Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy datę wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Andrzej Duda w ostatniej chwili podpisał postanowienie

(vp)
pixabay.com
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 25 lutego, postanowienie w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 r.

W poniedziałek, 25 lutego, mija termin, w którym prezydent RP miał obowiązek wyznaczyć datę wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 r.

Wraz z ogłoszeniem daty wyborów do Parlamentu Europejskiego oficjalnie rusza kampania wyborcza.

Wybory do Parlamentu Europejskiego potrwają kilka dni

Wybory do Parlamentu Europejskiego będą odbywać się w Europie w dniach 23-26 maja. Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory zarządza prezydent w drodze postanowienia, nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym.

Gdzie głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych tworzonych na podstawie spisu wyborców obejmującego osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje do wiadomości wyborców najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów informację o numerach oraz granicach obwodów głosowania.

Obywatele polscy zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały są z urzędu wpisywani do rejestru wyborców. Na podstawie rejestru wyborców sporządza się spis wyborców, tj. listę osób, które mają prawo oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej. Wyborca, na jego pisemny wniosek wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów, może być dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Aby znaleźć swój lokal wyborczy, należy wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej pkw.gov.pl.

Ilu posłów do Parlamentu Europejskiego wybiera się w Polsce?

W Polsce w 2019 r. wybierzemy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego, czyli o jednego więcej niż w wyborach w 2014 r.

Ile trwa kadencja posła do Parlamentu Europejskiego?

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani w wyborach bezpośrednich na pięcioletnią kadencję. Każdy kraj ma własną ordynację wyborczą, jednak obowiązują pewne wspólne przepisy.

Parlament Europejski – jedyne na świecie zgromadzenie ponadnarodowe wybierane w wyborach bezpośrednich – reprezentuje interesy obywateli Unii Europejskiej na szczeblu europejskim. Wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej i mianuje komisarzy (tworzących kolegium) oraz ocenia ich działania. Przyjmuje akty prawne w naszym interesie oraz uchwala budżet w naszym imieniu. Reprezentuje nas za granicą i podejmuje działania w reakcji na nasze petycje. Dyskusje posłów kształtują nasz program społeczny i polityczny zgodnie z wartościami zapisanymi w Traktacie o Unii Europejskiej.

Dlaczego warto głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Głosując w wyborach do Parlamentu Europejskiego, mamy wpływ na to, jaki kierunek przyjmie Unia Europejska przez następne pięć lat w obszarach takich jak:

  • handel międzynarodowy,
  • bezpieczeństwo,
  • ochrona konsumentów,
  • walka ze zmianą klimatu
  • wzrost gospodarczy.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego nie tylko kształtują nowe prawodawstwo, ale również sprawują kontrolę nad innymi instytucjami Unii Europejskiej.

Głosując, mamy też wpływ na strategie polityczne, które kształtują nasze codzienne życie.

Zobacz też: Brudziński, Szydło, Saryusz-Wolski i Waszczykowski. PiS przedstawiło "jedynki" na wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska