Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa katyńska we wchowskim muzeum

Anna Białęcka
- Na wystawie prezentowane są między innymi: oryginalne umundurowania i wyposażenie wojska polskiego z okresu międzywojennego – mówi dyr. muzeum Leszek Marciniak.
- Na wystawie prezentowane są między innymi: oryginalne umundurowania i wyposażenie wojska polskiego z okresu międzywojennego – mówi dyr. muzeum Leszek Marciniak. Fot. Anna Białęcka
W Muzeum Ziemi Wschowskiej można już oglądać wystawę "Katyń, pamięć i prawda 1940 - 2010". - Chcemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni była żywa w pokoleniach polskiego narodu - mówi dyr. muzeum Leszek Marciniak.

- Dzisiaj elementarnym obowiązkiem każdego z nas jest zadbanie o udokumentowanie i należyte upamiętnianie każdej zbrodni dokonanej na polskim narodzie - wyjaśnia dyr. L. Marciniak. - Jest to niezmiernie ważne dla współczesnej świadomości historycznej oraz dla utrwalenia w Europie oraz innych krajach świata prawdziwego obrazu polskich dziejów.

Na wystawie prezentowane są między innymi: oryginalne umundurowania i wyposażenie wojska polskiego z okresu międzywojennego. Zostały one uszyte na potrzeby filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy przez przedsiębiorstwo produkujące mundury - Hero Collection z Poznania. Są to repliki mundurów oficerów wojska polskiego, funkcjonariuszy policji państwowej oraz funkcjonariuszy NKWD.

Ponadto na kilkunastu planszach przedstawiona jest historia zbrodni w Katyniu. Można obejrzeć plansze poświęcone: agresji na Polskę III Rzeszy i ZSRR we wrześniu 1939 roku, obozy dla polskich jeńców w ZSRR, kserokopie listów pisanych przez jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, kserokopie podjętych przez władze radzieckie decyzji o wymordowaniu jeńców, zdjęcia zamordowanych polskich oficerów, propagandowe plakaty niemieckie z 1943 roku po ujawnieniu zbrodni katyńskiej oraz świadectwa propagandy radzieckiej i tej z czasów PRL-u. Eksponaty otacza specjalnie zaaranżowany las brzozowy z naturalnych drzew.

Przy organizacji wystawy przez Muzeum Ziemi Wschowskiej współpracowali: Archiwum Państwowe w Lesznie oraz Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "GROTA" i Garnizonu Leszno.
- Jedna z sal poświęcona jest pamięci oficerów pełniących służbę w Policji Państwowej a zamordowanych w Miednoje, których członkowie rodzin mieszkają we Wschowie - mówi dyr. muzeum Leszek Marciniak.

W gronie zamordowanych są: Władysław Pasek, st. sierż. PP w Boroszczowie, przebywał w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie. Antoni Wołuń, funkcjonariusz PP w Oszmianie, przebywał w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie. Stefan Trybuszewski, funkcjonariusz straży więziennej w Rawiczu, przebywał w obozie dla jeńców wojennych w Kozielsku i Ostaszkowie. Tadeusz Szarzyński, posterunkowy PP w Mszanie Dolnej, przebywał w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie. Wszyscy zostali zamordowani w 1940 roku w Twerze. Stanisław Lenczewski - Samotyja. Podporucznik rezerwy KOP "Stołpce", przebywał w obozie dla jeńców wojennych w Kozielsku, zamordowany w 1940 roku w Smoleńsku lub Katyniu, pochowany w Katyniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska