Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Jedyna w województwie, nowoczesna karetka przeznaczona dla noworodków właśnie wyruszyła w pierwszą trasę

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Nowa karetka neonatologiczna, dzięki której personel ratuje życie ponad 200 noworodków.
Nowa karetka neonatologiczna, dzięki której personel ratuje życie ponad 200 noworodków. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
To był ostatni dzwonek na wymianę karetki neonatologicznej - dotychczasowy pojazd właśnie się zepsuł. Nic dziwnego, ambulans rocznie pokonuje około 30 tysięcy kilometrów, dzięki czemu uratowano życie ponad 200 noworodków.

Nowa karetka neonatologiczna to dar od Fundacji PGE Energia Ciepła z inicjatywy Elektrociepłowni Zielona Góra S.A., która przekazała dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze 300 tys zł. To jedyny taki pojazd w całym województwie, który pozwala na transport wcześniaków, noworodków i niemowląt do 5 kg wagi.

Jak mówi rzeczniczka szpitala, Sylwia Malcher-Nowak: - Lepszego momentu nie mogliśmy sobie wymarzyć. Właśnie definitywnie zepsuła się nam wysłużona karetka, którą do tej pory woziliśmy najmniejszych pacjentów z terenu całego województwa.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze od wielu lat jest jedyną placówką w naszym województwie, która ma podpisaną umowę z NFZ na specjalistyczne przewozy wcześniaków. Ambulans zwany "mobilnym oddziałem intensywnej terapii" pozwala rozpocząć pierwszy etap leczenia już podczas transportu. To bardzo ważne, szczególnie w stanie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, kiedy każda minuta jest na wagę złota.

Nowoczesna karetka w środę, 15 maja, po raz pierwszy wyjechała w trasę. Na pomoc maluchowi, który urodził się w gorzowskim szpitalu i pilnie musiał być przetransportowany do Poznania ruszyli: Marzena Michalak-Kloc - szefowa naszej neonatologii, Iweta Chylińska - pielęgniarka neonatologiczna, Mirosław Łokietek - ratownik medyczny i Robert Brandt - kierowca.

Specjalistyczny ambulans w naszym województwie jest bardzo potrzebny. Dzięki niemu udało się uratować zdrowie i życie 200 noworodków urodzonych w lubuskich szpitalach. Zdarza się, że podczas jednego kursu karetka przejeżdża 800 km, a rocznie pokonuje 30 tys km.

POLECAMY:
FUNDACJA PGE ENERGIA CIEPŁA PRZEKAZAŁA 300 TYS. ZŁ NA ZAKUP KARETKI DLA SZPITALA NIE TYLKO CENTRUM ZDROWIA MATKI I DZIECKA POPRAWI LECZENIE LUBUSZAN
DZIĘKI FUNDACJI SZPITAL KUPI NOWĄ KARETKĘ
TO PIERWSZY TAKI ZABIEG W WOJEWÓDZTWIE. ODDZIAŁ CHIRURGII WYKONAŁ ZABIEG PODSKÓRNEJ AMPUTACJI PIERSI I JEJ REKONSTRUKCJI!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska