500 plus dla emerytów. Wnioski można składać od 1 września. Ponad pół tysiąca wniosków o nowe świadczenie w lubuskim ZUS

oprac.maw/źródło: ZUSZaktualizowano 
Od 1 września można składać wnioski o 500 PLUS dla seniorów. Rozpatrywane będą od 1 października. unsplash.com/zdjęcie symboliczne
500 PLUS dla seniorów można składać już od 1 września. 601 – tyle wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji złożyli do piątku 6 września Lubuszanie w Oddziałach ZUS w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. - W naszym regionie szacowana liczba osób zainteresowanych wsparciem może wynosić ponad 23 tys.- informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. Co trzeba zrobić, aby otrzymać 500 zł?

Wnioski o 500 PLUS dla emerytów

Wnioski o 500 PLUS dla seniorów, czyli świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można składać od 1 września w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu pierwszego tygodnia do lubuskich oddziałów ZUS trafiło ponad pół tysiąca wniosków.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że dodatek dla niepełnosprawnych powinien wynosić więcej niż 500 zł?

Jak uzyskać 500 PLUS dla emerytów?

Choć świadczenie potocznie nazywane jest „500 PLUS dla niepełnosprawnych”, to jednak nie stopień niepełnosprawności jest tu kluczowy, a posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które chcą otrzymać wsparcie, a nie posiadają takiego orzeczenia, powinny do wniosku o świadczenie dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody ważne dla wydania orzeczenia.
Mogą to być na przykład:

 • karta badania profilaktycznego
 • dokumentacja z rehabilitacji leczniczej lub zawodowej
 • zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).
 • Jeżeli ktoś ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinien je również dołączyć

Wnioski dostępne są na stronie zus.pl oraz w każdej placówce zakładu. Mogą je składać sami zainteresowani lub ich pełnomocnicy.

Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać świadczenie 500 PLUS

Świadczenie uzupełniające 500 PLUS dla seniorów czy niepełnosprawnych otrzymasz, jeśli:

 • ukończyłeś 18 lat
 • jesteś niezdolny do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
 • nie jesteś uprawniony do emerytury ani renty, nie masz ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego (warunek nie dotyczy jednorazowych świadczeń) ani nie jesteś uprawniony do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych
  albo
 • jesteś uprawniony do tych świadczeń (emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych), ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1600 zł

Sprawdź także: Zielona Góra. Przez rok dostawał 500+, teraz musi zwrócić 11 tysięcy
WAŻNE!
Przy ustalaniu kwoty 1600 zł nie jest brana pod uwagę kwota renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia.

 • musisz mieć miejsce zamieszkania w Polsce
 • mieć polskie obywatelstwo

lub

 • mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, jeśli jesteś obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej

lub

 • mieć zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jesteś obywatelem państwa spoza UE albo EFTA)

Komu nie przysługuje świadczenie?

Świadczenie uzupełniające 500 PLUS nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego – wtedy świadczenie może przysługiwać.

500 PLUS dla seniorów: Jak wypełnić wniosek o świadczenie uzupełniające?

We wniosku o 500 PLUS podaj następujące informacje:

 1. Dane identyfikacyjne:
  - imię i nazwisko
  - obywatelstwo
  - imię ojca i matki
  - PESEL – a jeśli go nie posiadasz serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, datę urodzenia oraz płeć
 2. Dane adresowe:
  - adres zameldowania
  - adres zamieszkania i adres do korespondencji - jeśli są inne niż adres zameldowania,
 3. Czy masz przyznane prawo do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub aktualnie starasz się o takie świadczenie:
  - rodzaj świadczenia (np. emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy)
  - wysokość świadczenia
  - nazwę instytucji, która wypłaca świadczenie i miejscowość, w której znajduje się jej siedziba
 4. Czy masz przyznane prawo do świadczeń z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych lub aktualnie starasz się o takie świadczenie:
  - rodzaj świadczenia (np. emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy)
  - wysokość świadczenia
  - nazwę państwa i zagranicznej instytucji, która wydaje decyzję w tej sprawie
 5. Inne informacje, które maja wpływ na rozpatrzenie wniosku:
  - jeśli wniosek o świadczenie uzupełniające 500+, złożyłeś jeszcze w innym niż ZUS organie rentowym – podaj nazwę tej instytucji oraz miejscowość, w której znajduje się jej siedziba
  - oświadczenie czy aktualnie przebywasz w areszcie śledczym lub zakładzie karnym
  - jeśli nie posiadasz polskiego obywatelstwa wskaż czy masz prawo pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i daty graniczne
 6. Twój podpis.

Pomoc przy wypełnianiu wniosku uzyskasz we wszystkich naszych placówkach na salach obsługi klientów - w godzinach otwarcia sal oraz w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.
[b]Czytaj też: 300 PLUS na WYPRAWKĘ szkolną. dla uczniów. Zasady przyznania 300 PLUS w 2019 roku. Kiedy składać WNIOSEK o 300 PLUS? Sprawdźcie!

W jakim czasie otrzymasz decyzję o przyznaniu świadczenia 500 PLUS?

Decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji.

WAŻNE!
Jeśli złożysz wniosek przed 1 grudnia 2019 roku, na wydanie decyzji w sprawie świadczenia uzupełniającego będziemy mieć 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji (art. 27 ust. 1 ustawy o świadczeniu uzupełniającym).

500 PLUS dla emerytów. Jaka jest wysokość świadczenia uzupełniającego?

Świadczenie uzupełniające przysługuje Ci w wysokości 500 zł, jeśli:

 • nie jesteś uprawniony do emerytury ani renty i nie masz ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, lub
 • masz takie świadczenia, ale ich łączna kwota brutto nie przekracza 1100 zł.

Jeśli pobierasz emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych i łączna kwota brutto tych świadczeń wynosi więcej niż 1100 zł, a nie przekracza 1600 zł, wysokość świadczenia uzupełniającego będzie niższa niż 500 zł.
Będzie to różnica między kwotą 1600 zł i łączną kwotą przysługujących Ci świadczeń.

Od kiedy przyznane zostanie świadczenie uzupełniające?

Świadczenie uzupełniające przyznane zostanie od miesiąca, w którym spełnisz wymagane warunki, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłosisz wniosek o to świadczenie.

W całym kraju, do końca ubiegłego tygodnia, wpłynęło już 18,4 tys. wniosków. Ich rozpatrywanie - zgodnie z przepisami ustawy - rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

WIDEO: 500 plus dla niepełnosprawnych zmienione w Senacie. „To wielki skandal” - 31.07.2019

Kiedy wypłacą 500 PLUS? Wszystko zależy od terminu złożenia ...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Policjant
12 września, 14:13, Gość:

Już niedługo to chore państwo zaprzestanie wypłacać zasiłek 500 nierobom dziveczką trzepiącym bachory alkoholikom przepijającym ten zasiłek.Zasiłek powinien być wypłacany owszem osobom pracującym.A nie alkoholikom.Stwierdzą że za dużo bachorów jest i za mało pieniędzy w budżecie.Wprowadza jakiś warunek próg.Ha ha hi hi!😉

Spadaj debilu, nikt normalny już nie głosuje na PO, wypłakuj swoje żale gdzie indziej.

G
Gość

Już niedługo to chore państwo zaprzestanie wypłacać zasiłek 500 nierobom dziveczką trzepiącym bachory alkoholikom przepijającym ten zasiłek.Zasiłek powinien być wypłacany owszem osobom pracującym.A nie alkoholikom.Stwierdzą że za dużo bachorów jest i za mało pieniędzy w budżecie.Wprowadza jakiś warunek próg.Ha ha hi hi!😉

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3