MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Tak głosowała Unia - MAPA

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wybory do nowego Parlamentu Europejskiego odbywały się w dniach 6-9 2024 r. Włosi zakończyli swoje głosowanie o godz. 23, jako ostatni kraj Wspólnoty Europejskiej. Poniżej mapa z prognozowanymi wynikami.

Wyniki wyborów do PE w Europie

By obserwować wyniki eurowyborów, do Brukseli przyjechało ponad tysiąc dziennikarzy z całego świata. Parlament Europejski w noc wyborczą stał się wielkim centrum prasowym.

Pierwsze wstępne wyniki wyborów europejskich zostaną ogłoszone w niedzielę wieczorem po godz. 23, po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych we Włoszech.

Jak głosowała Europa? Pierwsze wyniki wyborów do PE

Wcześniej Parlament opublikował wcześniej pierwszy zestaw dostępnych szacunków krajowych, a pierwsza prognoza rozkładu mandatów w euroizbie spodziewana była po godz. 20 na podstawie exit polls i przedwyborczych sondaży dotyczących głosowania.

Jak sprawdzić wyniki w poszczególnych krajach. Oto krótka instrukcja: można wybrać oddzielenie wyniki europejskie albo łącznie wyniki europejskie i krajowe. W zależności od wyboru wyświetlane będą różne obrazy. Widget aktualizuje się automatycznie.

Wybory do PE w Europie. Spływają pierwsze wyniki

Szacunki: Zestawienie dostępnych krajowych danych szacunkowych lub sondażowych, opublikowanych w danym państwie członkowskim po zakończeniu głosowania, sporządzone przez Verian na podstawie danych ze znanych i wiarygodnych ośrodków badania opinii publicznej.

Prognoza: Prognoza Parlamentu Europejskiego przedstawia jego przewidywany skład wynikający z wyborów, ustalony przez Verian jako podsumowanie dostępnych wyników, szacunków lub danych wyborczych publikowanych w państwach członkowskich po zakończeniu głosowania. Prognoza opiera się na strukturze ustępującego Parlamentu bez wpływu na skład nowo wybranego Parlamentu.

Źródło: Verian na zlecenie Parlamentu Europejskiego, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Tak głosowała Unia - MAPA - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska