Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w legitymacjach szkolnych 2023/2024. Wiemy, co jest inne. Takie są aktualne wzory legitymacji szkolnych i mLegitymacji

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wiemy, co zmieniło się w legitymacjach szkolnych.
Wiemy, co zmieniło się w legitymacjach szkolnych. Fot. Szymczak Krzysztof / Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne
Zaszły zmiany w legitymacjach szkolnych i innych drukach m.in. świadectwach. Co to oznacza dla uczniów i nauczycieli? Mamy wzory obowiązujących legitymacji szkolnych. Sprawdź najważniejsze regulacje dotyczące tego dokumentu i zmiany, które zostały zawarte w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków oraz w ustawie mObywatel.

Spis treści

Zmiany w legitymacjach szkolnych 2023/2024

Inne świadectwa i legitymacje szkolne – m.in. to zakłada wspomniany dokument z dnia 7 czerwca 2023. Nowe rozwiązania ws. legitymacji zostały także zawarte w ustawie mObywatel.

Zgodnie z nimi w roku szkolnym 2023/2024 wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty, będą mogli pobrać mLegitymację szkolną. Legitymacja ta nie będzie – tak jak dotychczas – wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia. Szkoły zostaną zobowiązane do wydawania uczniom legitymacji szkolnej, także w postaci dokumentu mobilnego. mLegitymacja wydawana będzie pełnoletniemu uczniowi, a uczniowie niepełnoletniemu, w momencie, gdy jego rodzice nie wyrazili sprzeciwu.

Z kolei w rozporządzeniu ws. świadectw, dyplomów i innych druków zrezygnowano z określania wzoru legitymacji szkolnej i legitymacji przedszkolnej w postaci papierowej dla dzieci niepełnosprawnych.

Zmiana ta podyktowana jest – jak przekazano w uzasadnieniu – kwestiami ekonomicznymi i praktycznymi.

Legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia zarówno w podłożu, jak i w druku. Biorąc pod uwagę dotychczasowy nietypowy format papierowej legitymacji przedszkolnej i legitymacji szkolnej, już na etapie przygotowania wzoru zawierającego zabezpieczenia właściwe dla dokumentu publicznego pojawiły się trudności sygnalizowane przez producentów dokumentów publicznych związane najpierw z przygotowaniem wzoru, a potem produkcją i personalizacją legitymacji – można przeczytać w uzasadnieniu do rozporządzenia.

I dalej:

Utrzymanie dotychczasowych legitymacji szkolnych i legitymacji przedszkolnych w postaci papierowej wiązałoby się ze znacznym wzrostem kosztu produkcji wzorów tych legitymacji ze względu na niestandardowy format i konieczne zabezpieczenia w druku, w tym koszty związane z personalizacją – brzmi treść uzasadnienia.

Ponadto, jak wyjaśniono, „fotografia ucznia przewidziana na dotychczasowych legitymacjach szkolnych w postaci papierowej musiałaby być trwale zintegrowana z podłożem, a to oznaczałoby, że szkoły, by wydać uczniom legitymacje, musiałyby zakupić drukarki termosublimacyjne (jeżeli ich nie posiadają), ewentualnie zlecać taką usługę na zewnątrz, co z kolei wiązałoby się z koniecznością przekazywania danych osobowych uczniów podmiotom zewnętrznym”.

Biorąc pod uwagę wszystkie te względy, zdecydowano, że legitymacje szkolne i przedszkolne dla niepełnosprawnych uczniów nie będą wydawane w tradycyjnej, papierowej formie, ale w postaci e-legitymacji bądź mLegitymacji.

Przewidziano jednak regulacje przejściowe. Zakładają one, że legitymacje szkolne i przedszkolne można wydawać zgodnie ze starymi zasadami, ale tylko do 12 lipca 2024 roku. Będą one ważne do momentu zakończenia kształcenia danego ucznia.

Rozporządzenie nie zawiera już także wzoru legitymacji szkolnej i legitymacji przedszkolnej dla dzieci niepełnosprawnych w postaci papierowej. Obowiązująca będzie legitymacja w postaci plastikowej karty oraz mLegitymacja szkolna – przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Obowiązujące wzory legitymacji szkolnej

Do rozporządzenia ws. świadectw, dyplomów i innych druków dołączono także załącznik nr 4, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat tego, jaką formę obecnie powinna przyjąć legitymacja szkolna zarówno w postaci tradycyjnej, jak i tej mobilnej (mLegitymacja).

Zobacz aktualne wzory legitymacji szkolnych:

Legitymacja szkolna jest dokumentem, dzięki któremu uczeń może m.in. korzystać z różnych przywilejów, np. takich jak zniżki na przejazdy transportem publicznym. Ważne, by na początku roku szkolnego podbić legitymację szkolną – dopiero wówczas jest ona ważna. Za legitymację szkolną zasadniczo nie jest pobierana opłata, chyba że uczeń chce wyrobić duplikat z powodu zniszczenia lub zgubienia dokumentu.

Inne legitymacje dla nauczycieli?

Warto zaznaczyć, że zaszły też zmiany w legitymacjach dla nauczycieli. Dokument w wersji mobilnej będzie wydany nauczycielom z urzędu. Na wniosek nauczyciela będzie możliwe także wydanie legitymacji w postaci karty.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w legitymacjach szkolnych 2023/2024. Wiemy, co jest inne. Takie są aktualne wzory legitymacji szkolnych i mLegitymacji - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska