Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca: najdłuższe w tym stuleciu. Potrwa prawie 2 godziny. OGLĄDAJ dziś. Gdzie zobaczyć zaćmienie księżyca w Zielonej Górze?

maw,m.korn
Całkowite zaćmienie Księżyca, zacznie się około 21.30 czasu polskiego.
Całkowite zaćmienie Księżyca, zacznie się około 21.30 czasu polskiego. pixabay.com
Zaćmienie księżyca 2018. Szykuje się piękny spektakl na niebie. Już 27 lipca (piąte) będziemy mogli być świadkami najdłuższego zaćmienia Księżyca w tym stuleciu. Wszystko będzie niemal idealnie widoczne z każdego obszaru Polski. Pogoda również ma być idealna do oglądania tego najdłuższego zaćmienia księżyca.

Zaćmienie księżyca: tego nie można przegapić!

Oglądaj zaćmienie księżyca już dziś. Następne tego typu zjawisko przewiduje się dopiero na 2123 rok. Jeśli nie masz jeszcze planów na piątek - koniecznie zabierz ze sobą koc, znajdź odpowiednie miejsce i spójrz w niebo. A tam będzie się działo!

27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca

Czytaj również: Zaćmienie księżyca. Tego nie można przegapić!

Zaćmienie księżyca już dziś

Moment, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni, rozpocznie się o godzinie 21.30. Faza całkowita zaćmienia potrwa do godziny 23.13. Zaraz po tym niezwykłym zjawisku czeka nas kolejne. Chodzi o etap schodzenia z tarczy księżyca cienia Ziemi. Układ Księżyca, Ziemi i Słońca w jednej linii jest niezwykle rzadkim zjawiskiem i to kolejny powód, dlaczego warto je zobaczyć.

Całkowite zaćmienie Księżyca: wszystko, co musisz wiedzieć

Będzie to najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w całym XXI stuleciu. Jak podaje Karol Wójcicki dziennikarz naukowy i twórca największej w Polsce facebookowej strony poświęconej astronomii "Z głową w gwiazdach" - jego faza całkowita potrwa aż 1h 42m i 56s. - W Polsce zaćmienie rozpocznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, lecz mimo tego zobaczymy zdecydowaną większość zjawiska, w tym jego najciekawszą część - fazę całkowitą - dodaje.

Co potrzebujesz do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca?

Nie musisz mieć żadnych instrumentów optycznych. Zjawisko będzie można zobaczyć bez nich. Oczywiście przydatne mogą okazać się takie sprzęty jak lornetka czy teleskop. Na pewno pozwolą na dokładniejsze obserwacje.

Dlaczego warto

Kolejne zaćmienie Księżyca w takim systemie odbędzie się dopiero za 105 lat, a zatem dla sporej grupy ludzi będzie to jedyna taka okazja w życiu! Dodatkowym atutem, aby zobaczyć nadchodzące zaćmienie jest fakt, że Księżyc znajdzie się wówczas w apogeum, czyli będzie najbardziej oddalony od Ziemi. Jest to o tyle ważne, że w takiej konfiguracji stanie się dla nas najmniejszy i dłużej będzie znajdować się w cieniu planety.

Pełne zaćmienie Księżyca to początek atrakcji

Pełne zaćmienie księżyca zostanie osiągnięte w piątek, 27 lipca około godziny 23.13. Ale pamiętajcie, że zaraz po tym niezwykłym zjawisku czeka nas kolejne! Chodzi o etap schodzenia z tarczy księżyca cienia Ziemi. Układ Księżyca, Ziemi i Słońca w jednej linii jest niezwykle rzadkim zjawiskiem i to kolejny powód, dlaczego warto je zobaczyć!

Czym jest zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem astronomicznym, które tworzy się w momencie, gdy Ziemia znajduje się w położeniu pomiędzy Słońcem Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.

Jak Krwawy Księżyc wpłynie na twoje cele, myśli i pragnienia? Sprawdź swoje przeznaczenie! [2018]

Zaćmienie księżyca w Zielonej górze. Gdzie oglądać?

Ruch Miejski Zielona Góra, grupa filmowa Sky Piastowskie, Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus zapraszają do wspólnej obserwacji zaćmienia Księżyca na Piast-Polanie w Zielonej Górze (przy amfiteatrze w Parku Piastowskim).

- Porozmawiamy o Księżycu, o tym jaki wpływ wywiera na ziemskie życie (bez jego grawitacyjnego uścisku życia by tu w ogóle nie było lub w formie jakiej nie znamy). Pomówimy więc o życiu, o kosmosie i o czym tylko zapragniemy. Fachową astro-wiedzą podzielą się pracownicy Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus wraz ze swoim teleskopem do naszej dyspozycji na koronie amfiteatru - zapewniają organziatorzy.

To nie wszystko, co przygotowali na ten magiczny wieczór. Każdy będzie mógł pobawić się także w astro fotografię. Nie zapomnijcie wtedy zabrać tylko aparatów, kamer, statywów i wężyków spustowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak powstaje Krwawy Księżyc?

źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska