Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2020. Trwają kontrole. Sprawdzają kto ma w domu telewizor i radio. Grozi blisko 700 zł mandatu

Michał Korn
Michał Korn
Osoby fizyczne uiszczają jedną opłatę abonamentową (radiową, telewizyjną lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie.
Osoby fizyczne uiszczają jedną opłatę abonamentową (radiową, telewizyjną lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Unsplash
W przypadku kontroli może grozić nawet ok. 700 zł mandatu. Urzędnicy systematycznie sprawdzają osoby, które mogą posiadać w domu niezarejestrowany odbiornik telewizyjny lub radiowy. Kary za nieopłacanie abonamentu RTV są bardzo wysokie.

KARY ZA NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? TO TRZEBA WIEDZIEĆ:

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że o ile jesteśmy posiadaczami telewizji lub radioodbiornika, mamy obowiązek opłacać abonament radiowotelewizyjny. W przeciwnym wypadku czekają nas niemiłe konsekwencje w postaci kar finansowych. Warto dodać, że kontrolować nas mogą urzędnicy, którzy weryfikują czy posiadamy odbiornik czy też nie. Wiele osób po takich kontrolach musiało płacić bardzo wysokie kary. Jak przebiega taka kontrola? Kiedy urzędnik może zapukać do naszych drzwi? Ile musimy płacić kary?Zobacz również: Abonament RTV w 2020 r. Ile zapłacimy?

Nie płacisz abonamentu? Mandat sięga 700 zł! ...

Abonament RTV tyle zapłacimy w 2020

Zgodnie z komunikatem wystosowanym przez KRRiT**za radio w 2020 roku zapłacimy 7 złotych miesięcznie (przypadku opłacania abonamentu za radio w kwocie 7 zł przez 12 miesięcy kwota ta wyniesie 84 zł). W przypadku pakietu telewizja i radio, miesięczna cena wyniesie 22,70 zł (przy opłacaniu abonamentu w kwocie 22,70 zł przez 12 miesięcy kwota ta wyniesie 272,40 zł)**. Jest oczywiście możliwość opłacenia całego roku z góry. Wówczas Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przewidziała zniżki.

Trwa głosowanie...

Opłacasz abonament radiowo-telewizyjny?

Oficjalny abonament RTV 2020. Ile za telewizję, radio, odbiornik radiofoniczny?

 • 44,05 zł - cena za dwa miesiące z góry,
 • 65,35 zł - cena za trzy miesiące z góry,
 • 129,40 zł - cena za sześć miesięcy z góry.
 • 245,15 zł - cena za rok z góry.

Abonament RTV 2020. Opłata za radio

 • 13,60 zł - cena za dwa miesiące z góry,
 • 20,15 zł - cena za trzy miesiące z góry,
 • 39,90 zł - cena za sześć miesięcy z góry,
 • 75,60 zł - cena za rok z góry.

[b]Abonament RTV 2020. Opłaty, zwolnienia, kary - to musisz wiedzieć:[/b]

KRRiTV podała oficjalne stawki dotyczące opłat za abonament RTV 2010. Ile zapłacimy za radio, telewizję i cały pakiet? Kto zostanie zwolniony z opłat? Do kiedy trzeba uiścić abonament i jak to zrobić. Te rzeczy warto wiedzieć.POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Abonament RTV 2019. KRRiTV podała oficjalny cennik na nowy rok. Kto nie zapłaci abonamentu RTV? Jakie są kary?Zobacz również: Masz samochód? Będziesz musiał zapłacić abonament RTVŹródło:TVN Turbo

Oficjalne stawki za abonament RTV 2020. KRRiTV podała ile za...

Abonament RTV 2020. Nie musisz płacić

W abonamencie RTV 2020 przewidywane są zwolnienia z opłat. Obejmuje to wszystkie osoby, które:

 • ukończyły 75 rok życia,
 • zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • pobierają świadczenie przedemerytalne, dostaję zasiłek opiekuńczy,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Abonament RTV 2020. Gdzie zapłacić

Opłaty za abonament RTV można dokonać we wszystkich placówkach pocztowych lub poprzez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. bez ponoszenia dodatkowych opłat. Można to zrobić również korzystając z bankowości.

Abonament RTV 2020. Jak zapłacić

Aby zapłacić za abonament RTV trzeba mieć numer rachunku bankowego abonenta, który został nadany podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi. Raz nadany numer rachunku bankowego nie ulega zmianie. W przypadku nieznajomości numeru można go ustalić na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. podając 8-cyfrowy numer identyfikacyjny abonenta:

 • Ustal nrb po indywidualnym numerze identyfikacyjnym
 • telefonicznie w dni robocze w godzinach 8:00 - 20:00, pod numerem (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora)

Abonament RTV 2020. Firmy również płacą

 • Przypominamy, że wpłat z tytułu abonamentu rtv należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta.
 • Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny.
 • Osoby fizyczne uiszczają jedną opłatę abonamentową (radiową, telewizyjną lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie.

Abonament RTV 2020. Termin płacenia?

Opłaty za abonament RTV trzeba dokonać do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Istoty jest tutaj termin dokonania wpłaty, a nie zaksięgowania przelewu.

Abonament RTV 2020. Blisko 700 zł mandatu

Osoby, które nie dostosują się do obowiązku opłaty abonamentu RTV, muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Jeśli w wyniku kontroli urzędnika okaże się, że posiadamy taki czy inny odbiornik, to:

 • za radio będziemy musieli zapłacić 210 złotych
 • w przypadku telewizora kara wyniesie 681 złotych.

Abonament RTV 2020. Masz odbiornik? Musisz płacić

Posiadanie, ale nie oglądanie odbiornika nie jest wymówką. Chodzi tutaj o zasadę domniemania, że jeśli telewizor jest podłączony do anteny, to oznacza, że teoretycznie jest w nim odbierany sygnał telewizyjny. Można próbować się bronić jeśli odbiornik jest odłączony od prądu i nie ma podłączonej anteny. Nie wiadomo też, jak traktowane są odbiorniki, które służą za monitor do komputera czy konsol.

Abonament RTV 2020. Kontrola urzędnika

Kontroli dokonują specjalnie upoważnieni do tego pracownicy Poczty Polskiej, którzy legitymują się odpowiednim dokumentem. Prawdą jest, że taki urzędnik może odwiedzić każde mieszkanie oraz zweryfikować czy dane gospodarstwo domowe posiada taki, czy inny odbiornik. Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, jakim dokumentem się posługuje dany urzędnik, nie ma obowiązku wpuszczenia go do domu i nie jest to też specjalnie egzekwowane przez prawo. Jeśli jednak dojdzie do ustalenia, że posiadamy odbiornik radiowy, czy telewizyjny to może dojść do tak zwanej egzekucji administracyjnej, za którą odpowiedzialni są urzędnicy skarbówki. W takim przypadku jesteśmy zobowiązani do wpuszczenia poborcy podatkowego, który przeprowadzi odpowiednie czynności.

Zrezygnowanie z

W planach jest całkowite zniesienie abonamenty RTV. Ma go jednak zastąpić opłata w wysokości około 15 złotych do każdego rachunku za energię elektryczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska