MKTG SR - pasek na kartach artykułów

5 błędów interpunkcyjnych, które popełnia każdy z nas. Lepiej się ich wystrzegać!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Stawianie przecinka przed „że”, niestawianie przed „i” – to zasady, które każdy z nas zna ze szkoły. Ale, jak to zwykle bywa, od reguł są także wyjątki, o których niezwykle rzadko się mówi. W związku z tym przedstawiamy wam błędy interpunkcyjne, które popełnia niemal każdy z nas. Też nie wiecie, kiedy postawić przecinek i jak napisać kłopotliwe zdanie z cudzysłowem? Koniecznie sprawdźcie naszą listę!

Błędy interpunkcyjne, które popełnia niemal każdy

Interpunkcja z roku na rok staje się dziedziną, którą można by określić jako „wiedzę tajemną”. Fragmentaryczna wiedza, którą zdobywa się w szkole, nie wystarcza, by pisać w pełni poprawnie. Zresztą – co tu dużo mówić – niekiedy także polonistom, a nawet językoznawcom zdarzają się drobne pomyłki, nie da się ich uniknąć. Warto jednak wiedzieć, że sztywna zasada „nie stawiamy przecinka przed »i«” czy „stawiamy przecinek przed »który«” nie zawsze znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Jak to jest w końcu z tą interpunkcją? Sprawdźcie naszą listę błędów, które bardzo często popełniają Polacy. Wiedzieliście o nich?

Przecinek pełni bardzo ważną funkcję w tekstach. Zazwyczaj oddziela on wyrażenia wtrącone, a także jedno orzeczenie od drugiego w zdaniach złożonych. Może także zaznaczać ton wypowiedzi. Podstawowe zasady, związane ze stawianiem (bądź niestawianiem) przecinków to:

  • Stawianie przecinka przed: ale, gdyż, lecz, bo, który, ponieważ, więc;
  • Niestawianie przecinka przed: ani, bądź, oraz, lub, albo, niż, tudzież.

Jak widać w przytoczonych wyżej przypadkach, są też odstępstwa od tej reguły i należy o nich pamiętać.

– Wypadki, kiedy przecinek przed że się pomija, są niezwykle rzadkie. Dotyczy to w zasadzie dwóch sytuacji – tzw. cofania przecinka (por. tak że, dlatego że, jako że, za to że, zwłaszcza że, tylko że, tym bardziej że) oraz zbiegu dwóch wskaźników zespolenia (por. i że, albo że, oraz że) – zaznaczył filolog Adam Wolański w Poradni Językowej PWN.

– Jeśli czy pełni funkcję spójnika (czyli używany jest jako synonim albo), nie stawiamy przed nim przecinka, np. Spędzam wieczór z rodziną czy przyjaciółmi. Podobnie się dzieje, jeśli towarzyszy mu partykuła (czy też, czy nawet). Jeśli czy jest powtórzone, to przed drugim stawiamy przecinek: Spędzam wieczory czy to z rodziną, czy to z przyjaciółmi – tłumaczyła w Poradni Językowej PWN Katarzyna Kłosińska (językoznawczyni).

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 5 błędów interpunkcyjnych, które popełnia każdy z nas. Lepiej się ich wystrzegać! - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska