Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach przystąpił do programu "Dobry posiłek". Jedzenie w szpitalu jest jeszcze lepsze i jest go więcej

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Kuchnia w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach działa na nowo od stycznia 2021 roku. Teraz szpital przyłączył się do programu "Dobry posiłek" Ministerstwa Zdrowia.
Kuchnia w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach działa na nowo od stycznia 2021 roku. Teraz szpital przyłączył się do programu "Dobry posiłek" Ministerstwa Zdrowia. Aleksandra Łuczyńska
105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach przystąpił do programu "Dobry posiłek". Szpitalne jedzenie dzięki temu jest jeszcze bardziej urozmaicone. Mamy zdjęcia ze szpitalnej kuchni.

105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach włączył się do programu "Dobry posiłek" Ministerstwa Zdrowia. To oznacza dodatkowe 25 złotych dziennie na wyżywienie każdego pacjenta. Dzięki temu posiłki są jeszcze bardziej urozmaicone i jest ich więcej. Jak podkreśla personel szpitala, tak naprawdę wszystko zmieniło się już w styczniu 2021 roku, kiedy lecznica zrezygnowała z zewnętrznego cateringu i postawiła na własną kuchnię. Anna Marciniak, dietetyk i kierownik działu żywienia zaznacza, że to był strzał w dziesiątkę.

CZYTAJ TEŻ

- To już trzeci rok, kiedy inwestujemy w naszą kuchnię, w sprzęt. Mamy coraz większe zapotrzebowanie, zgłaszają się do nas także inne szpitale. Jesteśmy dumni z tej kuchni, która cały czas się rozwija - mówi. - Dziennie przygotowujemy około dwustu posiłków, które są starannie zaplanowane, zbilansowane, dobrze przygotowane. Mamy zawsze dużo warzyw, dobrych produktów. Teraz, dzięki programowi "Dobry posiłek" warzyw i owoców jest jeszcze więcej, możemy też przygotować desery. Tak naprawdę to są kosmetyczne zmiany, bo ten dobry posiłek jest u nas od dawna. Pytamy też pacjentów, jak im smakuje i nie narzekają.

Pacjenci chwalą posiłki

- Przez te trzy lata nauczyliśmy się bardzo dobrze przygotowywać proces żywienia dla naszych pacjentów. To jest też składowa lepszego leczenia, powrotu do zdrowia - zaznacza Justyna Wróbel - Gądek, rzeczniczka 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. - Dzięki programowi podnosimy jeszcze wyżej jakość posiłków. Zachęcamy też uczniów szkół gastronomicznych do zgłaszania się do szpitalnej kuchni na praktyki.

- Posiłki są dobre i urozmaicone, można się najeść do syta - potwierdza Tadeusz Płóciennik, żarski radny, który właśnie trafił na oddział kardiologii 105. KSzW w Żarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska