Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A może niech będzie tylko sam "Gorzów"?

(tr)
Gorzów Wlkp., czy po prostu Gorzów?
Gorzów Wlkp., czy po prostu Gorzów? Archiwum
Stargard wywalczył skreślenie przymiotnika Szczeciński, w Gorzowie wraca więc dyskusja nad końcówką Wielkopolski. A co wy o tym sądzicie?

Dyskusja o skróceniu nazwy północnej stolicy woj. lubuskiego trwa od lat. Niemal dwie dekady temu były nawet w tej sprawie konsultacje, podczas których mieszkańcy orzekli jednak: zostawmy nazwę, jak jest.
Ostatnio sprawa wróciła cztery lata temu, gdy fachowcy od marketingu miast wymyślili nam markę "Gorzów - Przystań" i kategorycznie orzekli: wykreślcie przymiotnik Wielkopolski, bo jest mylący, niepotrzebny i przeszkadza innym w lokalizowaniu miasta na mapie Polski.
Jednak poprzedni prezydent Tadeusz Jędrzejczak nie zrobił zapowiadanego referendum w tej sprawie.
Teraz jednak Stargard Szczeciński pozbył się drugiego członu, więc i w Gorzowie wiele osób chce pójść tym śladem.

Za samym Gorzowem jest większość Czytelników głosujących w naszej internetowej sondzie: "Czy Gorzów powinien być Wielkopolski?" Za są też znane postaci życia publicznego w Gorzowie. Wszyscy uzasadniają to przede wszystkim historycznie i geograficznie (jak były prezydent Henryk Maciej Woźniak, czy regionalista Robert Piotrowski). A znany mecenas i społecznik Jerzy Synowiec - który ma mapę z 1936 r. , a na niej widać sam Gorzów - argumentują tak: - Jest siedem powodów, tak jak Gorzów jest położony na siedmiu wzgórzach. 1. Mówienie o Gorzowie bez dodatku jest po prostu wygodniejsze. 2. Przed wojną nasze miasto też tak nazywaliśmy, choć było za granicą kraju. 3. Dodatek określający region jest symbolem zadupia. 4. Bo Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce. 5. Bo jesteśmy jedynym dużym miastem, które ma taki dodatek. 6. Bo tak nakazują specjaliści od marketingu miast. 7. Bo zmiana nie pociągnie za sobą praktycznie żadnych kosztów.

Przypomnijmy: ta ostatnia kwestia zawsze była największą obawą przy skróceniu nazwy miasta. Jednak dzięki zmianom w prawie (na czym skorzystał Stargard) nie trzeba już wymieniać dokumentów po zmianie nazwy miasta - należy to zrobić dopiero, gdy stracą ważność.
A jakie jest Twoje zdanie na temat przymiotnika "Wielkopolski"? Napisz do nas na: [email protected]. Czekamy.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska