Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8 milionów zł wydamy na lotnisko w Babimoście

Anna Słoniowka 68 324 88 43 [email protected]
(archiwum GL)
(archiwum GL)
Wczoraj radni sejmiku wojewódzkiego udowodnili, że poważnie myślą o rozwoju portu w Babimoście. 17 z nich było za czteroletnim dofinansowaniem lotniska, z którego od czerwca odleciało 4 tys. pasażerów.

Przeczytaj też: Marszałek przejmuje lotnisko w Babimoście

Lubuszanie polubili latanie do stolicy, bo mogą kupić bilet już za 149 złotych. Dużo? Może i tak, ale czas jest droższy od pieniędzy, a do wyboru jest tylko wielogodzinna podróż autem, lub pociągiem. Pewnie dlatego, w ciągu czterech ostatnich miesięcy do samolotów wsiadły cztery tysiące pasażerów.

- Z każdym dniem ta liczba rośnie - poprawia nas marszałek Jarosław Sokołowski. - Wbrew temu, co się mówi, z lotniska korzystają zwykli ludzie, a nie sami garniturowcy.

Każdego dnia z Babimostu odlatuje przeciętnie 30 pasażerów. Bywa też, że na pokładzie jest komplet. Wśród podróżnych widzi się w przyszłości Małgorzata Kita.

- Ostatnio jechałam do Warszawy pociągiem intercity z przesiadką w Poznaniu. Za bilet drugiej klasy w dwie strony zapłaciłam prawie 280 zł. Wygląda na to, że podróż samolotem jest niewiele droższa, i kilka razy krótsza. Następnym razem wybiorę samolot - oświadcza.

Przeczytaj też: Lotnisko w Kłodawie. Za i przeciw

Wczoraj radni zdecydowali, że województwo będzie dopłacało do lotów przez kolejne cztery lata. Ile? Od siedmiu, do ośmiu milionów złotych rocznie. W urzędzie marszałkowskim leży strategia rozwoju lotniska. Wynika z niej, że port lotniczy zacznie przynosić dochody dopiero w 2030 roku, a może i później. Mimo to 17 radnych dało lotnisku szansę.

- Każdy region tej wielkości albo ma, albo zabiega o taką komunikację - zauważył Czesław Fiedorowicz. Mniej entuzjazmu wykazali samorządowcy z północy. Dla nich port w Babimoście to kula u nogi.

W tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na obsługę lotniska. Na pewno wystartuje w nim obecny przewoźnik, firma SprintAir. - Kiedy w czerwcu stanęliśmy do przetargu, nastawialiśmy się na niewielki ruch. Nie spodziewaliśmy się tylu pasażerów - cieszy się rzeczniczka Adriana Fibingier-Pawelska.

Według strategii, do roku 2016 lotnisko powinno obsługiwać do 120 tys. pasażerów rocznie. Dziesięć lat później liczba ta powinna wzrosnąć do 470 tys. Planowane są także kolejne połączenia, m.in. do Krakowa.

Przeczytaj też: Czy Zielona Góra wejdzie do spółki zarządzającej lotniskiem w Babimoście?

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska