Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Cyfrowy doktor, czyli lekarza nie ma w karetce, ale czuwa nad pacjentem

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
System „Cyfrowy doktor” działa od ub. r. w Gorzowie. Lekarz – choć nie jest w karetce – poprzez konsolę operatorską i łączność satelitarną ma obraz tak, jakby był na miejscu i jest w bezpośrednim kontakcie z zespołami ratownictwa medycznego. Pomaga ratownikom podjąć decyzję. Tak ma teraz być także w Zielonej Górze
System „Cyfrowy doktor” działa od ub. r. w Gorzowie. Lekarz – choć nie jest w karetce – poprzez konsolę operatorską i łączność satelitarną ma obraz tak, jakby był na miejscu i jest w bezpośrednim kontakcie z zespołami ratownictwa medycznego. Pomaga ratownikom podjąć decyzję. Tak ma teraz być także w Zielonej Górze Leszek Kalinowski, Archiwum pogotowia
Ratownicy medyczni z karetki pogotowia w Zielonej Górze będą mogli połączyć się zdalne z lekarzem w Gorzowie Wlkp., by przekazać zapisy z badań pacjenta. I by lekarz zdecydował o dalszym postępowaniu z pacjentem. To innowacyjny system w skali kraju, działa już na północy województwa. Teraz przyszła kolej na południe.

Problem braku lekarzy dotyczy całej Polski. To dlatego u nas powstał pilotażowy na skalę kraju projekt centrum konsultacyjnego, dotyczącego karetek bez lekarza (tylko z ratownikami medycznymi). Jego pomysłodawcą jest dr Andrzej Szmit, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp.

Lekarz z Gorzowa pomoże ratownikom medycznym z Zielonej Góry

Program finansuje Urząd Marszałkowski, a w jego stworzeniu pomogła zielonogórska firma Hertz. Wykorzystywane są tu technologie XXI wieku. W centrum pracuje lekarz, który ma kontakt ratownikami medycznymi. Może ich słyszeć, a dzięki wykorzystaniu kamer, również widzieć pacjenta. To nie wszystko. Możliwe jest użycie elektronicznego stetoskopu, dzięki czemu lekarz nie ruszając się z, miejsca może osłuchać płuca pacjenta. Możliwe jest przesłanie obrazu USG, czy wydruku EKG.

System działa już od ub.r. w Gorzowie, teraz czas na Zieloną Górę. Zarząd Województwa Lubuskiego przeznaczy na dofinansowanie zakupu pilotażowego systemu dla Winnego Grodu – 997 tys. zł. W praktyce oznacza to, że pieniądze trafią do… Gorzowa. Dlaczego?

Zielonogórskie karetki zostaną „podpięte” pod już istniejący system w Gorzowie. Dzięki temu nie trzeba będzie tworzyć kolejnego stanowiska konsultacyjnego, czyli zatrudniać lekarza, znaleźć osobne pomieszczenie w budynku przy ul. Chrobrego, który jest zabytkowy i ma ograniczone możliwości.

Teraz czas na Zieloną Górę

System budowano w Gorzowie pół roku, mając już doświadczenie, na południu powinno pójść szybciej. Lekarz może monitorować 20 ambulansów. Tymczasem w obu stolicach województwa jest ich 12.

System ma być przedstawiony także innym województwom. Podjęte zostały też starania, by został finansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia.

POLECAMY TEŻ

Nowy sprzęt do hipoterii w karetce N zafundował sponsor. Dzięki niemu zielonogórska załoga jako pierwsza w kraju zastosowała metodę hipotermii w karetce

ZIELONA GÓRA: Pierwsi w kraju zastosowaliśmy w karetce metod...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska