Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Bezpłatne badania dotyczące raka głowy i szyi. Wystarczy się zarejestrować!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Od 19 do 23 września br. odbywa się X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Ale nie tylko w tym czasie, bo do 30 czerwca można wykonać darmowe badania. Wystarczy się zarejestrować.

Bezpłatne badania, dotyczące profilaktyki raka głowy i szyi, odbywają się w poradni laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Każdy, kto ma 40-65 lat i zauważa u siebie niepokojące objawy, może zarejestrować się pod numerem telefonu 68 32 96 621 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00). Badania trwają do końca czerwca 2023.

Konferencja dotycząca darmowych badań profilaktycznych (nowotwory głowy i szyi) dla Lubuszan. Są one prowadzone w całej Polsce, w wielu szpitalach

Zielona Góra. Bezpłatne badania dotyczące raka głowy i szyi....

Nie lekceważ objawów, szybciej pokonasz raka głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi stanowią szóstą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie. Obejmują szereg chorób onkologicznych, zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyłączeniem mózgu oraz gałki ocznej. Do lokalizacji tych zalicza się m.in.: krtań, gardło, jamę ustną, nos i zatoki przynosowe, ucho, podstawę czaszki, ślinianki czy tarczycę. Ze względu na swoje umiejscowienie, nowotwory te często nie dają charakterystycznych objawów i mogą być mylone z infekcjami górnych dróg oddechowych. Do czynników ryzyka nowotworów głowy i szyi zaliczyć można przede wszystkim palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz wiek – szczyt zachorowań zarówno u mężczyzn, jak i kobiet przypada na 55-64 rok życia. Coraz częściej nowotwory z tej grupy diagnozowane są jednak u osób poniżej 40 roku życia., które nie paliły, ani nie naużywały alkoholu. Czynnikiem ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Konferencja dotycząca darmowych badań profilaktycznych (nowotwory głowy i szyi) dla Lubuszan. Są one prowadzone w całej Polsce, w wielu szpitalach
Konferencja dotycząca darmowych badań profilaktycznych (nowotwory głowy i szyi) dla Lubuszan. Są one prowadzone w całej Polsce, w wielu szpitalach Jacek Katos

Co powinno nas zaniepokoić?

Objawami mogącymi świadczyć o rozwijającym się nowotworze w obrębie głowy i szyi jest np. ból gardła czy chrypka. W sezonie jesienno-zimowym są to jednak dość powszechne dolegliwości. Co więc powinno wzbudzić czujność? Czas! Do specjalisty powinny zgłosić się te osoby, które zauważyły u siebie co najmniej jeden z poniższych objawów utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie:

  • •ból języka, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
  • •ból gardła
  • •utrzymująca się chrypka
  • •ból i/lub trudności w połykaniu
  • •guz na szyi
  • •jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa
Konferencja dotycząca darmowych badań profilaktycznych (nowotwory głowy i szyi) dla Lubuszan. Są one prowadzone w całej Polsce, w wielu szpitalach
Konferencja dotycząca darmowych badań profilaktycznych (nowotwory głowy i szyi) dla Lubuszan. Są one prowadzone w całej Polsce, w wielu szpitalach Jacek Katos

Ważna jest wczesna diagnoza

Jak podkreśla dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, głównym problemem jest późna diagnoza. Wczesna daje prawie 100 proc. szans na wyleczenie.
- Ważne jest nie tylko wyleczyć pacjenta, ale zagwarantować też dobrą jakość życia, aby mógł wrócić do normalnego funkcjonowania, do pracy. Coraz częściej się zgłaszają pacjenci w IV stadium choroby– podkreślał profesor w czasie konferencji prasowej poświęconej profilaktyce nowotworów głowy i szyi.
Dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zauważa: - Na 10 pacjentów z rakiem krtani 8 to nałogowi palacze i alkoholicy. Nie warto wchodzić w te nałogi. Na każdym etapie swojego życia można z nimi walczyć.

Pokonałam długą drogę, bo rak zaatakował mnie dwa razy

W środowym spotkaniu uczestniczyła też pacjentka oddziału otolaryngologii Izabela Duszeńko-Stuła. Dwa razy stoczyła walkę z rakiem głowy i szyi. To choroba, która może dotknąć każdego.
– Pierwszy nowotwór wykryto u mnie w 2013 r., miałam wówczas 21 lat. Było to zdiagnozowane bardzo późno, gdyż w IV stadium. Przeszłam ciężką chemioradioterapię – opowiadała pani Iza. - Początkowe objawy były typowo grypowe - zatkany nos i uszy, ból gardła. Chodziłam do wielu specjalistów, leczono mnie na bardzo wiele schorzeń, których nie miałam. Na szczęście z tego wyszłam. W 2021 r. zdiagnozowano u mnie drugi nowotwór - tym razem jamy nosowej. Profesor przeprowadził bardzo trudną operację, która się powiodła. Przeszłam chemioterapię, po której dostałam udaru i napadów padaczkowych. Leczenie skończyło się radioterapią. Bardzo długą drogę pokonałam, by móc teraz o tym mówić…
Marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała też o innych programach profilaktycznych, dotyczących raka płuc, piersi czy jelita grubego, które trwają w Lubuskiem, dzięki pieniądzom przeznaczanym właśnie z samorządu województwa. Apelowała, by korzystać z bezpłatnych badań, bo przecież zdrowie jest najważniejsze.

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska