Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie nie tylko od święta

(decha), (olis)
Ambulatoria to naturalne przedłużenie praktyki lekarskiej
Ambulatoria to naturalne przedłużenie praktyki lekarskiej sxc.hu
Wielkanoc oznacza kolejne kilka dni totalnego zamieszania w służbie zdrowia. I znów tłumy chorych będą biegały między pogotowiem, ambulatorium i szpitalnymi oddziałami ratunkowymi.

CO TO JEST STAN NAGŁY

CO TO JEST STAN NAGŁY

Stan nagły to: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły, ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność), np. po leku, ukąszeniu czy użądleniu przez jadowite zwierzęta, zatrucie lekami, środkami chemicznymi czy gazami, rozległe oparzenie, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana w wyniku urazu, uraz kończyn dolnych, który nie pozwala samodzielnie się poruszać.

Święta, święta i... I kolejny raz personel szpitalnych oddziałów ratunkowych i stacji pogotowia ratunkowego szykuje się na oblężenie. Nie, wcale nie za sprawą wysypu przypadków obżarstwa, czy opilstwa.
- W końcu od tego jesteśmy, aby pomagać ludziom w nagłych wypadkach - mówi proszący o anonimowość zielonogórski lekarz. - W nagłych! Jednak do nas popołudniami, ale przede wszystkim w niedziele i święta przychodzą ludzie ze stłuczeniami i bólem głowy.

Niedawno kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli złapali się za głowy, gdy przejrzeli dokumentację SOR zielonogórskiego szpitala. Oto okazało się, że 80 proc. jego pacjentów nie powinno tutaj trafić. Pomóc im winni lekarze rodzinni, okuliści, laryngolodzy, chirurdzy z przychodni. Z przeprowadzonych ankiet wynikało, że jednych odesłali lekarze rodzinni, inni sami na widok kolejki zrezygnowali i ruszyli do szpitala. Lekarze w SOR-ach już się za głowy nie chwytają. Nie maja czasu.
- Przypominam o tym, że w okresie świąt przedłużeniem opieki lekarza i pielęgniarki rodzinnych jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna - tłumaczy Sylwia Malcher - Nowak rzeczniczka lubuskiego NFZ. - Te tzw. ambulatoria zazwyczaj znajdują się przy szpitalach. Nie rozumiem skąd to nieustanne zamieszanie, skoro system ten działa już od dziesięciu lat. Pamiętajmy, że to kontynuacja medycyny rodzinnej. Nie oddział ratunkowy, tylko ambulatorium.

Urzędnicy NFZ, ale przede wszystkim lekarze błagają, aby po pierwsze przyjrzeć się wykazowi ambulatoriów. Po drugie starannie zapoznać z zasadami, kiedy powinniśmy wezwać pogotowie ratunkowe, kiedy udać się do ambulatorium, a kiedy szukać pomocy na oddziałach ratunkowych. Na osiemnaście lubuskich ambulatoriów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej 16 działa przy szpitalach, tylko dwa, w Zielonej Górze i Gorzowie, funkcjonują przy stacjach pogotowia ratunkowego.
Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej korzystamy bezpłatnie i bez skierowania, w razie nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia oraz gdy jest obawa, że czekanie na otwarcia przychodni może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Poradnia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej ma obowiązek wydać pacjentowi zwolnienie lekarskie, ale tylko wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba. W ramach tej opieki nie uzyskamy: wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia, skierowania do specjalisty.

Z kolei SOR-y są powołane do udzielania pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Trafiają tam osoby po wypadkach, z urazami, czy z zatruciami. Nie przychodzimy tutaj po recepty, porady, zwolnienia lekarskie...
Karetkę pogotowia wzywamy wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych, które mogą prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia (naszego lub innej osoby). W zależności od dostępności oraz zgłaszanego problemu, możemy się spodziewać karetki z zespołem podstawowym (z ratownikami lub pielęgniarkami) lub specjalistycznego (ratownicy i lekarz). Pacjent nie ma możliwości wyboru placówki, do której jest transportowany. Przekazywany jest do najbliższego SOR-u lub do szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego albo lekarza koordynatora ratownictwa medycznego. Po karetkę dzwonimy tylko wtedy, gdy bezpośrednio jest zagrożone czyjeś życie lub czyjś stan zdrowia nagle bardzo się pogorszył. W innym przypadku korzystamy z pomocy lekarza rodzinnego lub nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

1. Kostrzyn nad Odrą. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Szpital Leśny" - Narutowicza 6 - 95 752 34 43
2. Gorzów Wielkopolski - Samodzielna Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego - Dekerta 1 - 95 733 13 54
3. Krosno Odrzańskie - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego" - Piastów 3 - 68 383 50 38
4. Gubin - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego" - Śląska 35 - 68 359 30 18
5. Międzyrzecz - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Konstytucji 3 Maja 35 - 95 742 82 80 (81)
6. Nowa Sól - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Chałubińskiego 1 - 68 388 21 00
7. Skwierzyna - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital w Skwierzynie - Szpitalna 5 - 95 717 00 39 (wewn. 10)
8. Słubice - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Nadodrzańska 6 - 95 750 14 17
9. Drezdenko - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Szpital w Drezdenku" - Słowackiego 17, 95 763 28 25,
10. Sulęcin - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Witosa 7 - 95 755 95 09
11. Świebodzin - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nowy Szpital" - Młyńska 6 - 68 456 40 01
12. Wschowa - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nowy Szpital" - Kostki 33 - 65 540 23 10
13. Zielona Góra - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej - Chrobrego 2 - 68 320 20 49
14. Sulechów - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Zwycięstwa 1 - 68 385 29 38
15. Szprotawa - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nowy Szpital" - Henrykowska 1 - 68 376 22 05 (wewn. 12)
16. Żagań - 105. Szpital Wojskowy z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Żelazna 1A - 68 477 12 02
17. Lubsko - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pogotowie Żarskie - Strażacka 1 - 68 372 03 80
18. Żary - 105. Szpital Wojskowy z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Domańskiego 2 - 68 470 78 68

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska