500 plus także na dorosłe uczące się dzieci?

  500 plus także na dorosłe uczące się dzieci?

  Zdjęcie autora materiału
  Jarosław Miłkowski

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Czy program Rodzina 500 Plus zostanie rozszerzony także na uczące się dzieci po 18. roku życia oraz wszystkie pierwsze dzieci? Minister pracy Elżbieta Rafalska odpowiada, że taka dyskusja jest przedwczesna.
  500 plus także na dorosłe uczące się dzieci?
  1/6
  przejdź do galerii
  - Nie mówimy o rozszerzeniu programu. Wszystkie pomysły z objęciem dodatkowych rodzin, mogą być podejmowane, gdy zostaną oszacowane skutki finansowe tych pomysłów - mówiła w poniedziałek 2 maja w Gorzowie Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przy okazji podsumowywania pierwszego miesiąca funkcjonowania programu Rodzina 500 Plus odniosła się do informacji, jakie w poniedziałek przekazały ogólnopolskie media. Według ich ustaleń rząd ma myśleć o rozszerzeniu „ustawy 500 plus” także na uczące się dzieci, które skończyły już 18 lat, a także na wszystkie pierwsze dzieci.

  - Na razie koncentrujemy się na obsłudze w tym kształcie prawnym, w jakim ustawa została przyjęta. Dywagacje dzisiaj, po miesiącu funkcjonowania ustawy - gdy mamy trzy miesiące na wydanie decyzji, na wypłacanie świadczeń, jak również trzy miesiące na złożenie wniosku - są zupełnie nieuzasadnione - mówiła minister Rafalska. Dodawała też, że ewentualne zmiany w ustawie rząd mógłby wprowadzić dopiero po ocenie programu. A tę chce zrobić po roku jej funkcjonowania.

  Dziś ustawa „500 plus” obejmuje dzieci do 18. roku życia. Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko (chyba, że w rodzinie przypada mniej niż 800 zł na osobę - wówczas na pierwsze). Rząd szacuje, że roczny koszt programu to 40 mld zł. Gdyby świadczenie było przyznawane także na każde pierwsze dziecko, potrzeba byłoby jeszcze raz tyle pieniędzy.


  Czytaj też: "500+ działa! Domy dziecka opustoszeją" - kpi W. Tyszkiewicz

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018