Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Janem Pawłem II w drodze na ołtarze (program beatyfikacji)

Redakcja
Zgodnie z szacunkami w uroczystościach beatyfikacyjnych weźmie udział około 100 tys. naszych rodaków. Już wiadomo, że nie wszyscy będą mieli szansę śledzić wydarzenia na Placu św. Piotra - może on pomieścić 150-200 tysięcy osób.

Nie ma kart wstępu, nie ma biletów, decyduje kolejność przybycia. Plac otwierany jest o godz. 5.00 rano i zapowiada się na to, że aby uzyskać najlepsze miejsca wierni będą czekali całą noc. Osoby, którym nie uda się wejść na plac, będą mogły uczestniczyć w uroczystości dzięki kilkunastu telebimom rozstawionym w różnych punktach Rzymu, m.in. przy Via della Conciliazione w pobliżu Placu św. Piotra, w Circo Massimo.

Nocne czuwanie
W sobotę, podczas czuwania modlitewnego w Circo Massimo, będzie można w Circo Massimo spotkać najbliższych współpracowników Jana Pawła II - kard. Agostino Vallini, byłego rzecznika prasowego Joaquina Navarro-Valls i wreszcie metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Podczas czuwania zostanie nawiązane połączenie z pięcioma sanktuariami maryjnymi - w tym z Łagiewnikami. Po zakończeniu czuwania pielgrzymi przejdą na Plac św. Piotra. W ramach inicjatywy "Biała Noc Modlitwy" (La notte Bianca di Preghiera), przez całą noc otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu.

Wszystko gotowe

W Wiecznym Mieście ponad 3,5 tys. wolontariuszy będzie służyć pomocą i informacją pielgrzymom. Na przyjęcie wiernych i turystów gotowych jest 35 punktów, w których udzielać będzie pomocy 600 obsługujących, zlokalizowane one są na głównych dworcach kolejowych i stacjach metra, na parkingach i lotniskach oraz placach miasta. Do 10 stałych punktów informacji turystycznej dołączy ponad 25 punktów tymczasowych.

Na dodatek 400 toalet, szpital polowy, 14 placówek medycznych, 87 karetek pogotowia ratunkowego i 120 załóg ratunkowych oraz dwa helikoptery. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów ma czuwać 3,7 tys. policjantów, którzy będą także nadzorowali ruch drogowy.
Dla pielgrzymów z Polski została uruchomiona specjalna - także w języku polskim -infolinia rzymskiego urzędu miasta (czynna przez całą dobę) - numery 060606 lub 060608.

W siedzibie Szkoły Polskiej przy Vicolo Doria 6 B wyznaczono punkt zbiórki dla osób, które się zgubią lub odłączą od grup (tel. 0039 06 6797429).

Na odległość

Radio Watykańskie we współpracy z Polskim Radiem przeprowadzi bezpośrednie transmisje w języku polskim: z czuwania przygotowującego do beatyfikacji, mszy beatyfikacyjnej oraz z poniedziałkowej liturgii dziękczynnej. Transmisje będą słyszalne w Rzymie na falach ultrakrótkich o częstotliwości 93.3 MHz. Uroczystości beatyfikacyjne będzie można śledzić dzięki specjalnym serwisom i profilom w portalach Facebook i Twitter, a także na specjalnym portalu Pope2You, uruchomionym przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu.

Główną sceną beatyfikacyjnych wydarzeń będzie Plac św. Piotra. Po prawej stronie od wejścia, tuż obok Piety, spocznie ciało Jana Pawła II

PROGRAM BEATYFIKACJI

SOBOTA 30 KWIETNIA

Niedzielną uroczystość na Placu św. Piotra poprzedzi czuwanie przygotowujące w sobotę wieczorem. Potrwa od godz. 20.30 do 22.30. Odbędzie się na miejscu, gdzie znajdował się antyczny stadion Circo Massimo. Jest organizowane przez diecezję Rzymu. Modlitwę poprowadzi kardynał Agostino Vallini, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej. Benedykt XVI duchowo połączy się z zebranymi za pośrednictwem przekazu telewizyjnego.

NIEDZIELA 1 MAJA

Uroczystości beatyfikacyjne na Placu św. Piotra rozpoczną się o godz. 10.00. Przewodniczyć im będzie Ojciec Święty. Na liturgię nie ma biletów. Wstęp do Bazyliki św. Piotra także jest bezpłatny, ale czeka nas kontrola przed wejściem (uwaga na scyzoryki i inne "podejrzane") przedmioty).

PONIEDZIAŁEK 2 MAJA

Zostanie odprawiona msza dziękczynna za beatyfikację Papieża Polaka. Rozpocznie się o godz. 10.30 na Placu św. Piotra. Przewodniczyć jej będzie kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.
W dniu beatyfikacji doczesne szczątki błogosławionego, w ozdobionej trumnie, zostaną wystawione w Bazylice św. Piotra, przed ołtarzem konfesji. Pielgrzymi będą mogli złożyć im hołd. Wystawienie potrwa aż do chwili, kiedy zakończy się napływ wiernych.

PIĄTEK 5 MAJA

Podczas prywatnej uroczystości, trumna z ciałem Jana Pawła II zostanie pochowana w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Na grobie z marmuru pojawi się napis: "Beatus Ioannes Paulus II".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska