Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

8 mln Polaków we wrześniu otrzyma przelew od ZUS. To już pewne! Prezydent podpisał ustawę o dodatku dla emerytów

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Miały być jednorazowym świadczeniem, teraz już wiemy, że pozostaną na stałe. Ale czy 14. emerytury mogą być wyższe niż obecnie?
Miały być jednorazowym świadczeniem, teraz już wiemy, że pozostaną na stałe. Ale czy 14. emerytury mogą być wyższe niż obecnie? 123rf.com/dolgachov
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. 14. emeryturach. Biuro prasowe głowy państwa podało, że roczny dodatek do emerytur, który miał być świadczeniem jednorazowym, będzie wypłacany co roku. Sprawdzamy, kiedy czternastka będzie wyższa i jakie inne dodatki do emerytur przysługują seniorom.

Spis treści

Nie mniej niż 50 zł dodatku do emerytur

Na początku lipca 2023 roku rząd zakończył prace nad ustawą, która gwarantuje rokroczne wypłacanie drugiego dodatku do świadczeń emerytalnych. Podpis prezydenta powoduje, że świadczenie powszechnie nazywane 14. emeryturą będzie wypłacane seniorom na stałe. Kto otrzyma czternastkę?

Pełną kwotę świadczenia otrzymają seniorzy, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby pobierające wyższą emeryturę otrzymają 14. emeryturę pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Zaproponowano również, żeby kwota świadczenia nie była niższa niż 50 zł.

14. emerytura może być wyższa

Obecnie najniższa emerytura w Polsce to świadczenie wynoszące 1588,44 zł (stan na 2023 rok). Właśnie tyle maksymalnie wynosić może też czternastka, jednak rząd pozostawił tutaj pewną furtkę do zmian.

Rada Ministrów najpóźniej do końca października danego roku będzie mogła podnieść kwotę 14. emerytury - zależnie od aktualnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej w kraju, które ministerstwo określa jako „potrzeby specjalne”. Także w tym terminie rząd określał będzie konkretny czas wypłat, a więc miesiąc, w którym dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone w danym roku. Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia:

– Jeszcze w tym roku seniorzy otrzymają to świadczenie. Planujemy wypłatę, podobnie jak w ubiegłym roku, czyli będzie to początek września – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Prawo do świadczenia będzie miało ponad 8 mln emerytów w Polsce.

Inne świadczenia socjalne dla emerytów

W ostatnich latach bardzo szybko przybywa w naszym kraju dodatkowych świadczeń, które przysługują seniorom. Zdecydowanie najbardziej popularne i najpowszechniejsze są trzynasta i czternasta emerytury. To dwa świadczenia wypłacane dotychczas w kwietniu i wrześniu w kwocie nieprzekraczającej minimalnej emerytury, które przysługiwały wszystkim emerytom.

Na dodatkowe środki mogą liczyć także emerytowani sołtysowie, dla których dodatek do podstawowego świadczenia wyniesie 300 zł oraz strażacy, którzy mogą dostać dodatkowe 200 zł do emerytury.

Mamy przynajmniej czwórki dzieci, które w ramach programu Mama 4 plus mogą otrzymać równowartość najniższej emerytury, jeśli wychowanie dzieci wiązało się z rezygnacją z pracy, a więc obecnie także z brakiem prawa do emerytury.

W 2023 roku dostępne były także inne świadczenia socjalne dla seniorów:

  • zasiłek pielęgnacyjny 75 plus,
  • dodatek energetyczny,
  • dodatek gazowy,
  • 500 plus dla seniora.

Polski Ład wprowadził także reformę podatkową, która wspiera seniorów. Zwrot podatku oznacza dla emerytów obniżenie stawek podatkowych do 12 proc. (wcześniej 17 procent). To jednorazowy zwrot, który otrzymają osoby o świadczeniu emerytalnym wyższym niż 2500 zł brutto. Im nadpłata podatku zostanie zwrócona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8 mln Polaków we wrześniu otrzyma przelew od ZUS. To już pewne! Prezydent podpisał ustawę o dodatku dla emerytów - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska