Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za rok będzie trudniej

Czesław Gierlach
Emerytura za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Od nowego roku zmienią się najprawdopodobniej przepisy emerytalne. Pojawią się emerytury pomostowe, które - wg zamierzeń rządu - obejmą jedynie osoby pracujące w szczególnych warunkach lub charakterze. Lista "szczególnych profesji" ma być znacznie okrojona.

Przypomnijmy: osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę na starych, korzystniejszych zasadach. Pod warunkiem, że:

  • nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego i...
  • ... spełnią warunki uprawniające do emerytury do 31 grudnia 2007 r.,

    Możliwość ta została zachowana dla:
  • pracowników,
  • osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną bez względu na to, czy są pracownikami czy też ubezpieczonymi opłacającymi składki na własne ubezpieczenie z tytułu wykonywania tej działalności,
  • górników,
  • kolejarzy.
  • ubezpieczonych będącymi pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze,

    Dziś zajmiemy się szerzej ostatnią z wymienionych wyżej grup: pracującymi w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

    Kto to jest?

    Kogo przepisy uznają za zatrudnionych w szczególnych warunkach. Niestety musimy posłużyć się urzędową definicją. Otóż: Za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Rada Ministrów w rozporządzeniu z 7 lutego 1983 roku wyjaśniła dokładnie co kryje się pod tą niejasną formułką i opublikowała listę (wykaz A i B) zawodów, których wykonywanie uprawnia do wcześniejszej emerytury.

    Za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze uważa się:
  • pracowników organów kontroli państwowej
  • pracowników organów administracji celnej,
  • pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,
  • dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy,
  • nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską,
  • żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i Biura Ochrony Rządu,
  • niektórych pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej.

    Muszą spełnić warunki

    Wobec osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. - zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w tym w górnictwie i na kolei oraz... bezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej, obowiązuje szczególne uregulowanie prawne. Jeśli osoby te osiągną...

  • ... wymagany okres składkowy i nieskładkowy (co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn) oraz:
  • wymagany dla danego stanowiska (branży) okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze...
    ... nie później niż do 31 grudnia 1998 r. to osoby te mogą przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku określonym przez dotychczasowe przepisy (wiek ten waha się od 40 do 55 lat dla kobiet i od 45 do 60 lat dla mężczyzn), nawet gdy wiek osiągną wymagany wiek po 31 grudnia 2007 r.
    Jednak osoby te nie mogą być w żadnym otwartym funduszu emerytalnym.

    Będzie trudniej

    Od początku przyszłego roku zniknąć mają wcześniejsze emerytury a pojawią się te zwane już od lat pomostowymi. Listy profesji o szczególnym warunkach pracy lub szczególnym charakterze zostaną mocno okrojone.


    STOSUNEK PRACY

    Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach może być przyznana niezależnie od tego, czy uprawniony spełniający wymagane warunki składa wniosek o emeryturę wykonując obecnie pracę w szczególnych warunkach i czy ubezpieczenie z tytułu wykonywania takiej pracy było ostatnim, jakiemu podlegał przed złożeniem wniosku. Istotne jest to, by praca wykonywana w szczególnych warunkach była wykonywana na podstawie stosunku pracy przez wymagany okres.


    KONIECZNA PRACA STAŁA

    Aby wykonywana praca była uznana za pracę w szczególnych warunkach uzasadniającą przyznanie wcześniejszej emerytury, musi być wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na danym stanowisku pracy. Nie oznacza to jednak, że wymagana przepisami liczba lat pracy w szczególnych warunkach musi być nieprzerwana. Okresy pracy w szczególnych warunkach podlegają bowiem zliczeniu na przestrzeni całego życia zawodowego. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach nie uwzględnia się okresów urlopu bezpłatnego, wychowawczego, służby wojskowej, a także przypadających po 14 listopada 1991 r. okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie na podstawie kodeksu pracy, lub świadczenia na wypadek choroby lub macierzyństwa (zasiłek chorobowy, opiekuńczy, macierzyński, świadczenie rehabilitacyjne).
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska