Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w unijnych traktatach. Komisja ds. konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła raport i rezolucję

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Komisja ds. konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO) zagłosowała w sprawie zmian w traktatach. Większość członków tego ciała popiera nowe rozwiązania, które zdaniem polityków PiS mogą zagrażać suwerenności Polski. Przed południem przyjęto raport oraz rezolucję w tej sprawie.
Komisja ds. konstytucyjnych PE głosuje ws. projektu zmian traktatowych.
Komisja ds. konstytucyjnych PE głosuje ws. projektu zmian traktatowych. europarl.europa.eu

Zmiany traktatowe UE. Głosowanie w komisji Parlamentu Europejskiego

Posiedzenie Komisji ds. konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO) rozpoczęło się po godzinie 10. Na początku europosłowie głosowali ws. szeregu poprawek do proponowanych zmian traktatowych.

Komisja zagłosowała w większości za zaproponowanymi zmianami.

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski poinformował, że komisja przyjęła w tej sprawie raport oraz rezolucję.

Według dostępnego na stronach AFCO porządku obrad, w sesji popołudniowej posiedzenia komisji, deputowani do Parlamentu Europejskiego również będą się zajmować zmianami traktatów.

Zmiany w traktatach zagrożeniem?

Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości proponowane zmiany traktatowe przenoszą wiele kompetencji państw narodowych do instytucji unijnych, czego skutkiem ma być ograniczenie suwerenności państw członkowskich.

Wskazują też na zagrożenie, jakim, ich zdaniem, jest zniesienie zasady jednomyślności w wielu kwestiach, które ma wzmocnić największe państwa UE, w szczególności Niemcy i Francję.

Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: i.pl, PAP

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w unijnych traktatach. Komisja ds. konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła raport i rezolucję - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska