Szklankę wody? Proszę bardzo!
Upał. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie. A co jeśli nie mamy przy sobie wody, a poczujemy się gorzej w centrum miasta? Czy możemy wtedy liczyć, chociaż na szklankę wody z kranu w miejscowych restauracjach?
Jeden z czytelników poinformował nas, że w innych miastach odmawiano mu szklanki wody z kranu, a w niektórych restauracjach kazano mu nawet zapłacić! - Był upał. Nie mogłem wytrzymać. Czułem się źle. Prosiłem jedynie o szklankę wody z kranu - opisywał. Pomimo tłumaczenia, kelnerzy i właściciele lokali byli nieugięci.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w Zielonej Górze.
We wtorek (11 czerwca), gdy temperatura sięgała 35 stopni w cieniu, odwiedziliśmy 10 restauracji i kawiarni na deptaku. Ścisłe centrum. Czy można liczyć tam na pomoc?
Tłumacząc się złym samopoczuciem, prosiliśmy o szklankę wody z kranu. W żadnym z lokali nie spotkaliśmy się z odmową, jednak ludzie reagowali różnie.
Jedni z troską przynosili wodę i pytali, czy wezwać pogotowie. Byli przejęci i próbowali szczerze pomóc. Drudzy tłumaczyli, że nie powinni tego robić, bo nie mogą podawać samej wody, tym bardziej z kranu, jednak w tej sytuacji robili wyjątek. Podsumowując, w 10 miejscach udzielono nam pomocy. I taki wynik nas cieszy.
Warto dodać, że Brytyjczycy od dawna w restauracjach i kawiarniach mogą prosić o szklankę ,,kranówki” i jest ona całkowicie darmowa.
Żar leje się z nieba! Czy przy gorszym samopoczuciu możemy w...
Przy okazji zapytaliśmy także mieszkańców, jak radzą sobie z upałami. Niektórych pomysły mogą Was zaskoczyć!
Jaka woda do picia jest najzdrowsza? Jakie rodzaje wybierać,...
Upał w Lubuskiem. Ostrzeżenie za ostrzeżeniem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałami. Alerty obowiązują niemal w całej Polsce, a takiej pogody możemy się spodziewać aż do końca tygodnia. Temperatura maksymalna w dzień wynosi 33-34 stopnie w cieniu, w nocy od 17 do 20 stopni. Codziennie otrzymujemy informacje o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych. Grożą nam upały, ale i burze z gradem.
Czytaj również: Ostrzeżenie IMGW: 33-stopniowe upały, burze z gradem o wielkości 5 cm, ulewne deszcze do nawet 90 mm, upały!
50% więcej omdleń
Skutki upałów są już widoczne. Na SORach liczba zgłoszeń związanych z omdleniami zwiększyła się z 3 do 6 dziennie. Od 6 czerwca w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Gorzowie Wlkp. odnotowano już 22 zasłabnięcia. W Zielonej Górze sytuacja wygląda podobnie. - Na początku okresu letniego, gdy ludzie jeszcze nie są przyzwyczajeni do tak wysokich temperatur, odnotowujemy znacznie więcej zgłoszeń. Dotyczą one zarówno ludzi starszych, którzy pomimo ostrzeżeń wychodzą do miasta w samo południe, jak i ludzi młodszych, pracujących często fizycznie w pełnym słońcu, np. na budowach – przyznaje Szymon Michniewicz, kierownik zielonogórskiego SOR.
Jak przeżyć upały?
Personel medyczny SORu z Zielonej Góry opracował poradnik, który pomoże nam przetrwać te upalne dni. Pracownicy wspominają tam o odpowiednim ubiorze, pilnowaniu temperatury w pomieszczeniach oraz o ograniczeniu aktywności na świeżym powietrzu.
"Jak przeżyć upały..."? Personel medyczny ze szpitalnego odd...
Prócz tego powinniśmy zwracać uwagę na ostrzeżenia i pamiętać o nakryciu głowy. Bardzo ważną rolę odgrywa również odpowiednie nawodnienie.
Dlaczego warto pić wodę?
- buduje nasze ciało - w 60 % zbudowani jesteśmy z wody
- reguluje temperaturę naszego ciała
- przenosi składniki odżywcze i tlen do odpowiednich miejsc w naszym organizmie
- usuwa toksyny z organizmu
- gasi pragnienie
- nawilża skórę
- pobudza metabolizm i poprawia trawienie
- powiększa ilość energii i polepsza samopoczucie
źródło: GIS
Letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?