Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamach na lasy?

Iwona Zielińska-Adamczyk
Iwona Zielińska-Adamczyk
Iwona Zielińska, redaktor naczelna Gazety Lubuskiej
Iwona Zielińska, redaktor naczelna Gazety Lubuskiej red.
W czasie gdy „ulica i zagranica” i wszystkie media zajmowały się Sądem Najwyższym, a ubliżanie zwykłym obywatelom i inne paskudne emocje górowały nad rozsądkiem i kulturą, niewielu z nas zauważyło, że rząd i Sejm przyjęli ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. A senackie komisje nie wniosły żadnych poprawek. Nazwa tego aktu może niezbyt wdzięczna, ale już od kilku dni funkcjonuje jako „bank ziemi”.

Ta nowa propozycja rządu ma rozwiązać największy od kilkudziesięciu lat problem społeczny. Brak mieszkań. „Bank ziemi” powstał na potrzeby programu Mieszkanie Plus, czyli mieszkania dostępne cenowo dla zwykłych zjadaczy chleba. KZN ma objąć swym zarządem wszystkie państwowe grunty w kraju, współpracować i budować wspólnie z samorządami mieszkania pod najem, ale też na sprzedaż.

„Zakładamy, że 50 proc. powierzchni, poza częściami wspólnymi, będzie przeznaczona na wynajem z dojściem do własności, z ochroną lokatora, natomiast pozostałe 50 proc. będzie wykorzystane przez budującego na cele komercyjne” – wyjaśniał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. I wydaje się, że wszystko jest OK i wszyscy przyklasną temu pomysłowi. Niestety, tak nie będzie, bo szykuje się nowy protest. Według leśników lasy – nasze dobro narodowe – są zagrożone. Dzień po uchwaleniu tej ustawy Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” wysłał swój protest do premier Szydło.

Solidarność uważa, że PiS, które sprzeciwiało się w poprzedniej kadencji prywatyzacji i sprzedaży zasobów Lasów Państwowych i obiecywało, że tego dopilnuje, za pomocą ustawy o KZN daje na to zgodę. Dopuszcza ona (ustawa): „przejmowanie we władanie KZN gruntów pokrytych drzewostanem leśnym, a także gruntów tylko na czas przejściowy pozbawionych drzewostanu (…) z opcją poddawania tych gruntów sprzedaży wolnorynkowej dla gromadzenia przez KZN środków finansowych służących m.in. utrzymaniu tego podmiotu a także przeznaczenie ich jako przedmiotu zastawu przy zaciąganiu kredytów bankowych”.

Lasy Państwowe dostały 48 godzin na odniesienie się do treści ustawy, mimo że przy wcześniejszych konsultacjach zapisy były inne. Leśnicy zgadzają się na przeprowadzenie dróg, linii elektrycznych, wodociągów, ale na handlowanie gruntami leśnymi i niszczeniem drzew – nie. Jeśli premier Szydło nie zadeklaruje, że zamachu na lasy nie będzie, leśnicy zapowiadają protesty i inne środki sprzeciwu. Ale zielono i gorąco zrobi się na ulicach Warszawy…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska