Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagań: Młodzież zdecydowanie stawia teraz na ekologię

Zbigniew Janicki 0 68 377 02 20 [email protected]
Pod okiem Waldemara Suszyckiego drzewka sadzą uczniowie 2 klasy technikum logistycznego z ZST-H - Szymon Sokołowski, Dawid Runowski i Tomasz Janikula.
Pod okiem Waldemara Suszyckiego drzewka sadzą uczniowie 2 klasy technikum logistycznego z ZST-H - Szymon Sokołowski, Dawid Runowski i Tomasz Janikula. fot. Zbigniew Janicki
Chyba nie ma dziedziny ekologii, którą nie zajmowaliby się nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych.

- Młodzież nie tylko rozrabia, dewastuje i śmieci. Potrafimy zadbać o ekologię - mówi uczeń drugiej klasy licealnej Krzysztof Pajdzik, który podkreśla, że ta dziedzina życia, to mocna strona Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych.
Szczególnymi zapaleńcami od ochrony środowiska są nauczyciele biologii i geografii.

- Czasem łączymy siły i są z tego potem wspaniałe efekty - podkreślają nauczycielka geografii Agnieszka Oparska i nauczyciel biologii Roman Cechowski.
Wspomniane połączenie sił szczególnie zdaje egzamin podczas akcji monitorowania rzek, a konkretnie przy badaniu stanu zanieczyszczenia Bobru.

- Pobieramy próbki, mamy specjalny sprzęt, dzięki któremu badamy czystość wody - wyjaśniają nauczyciele.

Ratują konie

Ale na monitoringu rzek temat ekologiczny się nie kończy. - Na akcjach sprzątania świata także - mówi z uśmiechem R. Cechowski, bo jedną z ważniejszych szkolnych inicjatyw jest również zbieranie surowców wtórnych.

- Kto by nie wiedział, ze należy przynosić baterie i aluminiowe puszki - wtrąca kolejny uczeń Kuba Rydz i dopowiada, że z tego są same plusy. Jak opowiada, wzrastają szanse na poprawę oceny z zachowania i jest dodatkowy plus u nauczycieli - miłośników ekologii.

Kolejną ważną rzeczą jest też to, że pieniądze idą na szczytny cel - trafiają do klubu ekologicznego "Gaja" i na akcję ratowania koni przeznaczonych na rzeź "Ratuj konia".

- Lubimy zwierzęta i wiemy, że nie każde stworzenie zawsze można spisywać na straty - przypominają drugoklasistki Ewa Rafalska i Karolina Gmurska.

Przybywa zieleni

Uwaga społeczności szkolnej skupiona jest na dożywianiu i ratowaniu zwierząt, a także na czystości akwenów wodnych, ale nie tylko.

- Zwracamy uwagę na roślinność, ponieważ wiele krzewów i drzew jest dewastowanych lub ginie od szkodników - przypomina A. Oparska, która zaznacza, że uwaga uczniów oraz nauczycieli została skierowana między innymi na kasztanowce.

Przy tej okazji kwitnie współpraca z żagańskim nadleśnictwem. W przyszłym roku jest w planach sadzenie drzewek, natomiast ostatnio obsadzony został park przy ul. Żarskiej. - W wolnym czasie lubię ten zakątek - wspomina licealista Adrian Herold i przypomina, że nie tylko koło Pałacu Książecego istnieje park, ale też przy osiedlu XXX-lecia.

- Ten zielony zakątek jest ciekawym miejscem. Alternatywą dla ciągłego przebywania w blokowisku - podsumowuje uczeń ZST-H.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska