzielnie wykonując eksperymenty pod kierunkiem specjalistów w tej dziedzinie. Nauczyły się formułowania wniosków z poczynionych obserwacji. Zabawa połączyła się z nauką. Tak też było w kolejnych dwóch projektach.

Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w warsztatach dotyczących : osiągnięć polskiej gospodarki, polskiego złotego oraz gospodarki w statystyce. Dla humanistów i literatów zaproponowano działania w projekcie „Zielona Góra-miasto patriotyzmu życia codziennego”. Najbardziej wzruszyło uczniów spotkanie z pionierami Zielonej Góry w miejskim ratuszu.

Uczniowie klasy 7 poznali powojenną historię naszego miasta od ludzi ,których rodzice i oni sami ją tworzyli.
Pionierzy to wspaniali kronikarze tamtych czasów. Dzieci usłyszały opowieści o pięknym zielonym mieście, które z dnia na dzień z niemieckiego stało się polskim. Poznały losy ludzi, którzy tu przyjechali, aby zaczynać nowe życie z dala od swoich bliskich. Pokłosiem tych rozmów była audycja wyemitowana w Radiu Zachód, współtworzona przez dzieci z Zespołu Edukacyjnego nr 9.

Tak więc projekty pozwoliły na rozwój kompetencji matematycznych, dziennikarskich i literackich. Dzieci uczyły się i bawiły.
- Nic nie było trudne, a wszystko można było poznać- to słowa jednego z uczestników. Rodzi się pytanie, co dla tych, którzy lubią nowoczesne technologie, a Internet-to ich świat? Odpowiedź jest prosta- projekt dofinansowany przez fundację mBanku-„mPotega”. Zaproponowano uczniom matematyczny Escape room. Uczniowie rozwiązywali szereg zagadek matematycznych, zdobywając kody otwierające sejf. Zabawa, nauka i nauka przez zabawę-to cele szkolnych działań. Czy było warto? Było, uczniowie brali udział w konkursach, wygrywali cenne nagrody. Wszystko to stało się możliwe dzięki pomysłom nauczycieli autorów projektów, ale bez uczestników- uczniów , nie udałoby się ich zrealizować.

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej 85. 07.12.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska