11 firm z całej Polski otrzymało tytuły Liderów Polskiego Biznesu. To nazywana Oskarem biznesu najbardziej prestiżowa w Polsce nagroda dla działaczy gospodarczych przyznawana przez Business Centre Club.

W tym doborowym gronie znalazł się Zygmunt Rafał Trzaskowski szefujący zielonogórskiej firmie Hertz Systems specjalizującej się w technologiach komunikacyjnych, projektującej sprzęt wykorzystywany w branży obronnej oraz systemy bezpieczeństwa. Obecnie zielonogórzanie rozpoczynają działalność w technologiach kosmicznych.

Jak z firmy ochroniarskiej robi się tuza high tech? - Od początku mieliśmy ambicje korzystania z najnowocześniejszych technologii dostępnych na polskim i światowym rynku i nasi klienci szybko docenili te starania, co stało się impulsem do dalszego rozwoju i poszukiwań w tej sferze - mówi Trzaskowski. - Dzisiaj firma, która nie ma ambicji stania się liderem high tech w swojej branży, po prostu nie nadąży za rozwojem rynku i oczekiwaniami klientów.

Zdaniem szefa Hertz Systems sekret tkwi w pasji, bardzo utalentowanych inżynierach oraz  programistach, w szkoleniach i wreszcie we współpracy z armią, która jest siłą rzeczy bardzo wymagająca i stymuluje rozwój. 

- Wysokie technologie to ogromna szansa dla regionu, młodzi utalentowani ludzie nie muszą wyjeżdżać z regionu poszukując pracodawcy i wyzwań na światowym poziomie - dodaje Trzaskowski. - Tutaj pracują dla najbardziej zaawansowanych technologicznie partnerów w Europie i USA.

To nie jedyny gorący sukces firmy. Pięć dni temu otrzymała ona również tytuł Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju - 2012 w dwóch kategoriach: „Dynamicznie rozwijająca się firma” i „Innowacyjny projekt unijny”. Wyróżniono również produkt Hertz - sterownik świateł krawędziowych lotniska AL0.