500 plus na każde dziecko. Od 1 lipca pieniądze mają być na każde dziecko do 18 lat, bez względu na dochody

Kaśka Borek
Kaśka Borek
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
500 PLUS na dziecko. Od 1 lipca 2019 roku pieniądze mają być na każde dziecko do 18 lat - bez względu na dochody rodziny. Ale to nie jest koniec proponowanych nowości!

Dzięki zaproponowanym zmianom w prawie od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze (czyli 500+) ma przysługiwać wszystkim dzieciom do 18. roku życia - już bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Proponuje się, aby projektowana ustawa weszła w życie z dniem 1 lipca 2019 roku. Ale są też inne zmiany.

500+: brak wymogu ustalenia alimentów
Od 1 lipca 2019 roku prawo do świadczenia wychowawczego ma już nie być uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Dotyczy to wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

500+: gdy urodzi się dziecko, więcej czasu na złożenie wniosku
Ma być wprowadzony szczególny, trzymiesięczny termin - liczony od dnia urodzenia dziecka - na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko.

W aktualnym stanie prawnym świadczenie wychowawcze przysługuje, co do zasady, od miesiąca złożenia wniosku.
Aby rodzice mieli więcej czasu na złożenie wniosku o świadczenie 500+, zaproponowano wprowadzenie tego szczególnego, trzymiesięcznego terminu. Jego dochowanie da prawo do świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka. Proponowane rozwiązanie dotyczy też opiekuna prawnego i faktycznego dziecka.

500+: śmierć drugiego rodzica
Zapowiadane jest również wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie - z zachowaniem ciągłości - świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci tego rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

W aktualnym stanie prawnym - w przypadku śmierci rodzica, na którego wydano decyzję przyznającą świadczenie wychowawcze - z dniem jego śmierci prawo do przyznanego świadczenia wygasa.
Dzieje się tak dlatego, że jest to świadczenie osobiste, niezbywalne oraz niepodlegające dziedziczeniu.
W konsekwencji tego świadczenie to nie przechodzi automatycznie na drugiego z rodziców dziecka. Musi on złożyć swój wniosek o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” , na podstawie którego świadczenie przyznawane jest od miesiąca złożenia przez niego wniosku.

500+: Uproszczone procedury

Z uwagi na rezygnację z kryterium dochodowego przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego ma nastąpić zdecydowane skrócenie wniosku. Ponadto pracownicy gminni nie będą obciążeni koniecznością ustalania dochodów rodziny ubiegającej się o wsparcie (w momencie startu okresu świadczeniowego oraz jego trakcie).

Wprowadzony zostanie w pełni zautomatyzowany sposób ustalania uprawnienia. Projekt przewiduje, na wzór rozwiązania w programie „Dobry start”, rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej.
Zainteresowana osoba będzie otrzymywać, automatycznie generowaną oraz przesyłaną na adres poczty elektronicznej, informację o przyznaniu świadczenia (w przypadku braku poczty elektronicznej informację będzie można odebrać osobiście).

Projekt zmian wprowadza też przesunięcie okresu świadczeniowego i związanego z nim okresu składania wniosków. Dotychczasowe przepisy przewidywały, że rodziny składały wnioski o wszystkie świadczenia (wychowawcze, Dobry Start, rodzinne i z funduszu alimentacyjnego) w tym samym momencie. To powodowało spiętrzenie pracy realizatorów świadczeń, przede wszystkim w drugiej połowie roku.

Przedkładany projekt przewiduje, od 2021 roku, znaczące przesunięcie momentu składania wniosków o świadczenia wychowawcze na nowy okres świadczeniowy (z lipca na luty) oraz samego okresu świadczeniowego (dotychczasowy październik - wrzesień na czerwiec - maj). Pozwoli to na bardziej racjonalne rozłożenie pracy w gminach, realizujących świadczenia dla rodzin.

500+: dzieci w placówkach
Proponowane jest przyznanie świadczenia w postaci dodatku wychowawczego dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Proponuje się przyznanie prawa do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego dzieciom do 18. roku życia umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.

Do tej pory dodatek wychowawczy (w wysokości świadczenia wychowawczego) przyznawany był rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka.
W przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego przyznawany był dodatek do zryczałtowanej kwoty, o którym mowa w odpowiedniej ustawie.

Na wzór rozwiązania, które obowiązuje w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, przyjęto zasadę, że dodatek przyznaje się na wniosek dyrektora placówki (składany do powiatowego centrum pomocy rodzinie właściwego ze względu na miejsce położenia placówki).
Dodatek ten, w szczególności, powinien być przeznaczony na rozwój zainteresowań wychowanków placówki oraz zwiększanie ich szans edukacyjnych i rozwojowych.

Źródło informacji: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; projekt ustawy zmieniającej przepisy

POLECAMY:
ILE DOSTANIESZ NA DZIECKO? JAKIE SĄ ULGI?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3