Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żar leje się z nieba! Czy przy gorszym samopoczuciu możemy w kawiarniach liczyć na szklankę wody z kranu? Sprawdziliśmy!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Mieszkańcy Zielonej Góry podczas upałów chętnie korzystają z kurtyn wodnych.
Mieszkańcy Zielonej Góry podczas upałów chętnie korzystają z kurtyn wodnych. Mariusz Kapała
Podczas upałów odnotowuje się o 50% więcej omdleń. Czy w razie gorszego samopoczucia możemy liczyć w miejscowych kawiarniach na szklankę wody, choćby z kranu? W niektórych miastach trzeba nawet za nią zapłacić... A jak to jest w Zielonej Górze? Sprawdziliśmy!

Szklankę wody? Proszę bardzo!

Upał. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie. A co jeśli nie mamy przy sobie wody, a poczujemy się gorzej w centrum miasta? Czy możemy wtedy liczyć, chociaż na szklankę wody z kranu w miejscowych restauracjach?

Jeden z czytelników poinformował nas, że w innych miastach odmawiano mu szklanki wody z kranu, a w niektórych restauracjach kazano mu nawet zapłacić! - Był upał. Nie mogłem wytrzymać. Czułem się źle. Prosiłem jedynie o szklankę wody z kranu - opisywał. Pomimo tłumaczenia, kelnerzy i właściciele lokali byli nieugięci.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w Zielonej Górze.

We wtorek (11 czerwca), gdy temperatura sięgała 35 stopni w cieniu, odwiedziliśmy 10 restauracji i kawiarni na deptaku. Ścisłe centrum. Czy można liczyć tam na pomoc?

Tłumacząc się złym samopoczuciem, prosiliśmy o szklankę wody z kranu. W żadnym z lokali nie spotkaliśmy się z odmową, jednak ludzie reagowali różnie.

Jedni z troską przynosili wodę i pytali, czy wezwać pogotowie. Byli przejęci i próbowali szczerze pomóc. Drudzy tłumaczyli, że nie powinni tego robić, bo nie mogą podawać samej wody, tym bardziej z kranu, jednak w tej sytuacji robili wyjątek. Podsumowując, w 10 miejscach udzielono nam pomocy. I taki wynik nas cieszy.

Warto dodać, że Brytyjczycy od dawna w restauracjach i kawiarniach mogą prosić o szklankę ,,kranówki” i jest ona całkowicie darmowa.

Mieszkańcy Zielonej Góry podczas upałów chętnie korzystają z kurtyn wodnych.

Żar leje się z nieba! Czy przy gorszym samopoczuciu możemy w...

Przy okazji zapytaliśmy także mieszkańców, jak radzą sobie z upałami. Niektórych pomysły mogą Was zaskoczyć!

Jaką pić wodę, by ugasić pragnienie, uzupełnić elektrolity i wspomóc prawidłowy metabolizm? Zobacz, czym wyróżniają się różne rodzaje wody do picia, kiedy są polecane, a kiedy ich unikać.

Co najlepiej nawadnia organizm? Woda mineralna, alkaliczna, ...

Upał w Lubuskiem. Ostrzeżenie za ostrzeżeniem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałami. Alerty obowiązują niemal w całej Polsce, a takiej pogody możemy się spodziewać aż do końca tygodnia. Temperatura maksymalna w dzień wynosi 33-34 stopnie w cieniu, w nocy od 17 do 20 stopni. Codziennie otrzymujemy informacje o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych. Grożą nam upały, ale i burze z gradem.

Czytaj również: Ostrzeżenie IMGW: 33-stopniowe upały, burze z gradem o wielkości 5 cm, ulewne deszcze do nawet 90 mm, upały!

50% więcej omdleń

Skutki upałów są już widoczne. Na SORach liczba zgłoszeń związanych z omdleniami zwiększyła się z 3 do 6 dziennie. Od 6 czerwca w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Gorzowie Wlkp. odnotowano już 22 zasłabnięcia. W Zielonej Górze sytuacja wygląda podobnie. - Na początku okresu letniego, gdy ludzie jeszcze nie są przyzwyczajeni do tak wysokich temperatur, odnotowujemy znacznie więcej zgłoszeń. Dotyczą one zarówno ludzi starszych, którzy pomimo ostrzeżeń wychodzą do miasta w samo południe, jak i ludzi młodszych, pracujących często fizycznie w pełnym słońcu, np. na budowach – przyznaje Szymon Michniewicz, kierownik zielonogórskiego SOR.

Jak przeżyć upały?

Personel medyczny SORu z Zielonej Góry opracował poradnik, który pomoże nam przetrwać te upalne dni. Pracownicy wspominają tam o odpowiednim ubiorze, pilnowaniu temperatury w pomieszczeniach oraz o ograniczeniu aktywności na świeżym powietrzu.

Fala upałów zalała Polskę. W Lubuskiem IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla wszystkich powiatów. - Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 32-35 st. C. Minimalna w nocy od 17 - 20 st.C - czytamy w komunikacie. Ta pogoda wykańcza wielu z nas. Próbujemy wszelkich metod, które mają pomóc nam przetrwać te dość trudne warunki. Oczywiście lato rządzi się swoimi prawami, ale słońce bywa również zabójcze. Dlatego warto przestrzegać pewnych zasad, aby unikną poparzeń, odwodnienia czy udaru. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze opublikował specjalny poradnik, w którym personel medyczny ze szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) podpowiada, jak przeżyć upał. Przeczytajcie te konkretne porady profesjonalistów, naprawdę warto! Znajdziecie je na kolejnych slajdach>>> Czytaj również: Uważaj! Nigdy nie pij tego podczas upałów [ZDJĘCIA]WIDEO: Uwaga na upały. Trzymanie się kilku prostych zasad pomoże je przetrwaćźródło: TVN24/x-news

"Jak przeżyć upały..."? Personel medyczny ze szpitalnego odd...

Prócz tego powinniśmy zwracać uwagę na ostrzeżenia i pamiętać o nakryciu głowy. Bardzo ważną rolę odgrywa również odpowiednie nawodnienie.

Dlaczego warto pić wodę?

  • buduje nasze ciało - w 60 % zbudowani jesteśmy z wody
  • reguluje temperaturę naszego ciała
  • przenosi składniki odżywcze i tlen do odpowiednich miejsc w naszym organizmie
  • usuwa toksyny z organizmu
  • gasi pragnienie
  • nawilża skórę
  • pobudza metabolizm i poprawia trawienie
  • powiększa ilość energii i polepsza samopoczucie

źródło: GIS

Letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska