Wyjątkowe zdjęcie wilka. Tylko raz udało się go uchwycić

Michał Szczęch 68 324 88 34 mszczech@gazetalubuska.pl
Taki obrazek zarejestrowała 10 marca kamera Nadleśnictwa Krzystkowice. - Spory basior - mówią leśnicy.
Taki obrazek zarejestrowała 10 marca kamera Nadleśnictwa Krzystkowice. - Spory basior - mówią leśnicy. Nadleśnictwo Krzystkowice
Kamera Nadleśnictwa Krzystkowice uchwyciła basiora. To kolejny dowód, że wilki coraz chętniej odwiedzają nasze województwo. Ale trzeba wiedzieć, że nie taki wilk straszny, jak go malują. Choćby w bajkach...

Ludzie pukali się w czoło, gdy o wilkach opowiadał Grzegorz Sobotka z Nadleśnictwa Krzystkowice. Mówili, że bajka, przywidzenia. Tymczasem 10 marca basiora upolowała kamera właśnie Nadleśnictwa Krzystkowice. - Sfotografowano go na Janówce, tuż przy granicy z Nadleśnictwem Lubsko - mówi Jan Lesser, zastępca nadleśniczego.

Marek Baguła, specjalista do spraw ochrony lasu i zwierząt, współpracownik Lessera, uzupełnia: - Kamera służy m.in. do łapania złodziei drewna i ludzi, którzy wyrzucają śmieci do lasu. Nagrywać zaczyna, gdy rozpozna ruch. Filmowała już dziki, sarny, jelenie, zające, lisy, kuny. Zdjęcie wilka jest czymś wyjątkowym. Tylko raz udało się nam go uchwycić.

Zobacz też: Czy burmistrz Lubniewic wytropił wilka?

Baguła podsuwa fotografię: - Ma piękny, duży łeb. Żaden pies, tym razem to na pewno wilk. Spory basior.

Sobotka - leśniczy do spraw łowieckich w Nadleśnictwie Krzystkowice - w ciągu ostatnich ponad dwóch lat spotykał wilka jakieś 15 razy! Zawsze przypadkiem. Raz stał w lesie, a zwierzę po prostu przyszło. - Dzieliło nas 30 metrów. Wilk nie uciekał, bo wiatr wiał w moją stronę, więc mnie nie wyczuł. Ale jak tylko poczuł, uciekł w ułamku sekundy.

Leśnicy z Krzystkowic zapewniają, że ludzie wilków nie muszą się bać. Jeśli już mają się czegoś obawiać, to dużych psów, które ludzie wypuszczają nocami do lasów, żeby mogły się najeść. Myśliwi widzieli, jak psy z jednej wsi zbiły się w małą watahę i urządziły polowanie. Dwa kundle zaganiały zwierzynę, a duży owczarek (podobny do wilka) czaił się, szczerząc kły. Może się zatem zdarzyć, że rozszarpana w lesie zwierzyna nie zawsze jest dziełem wilków.

Zobacz też: Wilki w Lubuskiem. Basiorowi zdjęcie zrobiła leśna kamera

Ma piękny, duży łeb. Żaden pies, tym razem to na pewno wilk. Spory basior

Obecność wilków człowiekowi nie szkodzi. Zachwiała jednak leśnym ekosystem. Bo choć wilki zdarzały się u nas zawsze, to nigdy nie widywano ich tak często jak dziś. Mamy świetne warunki dla bytowania wilków, mnóstwo lasów. Niewykluczone też, że to zwierzęta na przykład z Niemiec. Mogą przejść wiele kilometrów, są bardzo wytrzymałe, mają świetną kondycję.

O tym, jakie są wytrzymałe i ile mogą przejść, Sobotka przeczytał w jednej z gazet. - Pisano, że w Holandii zbadano martwego wilka i w brzuchu miał polskiego bobra - wspomina.

Nieruchomości z Twojego regionu

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zabytkowy
W dniu 06.04.2014 o 14:00, MargoPeron napisał:

Winna byla ingerencja ludzka, a dokladniej mysliwi.... Dla nich wilk to BARDZO cenne trofeum. Dlatego wytrzebiono wikli kiedys i dlatego bedzie sie opowiadac bajki o wilku i Czerwonym Kapturki takze dzis (aby wladze zezwolily na ich ostrzal)...

Ciekawe czy mysliwi sa podobnego zdania.

M
MargoPeron
W dniu 25.03.2014 o 14:20, michal1969zagan napisał:

Wydaje mi się że wilk , ot tak nie zaatakuje a jeśli już to w samoobronie. Czytałem ze atak może nastąpić wtedy kiedy wilk uzna że jego terytorium jest zagrożone lub wataha w której się znajduje jest zagrożona. Nie słyszałem nigdy żeby zaatakował człowieka dla zasady i dla przyjemności.

Nie... Te slowa byly pewnie napisane jako opis filmu "The grey" ("Przetrwanie") - to najglupszy film o wilkach jaki w zyciu widzialam (powinno sie go wstawic do dzialu z takimi filmami jak "Zabojcze pomidory" i "Atak szalonych krolikow").... ;)

 

Wataha nie bedzie bronila terytorium przed ludzmi. Zwieje. Wilk widzac czlowieka zrobi to samo...

Prawda jest, ze wilk zagrozony zaatakuje, ale TYLKO przyparty do muru. Tzn trzeba bo zagonic w miejsce z ktorego nie ma ucieczki. Wtedy walczac o swoje zycie bedzie probowal sie odgryzac.... 

 

Sama mieszkam w miejscu, gdzie podobno sa wilki... PODOBNO, bo mimo wielu spacerow i jazd rowerowych po lasach nie widzialam po nich sladu....

M
MargoPeron
W dniu 25.03.2014 o 09:51, zabytkowy napisał:

Ciekawe czy i w jakich okolicznosciach wilki moga zaatakowac czlowieka ?

 

Ostatnie kilka miesiecy spedzilismy na wizytach w Bieszczadach wsrod "miejscowych". Co ciekawe, mimo, ze wilkow jest u nich duzo, strach przed nimi jest ZEROWY.

Co musi sie stac, aby wilk zaatakowal doroslego czlowieka: trzeba znalezc sie w lesie pijanym do nieprzytomnosci, wilkow musi byc duzo i musza byc BARDZO glodne... ;) A i wtedy ma sie wieksze szanse, ze zycie straci sie z winy alkoholu niz wilkow... ;)

 

Opowiadania o atakach wilkow to bajeczki... Bo czym jest wilk....mozemy go porownac do psa, troche wiekszego od owczarka, ktory wrecz PANICZNIE boi sie ludzi.... Juz sam zapach czlowieka powoduje, ze wilki wieja ile sil w nogach... ;)

M
MargoPeron
W dniu 25.03.2014 o 07:08, zabytkowy napisał:

Wracajac do tematu.Populacja wilkow, saren , dzikow  w lubuskich lasach bardzo sie zmienila np w ciagu ostatniego polwiecza ?Domyslam , ze sie zmniejszyla - ciekawe z przyczyn ekologicznych ,czy tez sztucznego regulowania przez czlowieka ..

 

Winna byla ingerencja ludzka, a dokladniej mysliwi.... Dla nich wilk to BARDZO cenne trofeum. Dlatego wytrzebiono wikli kiedys i dlatego bedzie sie opowiadac bajki o wilku i Czerwonym Kapturki takze dzis (aby wladze zezwolily na ich ostrzal)...

m
michal1969zagan
W dniu 25.03.2014 o 18:07, EL-KA napisał:

Dziękuję za trollowi za rzeczową dyskusję - w ciekawym temacie o przepięknych i mądrych zwierzętach - wilkach. Żegnam

 

Jakby to powiedzieć i nikogo nie urazić..

hmmm?

Wniosła pani do dyskusji tyle samo co cocacola czyli NIC

m
michal1969zagan
W dniu 25.03.2014 o 14:46, zabytkowy napisał:

:DWiec trzeba sie wczuwac w humor wilka.

 

Wolałbym nie być w pobliżu kiedy miałby ten zły:)

z
zabytkowy
W dniu 25.03.2014 o 14:20, michal1969zagan napisał:

Wydaje mi się że wilk , ot tak nie zaatakuje a jeśli już to w samoobronie. Czytałem ze atak może nastąpić wtedy kiedy wilk uzna że jego terytorium jest zagrożone lub wataha w której się znajduje jest zagrożona. Nie słyszałem nigdy żeby zaatakował człowieka dla zasady i dla przyjemności.

:D

Wiec trzeba sie wczuwac w humor wilka.

m
michal1969zagan
W dniu 25.03.2014 o 14:10, zabytkowy napisał:

???

Wydaje mi się że wilk , ot tak nie zaatakuje a jeśli już to w samoobronie. Czytałem ze atak może nastąpić wtedy kiedy wilk uzna że jego terytorium jest zagrożone lub wataha w której się znajduje jest zagrożona. Nie słyszałem nigdy żeby zaatakował człowieka dla zasady i dla przyjemności.

z
zabytkowy
W dniu 25.03.2014 o 09:51, zabytkowy napisał:

Ciekawe czy i w jakich okolicznosciach wilki moga zaatakowac czlowieka ?

???

z
zabytkowy
W dniu 25.03.2014 o 09:40, Koperkowy róż:) napisał:

Bzdury jakieś tutaj wypisujecie  :angry:a wracając do tematu :to skopiuje bo nie chce mi się przepisywać  :) .... Świadczy to o ekspansji wilków w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego. Pojawiają się również sygnały o pierwszych atakach wilków na zwierzęta gospodarskie ( w m. Młyniska prawdopodobnie zagryzły cielę ), a ataki na sarny są już udokumentowane.

Ciekawe czy i w jakich okolicznosciach wilki moga zaatakowac czlowieka ?

C
Coca cola
W dniu 25.03.2014 o 09:29, Weronika121 napisał:

Proszę o uszanowanie czyjeś woli i wreszcie zaniechać swoje wywody. Proponuję, wręcz radzę przezwyciężyć swój niedźwiedzi upór i obiektywnie  przeanalizować swoje wypowiedzi. 

 

W drodze riposty do której mam prawo..

Skoro mój niedźwiedzi upór tak panią razi proszę w swoim oślim pędzie przypomnieć sobie znaczenie słowa obiektywizm.

Bo skoro ja podlegam krytyce to inni na równych zasadach powinni być na nią przygotowani.

i tak między nami.. Szanując pani prośbę proszę uszanowac moje prawo do zabierania głosu.

Bo przy minimum chęci zauważy pani ze pewne osoby wyjątkowo cżesto wycierają sobie mną swoje pyski a ich pani nie strofuje.

Pomówienia jeśli nie kłamstwa z pani strony tak samo wpisują się w retorykę wyjątkowo niskich lotów.

I na koniec. Temat jest o wilkach a nie o mnie czy o pani. A pani zamiast o tym przypominać prowadzi analizę mojej osobowości a to już zakrawa na hipokryzję.

Proszę uszanowac moją prośbę i nie odpisywać.

Pozdrawiam

K
Koperkowy róż:)

Bzdury jakieś tutaj wypisujecie  :angry:

a wracając do tematu :to skopiuje bo nie chce mi się przepisywać  :)

 

W niedzielę, 19 stycznia 2014r. na drodze krajowej 31, pomiędzy m. Sarbinowo a m. Kostrzyn nad Odrą, ok. godz. 14.00 pod kołami busa zginął dorodny basior. Już wcześniej myśliwi Koła Łowieckiego "ŁOŚ-Szczecin" widywali w tej części swojego obwodu pojedyncze wilki. Świadczy to o ekspansji wilków w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego. Pojawiają się również sygnały o pierwszych atakach wilków na zwierzęta gospodarskie ( w m. Młyniska prawdopodobnie zagryzły cielę ), a ataki na sarny są już udokumentowane.

C
Coca cola
W dniu 25.03.2014 o 08:51, Weronika121 napisał:

Panie Coca Cola, inaczej powiem, więcej, ja wręcz twierdzę , że te krótkie zdanie stanie się dla obu stron mottem bycia na FGL.Pan nie jest dla mnie partnerem do dyskusji.Pozdrawiam

 

I wzajemnie.. Pomówieiniami z kazdą chwilą zbliża się pani do grona osob mających problem z twardym stanie na ziemi. A jeśli chodzi o partnerstwo w rozmowie to proszę przyjąc radę..

Traktując rozmówce jako głupca sama staje się pani jednym z nich.

A tak w ogóle to dostosowała się pani do reguły za którą ja jestem potępiany. A tych którzy zrobili to samo zapewne przypadkiem pani ni zauważyła

C
Coca cola
W dniu 25.03.2014 o 07:08, zabytkowy napisał:

Wracajac do tematu.Populacja wilkow, saren , dzikow  w lubuskich lasach bardzo sie zmienila np w ciagu ostatniego polwiecza ?Domyslam , ze sie zmniejszyla - ciekawe z przyczyn ekologicznych ,czy tez sztucznego regulowania przez czlowieka ..

 

Wilka ludzie po prostu się boją.

Człowiek stworzył wiele stereotypów na jego temat zapominając że jest cennym ogniwem ekosystemu. Zresztą my sami dokładamy się do zachwiania populacji wilków choćby zabijając je czy to ze strachu czy dla zabawy.

Pamiętam jakbyłem dzieckiem razem z rodzicami byliśmy u leśniczego w Małomicach. Ja nie wiedziałem że bawiąc się z wilkiem traktowałem go jak dużego psa:) Zabawa była przednia.

Pan leśniczy znalazł zabitą waderę i 3 szczeniaki.. Ten jeden -Emos. Przeżył.

ps.dziekuje za powrót do tematyki :)

z
zabytkowy

Wracajac do tematu.

Populacja wilkow, saren , dzikow  w lubuskich lasach bardzo sie zmienila np w ciagu ostatniego polwiecza ?

Domyslam , ze sie zmniejszyla - ciekawe z przyczyn ekologicznych ,

czy tez sztucznego regulowania przez czlowieka ..

Dodaj ogłoszenie