Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na każde dziecko. Od 1 lipca pieniądze mają być na każde dziecko do 18 lat, bez względu na dochody

Redakcja
500 zł na każde dziecko - to największa zmiana w programie Rodzina 500+. Dzięki temu od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Finansowe wsparcie trafi w sumie do 6,8 mln dzieci
500 zł na każde dziecko - to największa zmiana w programie Rodzina 500+. Dzięki temu od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Finansowe wsparcie trafi w sumie do 6,8 mln dzieci 123RF
500 PLUS na dziecko. Od 1 lipca 2019 roku pieniądze mają być na każde dziecko do 18 lat - bez względu na dochody rodziny. Ale to nie jest koniec proponowanych nowości!

Dzięki zaproponowanym zmianom w prawie od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze (czyli 500+) ma przysługiwać wszystkim dzieciom do 18. roku życia - już bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Proponuje się, aby projektowana ustawa weszła w życie z dniem 1 lipca 2019 roku. Ale są też inne zmiany.

500+: brak wymogu ustalenia alimentów
Od 1 lipca 2019 roku prawo do świadczenia wychowawczego ma już nie być uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Dotyczy to wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

500+: gdy urodzi się dziecko, więcej czasu na złożenie wniosku
Ma być wprowadzony szczególny, trzymiesięczny termin - liczony od dnia urodzenia dziecka - na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko.

W aktualnym stanie prawnym świadczenie wychowawcze przysługuje, co do zasady, od miesiąca złożenia wniosku.
Aby rodzice mieli więcej czasu na złożenie wniosku o świadczenie 500+, zaproponowano wprowadzenie tego szczególnego, trzymiesięcznego terminu. Jego dochowanie da prawo do świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka. Proponowane rozwiązanie dotyczy też opiekuna prawnego i faktycznego dziecka.

500+: śmierć drugiego rodzica
Zapowiadane jest również wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie - z zachowaniem ciągłości - świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci tego rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

W aktualnym stanie prawnym - w przypadku śmierci rodzica, na którego wydano decyzję przyznającą świadczenie wychowawcze - z dniem jego śmierci prawo do przyznanego świadczenia wygasa.
Dzieje się tak dlatego, że jest to świadczenie osobiste, niezbywalne oraz niepodlegające dziedziczeniu.
W konsekwencji tego świadczenie to nie przechodzi automatycznie na drugiego z rodziców dziecka. Musi on złożyć swój wniosek o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” , na podstawie którego świadczenie przyznawane jest od miesiąca złożenia przez niego wniosku.

500+: Uproszczone procedury

Z uwagi na rezygnację z kryterium dochodowego przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego ma nastąpić zdecydowane skrócenie wniosku. Ponadto pracownicy gminni nie będą obciążeni koniecznością ustalania dochodów rodziny ubiegającej się o wsparcie (w momencie startu okresu świadczeniowego oraz jego trakcie).

Wprowadzony zostanie w pełni zautomatyzowany sposób ustalania uprawnienia. Projekt przewiduje, na wzór rozwiązania w programie „Dobry start”, rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej.
Zainteresowana osoba będzie otrzymywać, automatycznie generowaną oraz przesyłaną na adres poczty elektronicznej, informację o przyznaniu świadczenia (w przypadku braku poczty elektronicznej informację będzie można odebrać osobiście).

Projekt zmian wprowadza też przesunięcie okresu świadczeniowego i związanego z nim okresu składania wniosków. Dotychczasowe przepisy przewidywały, że rodziny składały wnioski o wszystkie świadczenia (wychowawcze, Dobry Start, rodzinne i z funduszu alimentacyjnego) w tym samym momencie. To powodowało spiętrzenie pracy realizatorów świadczeń, przede wszystkim w drugiej połowie roku.

Przedkładany projekt przewiduje, od 2021 roku, znaczące przesunięcie momentu składania wniosków o świadczenia wychowawcze na nowy okres świadczeniowy (z lipca na luty) oraz samego okresu świadczeniowego (dotychczasowy październik - wrzesień na czerwiec - maj). Pozwoli to na bardziej racjonalne rozłożenie pracy w gminach, realizujących świadczenia dla rodzin.

500+: dzieci w placówkach
Proponowane jest przyznanie świadczenia w postaci dodatku wychowawczego dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Proponuje się przyznanie prawa do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego dzieciom do 18. roku życia umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.

Do tej pory dodatek wychowawczy (w wysokości świadczenia wychowawczego) przyznawany był rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka.
W przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego przyznawany był dodatek do zryczałtowanej kwoty, o którym mowa w odpowiedniej ustawie.

Na wzór rozwiązania, które obowiązuje w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, przyjęto zasadę, że dodatek przyznaje się na wniosek dyrektora placówki (składany do powiatowego centrum pomocy rodzinie właściwego ze względu na miejsce położenia placówki).
Dodatek ten, w szczególności, powinien być przeznaczony na rozwój zainteresowań wychowanków placówki oraz zwiększanie ich szans edukacyjnych i rozwojowych.

Źródło informacji: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; projekt ustawy zmieniającej przepisy

POLECAMY:
ILE DOSTANIESZ NA DZIECKO? JAKIE SĄ ULGI?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska