Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób cytologię

(tami)
To badanie ma tę zaletę, że pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany na szyjce macicy. A wiadomo, że rak wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny.

Za raka szyjki macicy prawie w 100 proc. odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego. Żeby zakażenie wirusem przeszło w nowotwór potrzeba 12 lat.

W zachodniej Europie lekarze już nie obserwują zaawansowanego raka szyjki macicy, dlatego przyjeżdżają do nas, by zobaczyć, jak on wygląda. Niestety w naszym kraju ten nowotwór jest drugim co do częstości występowania u kobiet do 45 roku życia. Jedynie 30 proc. pań poddaje się badaniom cytologicznym, dzięki którym można wykryć wczesne stadium choroby i wyjść z niej bez szwanku. W Polsce codziennie 10 kobiet dowiaduje się o tym, że ma nowotwór, a pięć z nich codziennie umiera. A gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu wykonano cytologię - ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o 40 proc.

Dlatego namawiamy Panie, by wybrały się do swojego lekarza ginekologa na cytologię. To badanie nie boli i trwa kilka minut. Wystarczy, że będziemy je robiły raz w roku.

DYŻUR EKSPERTA

Dziś w godz. 9.30-10.30 na pytania Czytelników na temat cytologii oraz raka szyjki macicy czeka PIOTR GRATKOWSKI, lekarz ginekolog, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp. Dzwońcie pod nr tel. 0 601 755 253.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska