MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ŻARY. Płonie wieża kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach. Strażacy walczą z żywiołem

(mak)
Aktualizacja, godz. 22.33:Na miejscu pracuje 15 zastępów straży pożarnej. Niestety nie udało uratować się iglicy, która uległa zawaleniu i wpadła do środka kompleksu uderzając o dach. Strażacy gaszą pożar z kilku miejsc. Polewają wodą pozostałe części budynku, aby uniknąć rozprzestrzenienia się płomieni. Potrzebne okazało się również wsparcie z Zielonej Góry skąd przybył specjalistyczny podnośnik.  Ogień wybuchł w niedzielę, 13 października, przed godziną 22. Płomienie pojawiły się na wieży kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach.ZOBACZ TEŻ: Udało nam się zajrzeć do wnętrza pałacu w Żarach. Wyjątkowe zdjęciaNa miejscu pojawiły się jednostki państwowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych. Dostęp do obiektu był utrudniony. Jest wąsko i strażacy muszą używać podnośników. Akcji gaśniczej nie ułatwiają gapie, którzy tłumnie zgromadzili się przy płonącym pałacu. We wtorek, 15 października, miasto miało przejąć obiekt od prywatnych właścicieli.Pałac Promnitzów w ŻarachArchitektoniczna forma zamku, łącząca gotyk i renesans, zachowała się bez większych zmian do czasów obecnych. Cztery jednotraktowe skrzydła rozplanowane są wokół we­wnętrznego dziedzińca, otoczonego z trzech stron krużgankami. Piwnice nakryte są skle­pieniami kolebkowymi, natomiast komnaty sklepieniami kolebkowymi z lunetami, deko­rowanymi renesansowymi i barokowymi sztukateriami. Trzykondygnacyjne skrzydła po­siadają dachy wielospadowe. Nad zwartą bryłą budynku dominuje czworoboczna wieża wtopiona w skrzydło południowe. Obecnie zamek jest zachowaną w dobrym stanie ruiną.
Aktualizacja, godz. 22.33:Na miejscu pracuje 15 zastępów straży pożarnej. Niestety nie udało uratować się iglicy, która uległa zawaleniu i wpadła do środka kompleksu uderzając o dach. Strażacy gaszą pożar z kilku miejsc. Polewają wodą pozostałe części budynku, aby uniknąć rozprzestrzenienia się płomieni. Potrzebne okazało się również wsparcie z Zielonej Góry skąd przybył specjalistyczny podnośnik.  Ogień wybuchł w niedzielę, 13 października, przed godziną 22. Płomienie pojawiły się na wieży kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach.ZOBACZ TEŻ: Udało nam się zajrzeć do wnętrza pałacu w Żarach. Wyjątkowe zdjęciaNa miejscu pojawiły się jednostki państwowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych. Dostęp do obiektu był utrudniony. Jest wąsko i strażacy muszą używać podnośników. Akcji gaśniczej nie ułatwiają gapie, którzy tłumnie zgromadzili się przy płonącym pałacu. We wtorek, 15 października, miasto miało przejąć obiekt od prywatnych właścicieli.Pałac Promnitzów w ŻarachArchitektoniczna forma zamku, łącząca gotyk i renesans, zachowała się bez większych zmian do czasów obecnych. Cztery jednotraktowe skrzydła rozplanowane są wokół we­wnętrznego dziedzińca, otoczonego z trzech stron krużgankami. Piwnice nakryte są skle­pieniami kolebkowymi, natomiast komnaty sklepieniami kolebkowymi z lunetami, deko­rowanymi renesansowymi i barokowymi sztukateriami. Trzykondygnacyjne skrzydła po­siadają dachy wielospadowe. Nad zwartą bryłą budynku dominuje czworoboczna wieża wtopiona w skrzydło południowe. Obecnie zamek jest zachowaną w dobrym stanie ruiną. Mirek Sroka / Lucyna Makowska
Ogień wybuchł w niedzielę, 13 października, przed godziną 22. Płomienie pojawiły się na wieży kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach.

Ogień wybuchł w niedzielę, 13 października, przed godziną 22. Płomienie pojawiły się na wieży kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach.

Na miejscu pojawiły się jednostki państwowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych. Dostęp do obiektu był utrudniony. Jest wąsko i strażacy muszą używać podnośników. Akcji gaśniczej nie ułatwiają gapie, którzy tłumnie zgromadzili się przy płonącym pałacu.

We wtorek, 15 października, miasto miało przejąć obiekt od prywatnych właścicieli.

Zobacz też wideo: Policjanci zatrzymali osoby, podejrzane o oszukiwanie starszych osób metodą „na policjanta”.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska