MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapamiętaj!

ALICJA BOGIEL 0 68 324 88 46 [email protected]
Są przepisy i obowiązki, których muszą przestrzegać wszyscy urzędnicy - samorządowi i państwowi. Warto je poznać, by potem egzekwować swoje prawa.

Zapamiętaj!

Zapamiętaj!

Każdy może zwrócić się do urzędu o informacje dotyczące interesującej go sprawy publicznej. Na pismo urzędnicy musza odpowiedzieć.

  • Każdy obywatel może skorzystać z tzw. prawa do informacji publicznej, czyli pisemnie zapytać urząd o sprawy, które go interesują. Na pismo urzędnicy muszą odpowiedzieć.

  • Osoba, której dotyczy postępowanie w urzędzie, ma prawo uczestniczenia w tym postępowaniu. Może wypowiadać się na temat zgromadzonych w sprawie dowodów i inicjować działania jeszcze przed wydaniem decyzji.

  • Urzędnicy muszą szczegółowo informować interesanta o stanie sprawy, jego prawach i obowiązkach. Jeżeli zapytany urzędnik nie zajmuje się daną problematyką, powinien wskazać osobę kompetentną.

  • Przed złożeniem wniosku w urzędzie, zawsze możemy zapytać, jakie dokumenty musimy złożyć. Możemy zwrócić się o taką informację telefonicznie. W przypadku kontaktów telefonicznych warto poprosić urzędnika o podanie nazwiska, by w dalszych kontaktach powoływać się na tę rozmowę.

  • Interesant ma również prawo do uzyskania informacji na temat odpłatności związanej ze złożeniem wniosku. Urzędnik powinien go poinformować, czy złożenie wniosku łączy się z koniecznością opłaty oraz podać jej wysokość i sposób uiszczenia.

  • Każdy petent ma prawo również składać skargi na działalność urzędu. Kierować je można do szefa urzędu. Przedmiotem skargi może być zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez urzędników, naruszenie interesów obywateli, a także przewlekłe załatwianie spraw. Pracownik urzędu winny niewłaściwego załatwiania sprawy może zostać ukarany naganą, przeniesieniem na niższe stanowisko lub nawet zwolnieniem z pracy. Nie odpowiada jednak majątkiem za straty osoby lub firmy, które ci ponieśli z powodu błędnej decyzji. O odszkodowanie można wystąpić do organu, który wydał decyzję.

  • Urzędnicy są zobowiązani do terminowego załatwiania spraw petentów; o każdej zmianie terminu (nawet nie wynikającej z winy urzędu) powinny zawiadomić zainteresowanego (szczegóły - patrz tekst ,,Pilnuj terminów")
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska